Top hledané
Výsledky (0)
Ovlivnila tvorbu Andyho Warhola, časopis Times jí vyhlásil jednou z nejvlivnějších osobností světa, spolupracovala se značkou Louis Vuitton a v roce 1993 se stala první ženou, která prezentovala japonské umění na benátském bienále. Yayoi Kusama.

Yayoi Kusama: výstřední umělkyně inspirující svět

Eva Ledecká
05. dubna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Louis Vuitton a Yayoi Kusama

„Země je jen malá tečka mezi milionem hvězd ve vesmíru. Tečky jsou cestou k nekonečnu.“ Yayoi Kusama.

Yayoi Kusama je jedinečná výtvarná umělkyně a spisovatelka. Během své kariéry pracovala v nejrůznějších médiích jako je malba, koláž, sochařství, performance a různé instalace.

Kreativní svět nekonečna Yayoi Kusamy

Společným rysem jejích děl je na první pohled patrný zájem o psychedelické barvy, nekonečné opakování a výrazné vzory. Narodila se v roce 1929 a v roce 1957 se přestěhovala do USA. Byla to právě její tvorba, která předcházela pop artu a ovlivnila umělce Andyho Warhola, Claese Oldenburga nebo George Segala.

Kusama se stala neodmyslitelnou součástí newyorské avantgardy na začátku 60. let minulého století, která byla spojována s hnutím pop art. V 60. letech se stala centrem pozornosti, když organizovala sérii happeningů, na kterých byli nazí účastníci pomalováni svítivě barevnými puntíky.

Ačkoliv na začátku roku 1970 opustila newyorskou uměleckou scénu, je dnes Kusama uznávána jako jedna z nejvýznamnějších uměleckých žijících osobností pocházejí z Japonska a významný hlas avantgardy.

Práce kreativní umělkyně Yayoi Kusama je založena na konceptuálním umění a objevují se v nich atributy feminismu, minimalismu, surrealismu, art brutu, pop artu i abstraktního expresionismu. Unikátní díla jsou naplněna autobiografickým, psychickým i sexuálním obsahem.

Kusama však není jen výtvarná umělkyně. Veřejnost oslnila také svými luxusními básněmi a její otisk najdeme i ve filmovém průmyslu a módním designu.

Luxusní byt s terasou 245m
Luxusní byt s terasou 245m, Praha 8

Spolupráce s Louis Vuitton

V roce 2012 se dala dohromady s kreativním ředitelem luxusní značky Louis Vuitton, Marcem Jacobsem, a vytvořili unikátní kolekci plnou ikonických puntíků. Společně s novou kolekcí byl také změněn design prodejen.

Ústřední dílo: Infinity Mirror Room – Phalli's Field

Pravděpodobně nejznámější a zároveň zlomové dílo Kusamy během jejího mimořádně plodného období je Infinity Mirror Room – Phalli's Field z roku 1965.

V letech 1962 až 1964 strávila značnou část svého času výrobou tisíce vycpaných látkových tvarů. Ty dohromady tvořily unikátní sousoší, ktera měla znázorňovat halucinační scény falických povrchů. Za luxusním uměleckým dílem stálo spoustu práce, a tak začala Kusama používat zrcadla, kterými dosáhla v podstatě toho samého – nekonočného opakování. Tato práce se poprvé objevila na výstavě Floor Show v Castellane gallery v New Yorku v roce 1965.

Luxusní díla Yayoi Kusamy bylo možné spatřit v Muzeu moderního umění (1998), Whitney Museum (2012) a Tate Modern (2012). V roce 2008 prodal aukční dům Christie's v New Yorku její práci za 5 100 000 USD. Jednalo se o vůbec nejdražší prodané dílo žijící umělkyně na světě.

V současné době jsou její luxusní díla vystavena v Hirshhorn Museum, Washington, kde budou umístěna do 14. května 2017.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze