Rychlá zpověď - psycholožka Alžběta Protivanská: Nejen o závislosti na sociálních sítích

Psycholožka o sociálních sítích, příčině úzkostí a vnitřním klidu
24. července 2019
 
Hlavní stránka Nové články

Jak sociální sítě ovlivňují náš každodenní život? Ničí nám vztahy, nebo je naopak budují? A jak vypadá taková závislost na Facebooku či Instagramu a jak ji řešit nejen u sebe, ale také u dětí? Nejen na tyto otázky mi dokázala srozumitelně odpovědět psycholožka, psychoterapeutka a lektorka Alžběta Protivanská, která pomáhá lidem pochopit svou mysl a předává jim nástroje, jak se zbavit nepříjemných pocitů, úzkostí a strachů. Je to žena, která vyzařuje nesmírný klid a vyrovnanost, takže ve vás přirozeně probudí nutkání se na chvíli zastavit.

Video

Alžběto, jak podle vás vypadá šťastný člověk? Jak byste ho definovala?

Když se s klienty zabýváme tím, že je neposlouchá vlastní hlava, mají pocit, že bojují s vlastním mozkem a že se neustále znovu a znovu opakuje něco, co si nepřejí, tak se začneme zabývat tím, co to vlastně znamená být šťastný. Co znamená být spokojený a dospělý člověk. Máme velmi dobrou představu o tom, jak vypadáme, když jsme unavení, přepracovaní, nervózní nebo třeba ve strachu. Ale vlastně nás už naše vlastní myšlenky nepustí k tomu, abychom si mohli představovat, co to znamená být spokojený a šťastný.

Ta největší svoboda začíná ve chvíli, kdy známe své možnosti a hranice. A o obojí s láskou pečujeme. Takže žijeme svůj život tak, aby se naše možnosti a naše svoboda rozšiřovaly. Když každý den rozšiřuju svoje možnosti, pátrám po tom, co se mohu naučit, pracuji na něčem kreativním a někam se posouvám – a zároveň ale vím, že ještě na něco nemám sílu, na něco ještě není pravý čas a je to v pořádku – tak tam někde začíná spokojenost. Šťastný člověk nevypadá tak, že je neustále v euforii a je neustále vše správně. Šťastný člověk ví, že když už je tady v dané chvíli velké štěstí i neštěstí, je to vše součástí života, za který je neskutečně vděčný.

Luxusní byt na prodej Praha 1 - 492m
Luxusní byt na prodej Praha 1 - 492m, Praha 1

Do jaké míry nám v nacházení vnitřní spokojenosti brání internet a sociální sítě? Jak velký podíl mají na našem štěstí?

Pokud se budeme bavit o internetu jako takovém, tak ten je jednou z nejúžasnějších věcí, které jsme vymysleli. Nicméně to, co díky němu můžeme dělat, jako docházet na Google, Facebook a na nekonečnou zásobu videí, veškerých fotek a obsahu, tak to už je něco, co našemu myšlení velmi ubližuje. 

Internet je prostředí, kde se neustále něco děje, kde neustále můžeme kliknout na něco dalšího a něco dalšího zažít. Pro mozek je toto neuvěřitelně lákavá věc, protože mu to dodává stimulaci a odměnu třeba ve formě palečků a srdíček. Zkrátka to na něj reaguje. A mozek miluje interaktivní podněty.

Nicméně, to nedává žádný prostor pro to, abychom ty dané informace uložili do dlouhodobé paměti a začali s nimi nějak kreativně pracovat. Prostředí internetu vytváří rychlé, uspěchané a povrchní myšlení bez schopnosti využívat dlouhodobou paměť. Dělá z našeho mozku jen něco, co neustále reaguje. A toto je obrovské nebezpečí, protože tady vyrůstá generace, která si zvykne jen konzumovat a vnímat jen to, co k ní přichází. Je tady generace, která nebude umět využít své zdroje a svou dlouhodobou paměť k tomu, aby přišla s nějakými novými řešeními. To je velmi nebezpečná věc a je zapotřebí už nyní začít pracovat s vědomým odkládáním přístrojů a s pauzami od internetu. A to už od nejmenších dětí. 

Druhé téma jsou sociální sítě. Opět na začátek úžasný nápad, který rozšířil naše možnosti komunikace, nákupu, prodeje nebo inspirace. Zároveň ale třeba na Facebooku nebo Instagramu vzniká naše další, tentokrát virtuální osobnost. Ta se tvoří tím, jak se zde chceme prezentovat, jak naše fotky a příspěvky vypadají, jací lidé na nás reagují, za co vlastně dostáváme palečky… A v tu chvíli, kdy se začnu ztotožňovat s tímto online obrazem, začnu více vnímat, za co moje virtuální osobnost získává odměnu. Stačí vyvinout velmi malou snahu, aby přísun sociální a virtuální potravy přišel. Tam někde začíná iluze, že tahle online pozornost jde opravdu ke mně.

Nejde. Jde k tomu, co jsem vytvořila na internetu. Je to velké nebezpečí právě proto, že začneme lpět na tom, jak ta online osobnost vypadá. Poté naskakují myšlenky typu: „Měl bych v tom pokračovat, nemůžu zklamat fanoušky, měl bych plnit očekávání toho, co ode mě lidi, kteří mě sledují, chtějí.“ A v tu chvíli se stává ta malá krabička tím, co posloucháme my, a ne tím, co poslouchá nás.

Je pravda, že se fotografie na Facebooku nebo Instagramu prezentují v mnohem lepším světle, než pak naopak vyplyne z reality. Co nás vede k tomu ukazovat náš život perfektní?

Mozek během života dělá v podstatě dvě věci – buď jde cestou růstu, nebo úspory energie. Ve chvíli, kdy jde cestou růstu, se učíme novým věcem, budujeme nová spojení mezi neurony, rozšiřujeme svou komfortní zónu nebo budujeme vztahy s lidmi. To vše vede k růstu kvality myšlení a naší neuronové struktury. Mozek to stojí hodně energie. A protože ví, že jeho nejdůležitější úkol je naše přežití, dokáže něco takového jen tehdy, když se cítí v bezpečí. Když je dobře vyživený, má dostatek spánku a hlavně když dostane pochvalu z okolí. Sociální tlak a vliv jsou pro mozek největším motivátorem.

Jakmile se mozek v bezpečí necítí, převládne druhá síla – energií šetřit. Co když bude zapotřebí se něčemu bránit? Co když vznikne nějaká hrozba? Za jeden den na internetu je náš mozek vystaven mnoha informacím o smrti, nemoci, hrozbách a nejrůznějších krizích. Narazíme na tolik utrpení a bolesti jako naši prarodiče, pokud nebyli ve válce, nezažili za celý život. A tak je tu mozek, který je neustále vyděšený z toho, že se něco může stát, a směřuje k tomu, aby svou energii raději šetřil. Nakonec je snazší vyrobit nejkrásnější fotku z pláže, než se postavit před lidi a udělat cestovatelskou přednášku. Co kdyby totiž přišla kritika?

Vezměte si, že ve chvíli, kdy odstraním televizi a přestanu koukat na filmy, kde se zabíjí, přestanu konzumovat cokoliv, co by můj mozek „ohrožovalo na životě“. V tu chvíli se objeví vnitřní síla a trpělivost zůstat u něčeho, co trvá delší dobu. Ty nejkrásnější věci v životě čekají na druhé straně od pravdivosti k sobě a upřímné práce.

Jak k tomu ale dojít?

Na začátku musí být můj mozek v bezpečí. Dokud budeme „živit“ mozek podněty, ve kterých mu hrozí nebezpečí, smrt a utrpení, nikdy nevydrží u věcí, které vyžadují více práce. Naopak se uchýlí k tomu, co vyžaduje práce méně a u čeho je výsledek co nejjistější. Neštěstí naší doby je v tom, že se radujeme, že máme dvacet tisíc followerů, ale vlastně si nevšimneme, že to nepřináší nic. Žádný z těch lidí si se mnou ráno nedá snídani, s žádným z těch lidí nemůžu sdílet to, že můj táta má krizi, žádný z nich mi nepřiveze pomeranče, až budu nemocná. To, co je na začátku, je permanentně ohrožený mozek, který je ve stresu.

Proto tak moc mluvím o odpočinku a meditaci, protože to přesouvá krev, živiny a pozornost do přední části mozku. A to nám pomáhá k tomu, abychom mohli jasně myslet a beze strachu se podívat na to, jak se dají věci řešit. Je opravu nejvyšší čas začít si to uvědomovat.

Jak se závislost na sociálních sítích projevuje? V jakém momentě by se člověk měl zastavit?

Tehdy, když se začne citelně snižovat kvalita každodenních činností. To znamená v momentě, kdy nemůžu usnout, během noci se probouzím, nebo naopak nemůžu vstát z postele. Mám špatné sny, po ránu mě bolí břicho, mám pocit, že neustále nestíhám, odpoledne mě bolí hlava. Nemám chuť na jídlo, nebo se naopak přejídám. Mám pocit, že se mi špatně dýchá a v těle se mi objevuje nějaká chronická bolest. Nemám chuť na to, na co jsem chuť dřív měl, mám pocit, že se opakovaně chci pustit do něčeho nového, a místo toho najdu sám sebe na gauči s telefonem v ruce. Špatně se mi drží pozornost třeba u oblíbené knížky nebo s člověkem, kterého mám rád, a když uvědomím, že vlastně nevím, co před chvílí říkal. A znovu ulehnu do postele s tím, že mám v hlavě tolik myšlenek, že nemohu usnout.

To, od čeho nás nadměrné používání sociálních sítí a technologií oddaluje, je kontakt s každodenností. A tak se vrátím k vaší první otázce – spokojený člověk je takový, který má spokojenou průměrnou středu. A tak to je. Za mnou přicházejí i lidé, kteří jsou na každodenní úrovni naprosto nespokojení, a to mluvím o spánku, vztazích, jídle. Spokojenost přichází s kvalitní každodenností.

Jak se z této závislosti vymanit? Říct si ze dne na den „od teď budu na Instagram dávat méně fotek a budu trávit na Facebooku jen dvě hodiny denně“?

Začínat s čímkoliv ze dne na den může být podhoubí pro velké zklamání, protože jsme do hloubky zvykové bytosti. Takže je těžké něco utínat ze dne na den. Pokud si už všimneme, že chceme začít čas trávit jinak, je na místě přijít s nějakým plánem, na kterém budou návrhy jiných činností. Nenapsat si nejen to, s čím chci přestat, a také s čím chci začít. A přistoupit k tomu s velkou laskavostí. Mozek si totiž lehce zvyknul na to, že jakmile přijde pocit nudy nebo prázdna, sáhne po placičce na stole, která mu dá nějaké podněty.

Co byste poradila rodičům dětí, které se od telefonu nebo tabletu neodtrhnou? Zakazovat, nebo nezakazovat?

Na Instagramu či Facebooku narážíme na výsledek toho, co lidé udělali a zvládli. Vyfotí to, co je hotové, postavené či uvařené. Ale nedochází nám, že člověk, který vyfotí svůj obraz nebo své jídlo, investoval určitou dávku práce, zkušeností a především velké nadšení pro danou činnost.

Právě proces než vznikne daný projekt nebo věc, nás dělá šťastnými. Když si sami sobě na základně nadšení pro věc vytvoříme úkol, který naplňujeme. Proto mi přijde zásadní, aby děti zažily pocit, jaké to je, když svou vlastní snahou či rukama vytvoří něco, co dává smysl. Takže místo toho, aby rodič telefon zakázal, by mohl dítě zvát a motivovat například k sázení kytek, ke kreslení, k procházkám do přírody nebo třeba k vaření. K něčemu, co dítě bude moc ve finále držet ve svých rukou. Závislosti u dětí jsou dány také tím, že rodiče s dětmi tráví málo času. A netráví ho společně či v nějaké komunitě.

Co argument, že žijeme v uspěchané době? Času je opravdu málo…

Něco jako uspěchaná doba neexistuje. Existuje pouze náš život a to, jak ho vnímáme my. To, jestli máme pocit, že musíme někam spěchat, abychom vydělali dost peněz, je jen proto, že jsme uvnitř přesvědčeni, že peníze přinesou větší spokojenost. V dlouhodobém měřítku nepřinesou. Jsou to spokojené vztahy, zdravé tělo a objevení, jak můžu pomáhat bytostem okolo.

Rychlá zpověď:

Věříte v lásku na první pohled?

Nevěřím. Myslím si, že můžeme potkat někoho, s kým si hodně rozumíme, sdílíme stejné hodnoty. A pak lásku vytvořit.

Facebook, nebo Instagram?

Instagram, protože mě baví, jak moc je vizuální.

Jaké je vaše životní motto?

Mám vesmír v zádech.

Čím jste chtěla být jako malá?

Už ve dvanácti jsem přišla s tím, že budu psycholog.

V co nebo v koho věříte?

Věřím v to, a hluboce to prožívám, že je tady vesmír či podstata, se kterou jsme všichni propojeni.

Jak vypadá vaše dovolená snů?

Moře, jídlo a možnost vyjít i do přírody.

Kdybyste mohla změnit jednu věc na světě, která by to byla?

Potřebu peněz.

Co pro vás třemi slovy znamená svoboda?

Nádech. Možnosti. Výdech.

Když máte nějaké trápení, za kým jdete jako první?

Za sebou samotnou do meditace.

Odhadnete v prvních deseti minutách povahu člověka?

Netroufám si říct, že v prvních deseti minutách, ale mám velmi dobrý čich na to, když lidé dělají zdravé a nezdravé věci. A umím se na ně zeptat.

Jaké tři hlavní rysy mají psychopati?

Často vysokou inteligenci, neschopnost prožívat věci stejným způsobem, ale zároveň dobrý kontakt s tím, jak je prožívají lidi okolo, a schopnost toho využít.

Kdo je vaším vzorem?

Guru Mooji.

Jaké jsou tři nejčastější příčiny depresí?

Když o tom mluvím s lidmi, kteří tím procházejí nebo ji mají za sebou, tak se ukáže, že někde v jejich životě udělali kompromis s vlastní duší a šli hluboko proti vlastním hodnotám a proti svému přesvědčení. Další příčinou bývá pocit z uvěznění ve svém světě a hluboké přesvědčení o tom, že svět je nebezpečné místo.

Jaké je vaše oblíbené místo v Praze?

Stromovka.

Na co byste se vy zeptala mě?

Zkusíte po dnešku meditovat?
Určitě, zkusím, snad mi to půjde…
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (3)

View photo gallery

O autorovi

Nela Štefanová
Luxusní bydlení Praha
Luxusní vila na prodej Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej Praha

7 + KK 634 m², ter. 190 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m

4 + KK 234 m², bal. 16 m², ter. 40 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha - 981m
Praha 5

Luxusní vila na prodej Praha - 981m

8 + KK 981 m², ter. 41 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m

7 + KK 1341 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Josefov
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Josefov

2 + KK 108 m², bal. 3 m²
21 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Malá Strana 123m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Malá Strana 123m

4 + KK 123 m², bal. 1 m², ter. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Rašínovo nábřeží - 318m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Rašínovo nábřeží - 318m

5 + KK 318 m², ter. 80 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Staré Město 159m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Staré Město 159m

4 + 1 159 m², bal. 2 m²
26 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na prodej Praha 1 Staré Město
Praha 1

Luxusní mezonet na prodej Praha 1 Staré Město

7 + KK 379 m², bal. 9 m²
85 400 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou Praha 8 - 156m
Praha 8

Luxusní byt s terasou Praha 8 - 156m

4 + KK 156 m², ter. 31 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou
Praha 5

Luxusní byt se zahradou

3 + KK 100 m²
16 890 750 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Malá Strana 48m
Praha 1

Luxusní byt Malá Strana 48m

2 + 1 48 m²
11 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - 492m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - 492m

8 + KK 492 m², bal. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Josefov Praha
Praha 1

Luxusní byt na prodej Josefov Praha

3 + KK 115 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonetový byt na prodej Praha 1
Praha 1

Luxusní mezonetový byt na prodej Praha 1

6 + KK 339 m², bal. 8 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Josefov 108m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Josefov 108m

3 + KK 108 m², bal. 3 m²
21 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m

4 + KK 139 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - 248m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - 248m

5 + KK 248 m², ter. 31 m²
34 890 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 6 - 89m
Praha 6

Luxusní byt Praha 6 - 89m

2 + KK 89 m², ter. 8 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila se zahradou Troja 728m
Praha 7

Luxusní vila se zahradou Troja 728m

12 + KK 528 m², bal. 27 m², ter. 64 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m
Praha 1

Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m

4 + 1 232 m², ter. 60 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 104m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 104m

3 + 1 104 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257
Praha 1

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257

5 + KK 257 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt k pronámu Staré město 192m
Praha 1

Byt k pronámu Staré město 192m

5 + 1 192 m², bal. 2 m²
150 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město

2 + KK 133 m², bal. 3 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na prodej v centru Prahy
Praha 1

Luxusní mezonet na prodej v centru Prahy

4 + KK 240 m², ter. 51 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m

2 + KK 66 m², bal. 5 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m

Atypický 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt v Troji
Praha 7

Luxusní byt v Troji

1 + KK 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m
Praha 1

Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m

4 + KK 256 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na Praze 6 - 105m
Praha 6

Byt na Praze 6 - 105m

4 + KK 105 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej v centru Prahy 1 - 240m
Praha 1

Luxusní byt na prodej v centru Prahy 1 - 240m

5 + KK 240 m², ter. 51 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha

3 + KK 146 m², bal. 5 m², ter. 17 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na pronájem Praha 1 - 277m
Praha 1

Obchodní prostor na pronájem Praha 1 - 277m

Atypický 277 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byty Janáčkovo nábřeží 211m
Praha 5

Byty Janáčkovo nábřeží 211m

4 + 1 211 m², bal. 4 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Janáčkovo nábřeží 211m
Praha 5

Pronájem bytu Janáčkovo nábřeží 211m

4 + 1 211 m², bal. 4 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na Praze 3 - 128m
Praha 3

Luxusní byt na Praze 3 - 128m

3 + KK 128 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - 96m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - 96m

3 + KK 96 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu Praha 2 - 107m
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu Praha 2 - 107m

3 + 1 107 m², bal. 2 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem Praha 4 - 300m
Praha 4

Vila na pronájem Praha 4 - 300m

8 + 1 400 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt Střešovice 197m
Praha 6

Byt Střešovice 197m

4 + KK 197 m², ter. 67 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Kancelářské prostory k pronájmu Praha
Praha 1

Kancelářské prostory k pronájmu Praha

280 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu Střešovice 104m
Praha 6

Luxusní byt k pronájmu Střešovice 104m

4 + KK 104 m², ter. 8 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchod na pronájem Staré město 409m
Praha 1

Obchod na pronájem Staré město 409m

409 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem restaurace Praha 1 - 218m
Praha 1

Pronájem restaurace Praha 1 - 218m

Atypický 218 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou Dejvice 225m
Praha 6

Byt s terasou Dejvice 225m

5 + KK 225 m², ter. 54 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu Praha 1 - 136m
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu Praha 1 - 136m

3 + 1 138 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu Střešovice 193m
Praha 6

Luxusní byt k pronájmu Střešovice 193m

4 + KK 193 m², ter. 17 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt pronájem Hradčany 170m
Praha 6

Byt pronájem Hradčany 170m

4 + 1 170 m², ter. 6 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Střešovice 193m
Praha 6

Byt na pronájem Střešovice 193m

4 + KK 193 m², ter. 17 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem ve Střešovicích 193m
Praha 6

Byt na pronájem ve Střešovicích 193m

4 + KK 193 m², ter. 17 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt k pronájmu ve Střešovicích 193m
Praha 6

Byt k pronájmu ve Střešovicích 193m

4 + KK 193 m², ter. 17 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt k pronájmu Praha 3 - 61
Praha 3

Byt k pronájmu Praha 3 - 61

2 + KK 61 m², ter. 3 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt k pronájmu Střešovice 90m
Praha 6

Byt k pronájmu Střešovice 90m

2 + KK 90 m², ter. 19 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks