Top hledané
Výsledky (0)
O odpadu, recyklaci a životním stylu Zero Waste

Odpadky kam se podíváš: Žijte život bez smetí! Jde to!

Nela Štefanová
16. srpna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zvířata díky odpadkům v moři často umírají

V moři, v oceánech, v pitné vodě nebo v tělech zvířat. Známky plastů a odpadů lze najít opravdu všude. Pohled na plastem zaplavená pobřeží, ostrovy nebo mrtvé živočichy, dokáže zvednout ze židle nejen ekology nebo ochránce přírody. Protože však nežijeme u moře nebo na ostrově, naše odpadky jako mávnutím kouzelného proutku každou středu či sobotu odváží velký oranžový vůz a my si říkáme, že jsme udělali maximum pro naši planetu během třízení. Podle hnutí Bez obalu však pouhá recyklace nestačí.

Přírodní bezobalová kosmetika
Odpadem zamořené moře.
Zero waste prodejna

 

,,Ne vždy každý vytříděný odpad je možné zrecyklovat. Navíc, při recyklaci ztrácí plast některé své vlastnosti a jeho recyklační schopnost je tedy omezená. Z toho vyplývá, že pokud budeme mohutně se valící záplavu obalů tolerovat s tím, že pak odpad vytřídíme, produkujeme i nadále velké množství odpadu,” 

řekla pro LP-life.cz Anna Veselovská z organizace Bez obalu. Balené výrobky lze kupovat v oblasti jak potravin, tak drogerie. Téměř každý produkt má svůj vlastní obal nebo zpevněnou fólii a právě tato výroba s sebou nese vysoké náklady a dopady na životní prostředí, tedy vznik CO2. Samotná recyklace, i když důsledná, tedy na současnou “plastovou” krizi není stoprocentní odpovědí.

Doslovný překlad Zero waste – nulový odpad, je pro moderního člověka spíše ideálem či vizí. V tomto konceptu se na místo jednorázového používá opakovatelně použitelné.

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 300m
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 300m, Okolí Prahy

,,Jde o to, vydat se na cestu, na které si uvědomujeme souvislosti už na samotném začátku. Odmítáme věci a zboží, které není nutné nebo špatně využitelné,“ 

dodala Veselovská. 

Úleva nejen pro naši peněženku 

Spousta lidí, která tento životní styl vyznává, si užívá čistější domácnost a smiřuje se s drobnými omezeními jako je opakovaně použitý kelímek na kávu v kabelce nebo vlastní látková taška v batohu při odchodu na nákup. Efektivní, estetické, praktické.

Otevřít v galerii (1)
Začněte například s omezením plastových sáčků.
Začněte například s omezením plastových sáčků. Zdroj: Pinterest

,,Uleví se nejen vašemu odpadkovému koši, ale také vaší peněžence. Zkrátka, možná vám to začne dělat i radost a na provoz kolem sebe začnete nahlížet jinak. Látkové sáčky na zeleninu vás na nákupech budou doprovázet několik let, možná se je naučíte šít nebo sáhnete po krásných sáčcích z biobavlny s ručním zdobením, abyste podopořili švadleny a ekologické pěstění bavlny,“

řekla Veselovská.

Krok za krokem 

V nabídce je spousta kroků, jak naplňovat myšlenky Zero waste. Jde zejména o pět základních principů, které jsou uspořádány ve formě pyramidy. 

ZAMÍTNOUT, co člověk skutečně nepotřebuje. ZREDUKOVAT svoji spotřebu, být šetrný ke zdrojům – může jít o vodu, oblečení, palivo. ZNOVU POUŽÍT – naučit se používat věci trvalé hodnoty, vyhnout se jednorázovosti, zacházet s věcmi šetrně. ZRECYKLOVAT – tahle hodnota je v hierarchii Zero waste pyramidy téměř na nejnižší příčce – jde totiž skutečně o to, odpad neprodukovat. Cílem je tedy zrecyklovat vše, co zrecyklovat lze, ale současně recyklovat méně, nikoli více! Poslední pravidlo – ZKOMPOSTUJ! 

Odpad jako nepřítel č. 1 

Dopadů odpadků na životní prostředí je mnoho. Ve hře jsou případné plyny, které vznikají při skládkování bio odpadu. 

,,Jde o znečištění prostředí – přímo odpadky, ale také látky, které se uvolňují do vody a půdy při jejich rozkladu. Jedněmi z nich jsou tzv. mikroplasty, které se uvolňují při rozkladu plastů a bioplastů,” 

uzavřela Veselovská. V Tichém oceánu je celý plastový ostrov neuvěřitelných rozměrů. Jeho rozloha dosahuje, podle zpráv z tisku, zhruba čtyřnásobek rozlohy současného Německa nebo šestinásobek rozlohy Francie.

Podle zprávy Českého statistického úřadu vyplynulo, že v roce 2002 bylo v České republice vyprodukováno 2 845 077 tun komunálního odpadu, zatímco v roce 2017 šlo o 3 642 958 tun. Množství komunálního odpadu na osobu mezi lety 2002 a 2016 vzrostl z 279kg na 339kg za rok. 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze