Hlavní stránka Nové články

Oldřich Lomecký je starostou městské části Prahy 1 už osm let. Snaží se jedničku náležitě dle svých možností zvelebovat i za cenu rozporů s kolegy. Své soukromí si ale hlídá jako oko v hlavě. Pro Luxury Prague Life udělal malou výjimku a svěřil například, jak nejraději tráví čas se svou partnerkou.

Video

Jak jste se z elektrotechnického oboru dostal do politiky?

Tak, jako všechno v životě, i tady sehrála svou roli náhoda. Po tom, co jsem stavěl vysílače a dělal jsem naprosto specializovaný obor televizních vysílačů, měřící techniku, tak po Sametové revoluci byl u nás zastaven vývoj, pokračovala jen výroba, tak jsem cítil jakousi nenaplněnost. Odjel jsem tedy na studia do zahraničí, kde jsem vystudoval fakultu ekonomie, marketingu a účetnictví, tudíž jsem získal další vzdělání. Pak jsem začal podnikat, to mi vydrželo šest sedm let. Později jsem z rodinných důvodů vzal místo ředitele v Tyršově domě, kde jsem se stal postupně manažerem a posléze i prvním místostarostou. Sokol tehdy potřeboval pomoci zejména v převzetí sokoloven, zajištění majetkových a materiálních věcí propojených s právními věcmi. Myslím, že tam jsem odvedl velký kus práce a ta společnost se stabilizovala. Ze zadlužené organizace a poškozeného Tyršova domu se stal poměrně výstavní prostor.

V roce 2009 za mnou přišli lidé, kterým jsem pomáhal a zakládali TOP 09. Jejich konzervativní desatero mi bylo velice blízké. Zeptali se mě, že když už jim pomáhám, zda do toho tedy nechci jít rovnou s nimi. I když jsem v politice nikdy nebyl, a v této době mi bylo už nějakých třiapadesát. Měl jsem za sebou dlouhou a úspěšnou kariéru, po zvážení jsem ale uznal, že by mě komunální politika mohla bavit, na rozdíl od té celostátní. Dostal jsem i možnost vybrat si spolukolegy. No a pak jsme vyhráli na Praze 1 volby poprvé, podruhé a já doufám, že zvítězíme i potřetí.

Byt na prodej Malá Strana 56m
Byt na prodej Malá Strana 56m, Praha 1

Nikdy jste skutečně netoužil dostat se do celostátní politiky?

Netoužil, protože já jsem člověk praktický a komunální politika je o správě věcí veřejných, tedy o opravě kanalizací, chodníků, řešení škol, školek, sociálních zařízení a dalších praktických věcí. Já jsem skutečný praktik a nikoliv teoretik, který by seděl ve Sněmovně a dohadoval se s politickými protivníky. Mně tato debata opravdu vadí, nudí a řekněme, že je mi velmi nepříjemná, proto bych tímto směrem nikdy nemířil a ani mířit nebudu.

Nechtějí vám tito kolegové ze státní politiky zasahovat do vašeho působení tady na Praze 1?

Ano, máme spolu spory, protože moje praktické řešení je někdy v rozporu s jejich všeobjímajícími politickými vizemi. Řekla jste to správně, protože moje někdy možná regulativní rozhodnutí, která se ale týkají konkrétních věcí na Praze 1, jsou dost často v rozporu s jejich vizemi o obecné demokracii právo všech dělat všechno. Já naopak říkám, že práva jedněch končí tam, kde začínají práva druhých a dost často se na tom střetáváme. Nicméně mohu vás ubezpečit, že nikdy to nedošlo dál než o pokus o ovlivňování. Jsem velmi tvrdohlavý a paličatý člověk, vždycky jsem si prosadil svoje.

To ale musíte mít velké množství nepřátel.

To jste řekla dobře – mám velké množství nepřátel. Myslím si, že to není špatně. Ten, kdo nemá nepřátele, nemá ani skutečné podporovatele. Myslím, že pokud něco děláte, musíte vzbuzovat emoce. Použiju na to jedno staré české přísloví: "Není ten, který by se zavděčil všem." Toto přísloví platí po staletí a jsem přesvědčen, že platí pořád. O tom, nakolik mě lidé podporují nebo nepodporují, se demokraticky rozhodne jednou za čtyři roky v komunálních volbách. Dokonce se na ně i těším, abych si otestoval, zda dělám svá rozhodnutí správně. Dost často je dělám, a vím o tom, že nejsou populární, ale jsou potřebná. Pořád si myslím, že občané na Praze 1 jsou dostatečně vzdělaní a chytří, aby pochopili i to, že mnohdy tato opatření potřebujeme více než takové ty všeobjímající a propagandistické řeči o lepších zítřcích.

Já mám pocit, že občané Prahy 1 pomalu z centra, např. kvůli airbnb, mizí. Nicméně, pokud tu ještě nějací jsou, potkáváte se s nimi? Vědí, kdo jste?

Takhle, je to trošku klišé, že se říká, že ubývají. Jsem člověk vychovaný matematikou a fyzikou, takže vám odpovím, že se stačí podívat do registru obyvatel. Největší propad byl zhruba před osmi lety, kdy se bytové prostory měnily na nebytové. My jsme to zastavili, ten pokles se stabilizoval, dneska má Praha 1 29950 obyvatel. Trend se začal maličko otáčet a já vás mohu ubezpečit, že jako starosta, co vítá nově narozené občánky, mám velikou radost, že jsem přivítal asi 1800 občánků. Je pravda, že samozřejmě lidé mají problém s negativy centra jako je zvýšený hluk kvůli turistům, ale to jsou věci, které se neřeší jednoduše. Airbnb se musí řešit legislativně, zákonem, tak jako jsme řešili segwaye, které se musely v zákoně definovat a až pak na ně mohla být uvalena vyhláška. To bydlení v tom absolutním centru, si myslím, je stále lukrativní a má svou cenu. Samozřejmě, že ten, kdo tu bydlí, se musí smířit s určitou vyšší hladinou hluku, musí se smířit s větším počtem turistů. Pro nás to znamená, že musíme více uklízet, řešit problémy s parkováním a dopravou. Ale snažíme se tu udržet co nejvíce škol, školek, domy pro seniory, investice do parků, do údržby domovních fondů.

Těch 30 tisíc lidí tu je, já se s nimi potkávám, ale zase ne všichni se mnou musí souhlasit. Značná část souhlasí, ta, co nesouhlasí, respektuje mé názory. Jsem ale trvalý a konzistentní, neměním své názory ze dne na den, a to si myslím, že je i pro ně důležité.

Kromě toho, že vítáte občánky, tak také oddáváte. Jedna moje kamarádka, co se bude vdávat, vás chtěla jako oddávajícího, ale prý jste na celé léto vybookovaný. Takže se ptám, jak bude vypadat vaše léto, to jenom pracujete?

Na to oddávání jsou tu jiní, co se tomu věnují a mají na to více času. Já se snažím vyhovět, když to jde. Loni jsem třeba oddával zajímavý pár pana Satoranského, což je náš nejlepší hráč v NBA, bral si slečnu Maurerovou, to bylo velice zajímavé. Pokud dojde na to, že se najdou páry, které si přejí, abych je oddával přímo já, a ne nikdo jiný ze zastupitelů, a jsem schopen si najít volný čas, tak to rád udělám. Myslím, že to je i součást toho, být starostou Prahy 1, tudíž to beru spíše jako čest než povinnost.

Co vy a svatby, manželka, děti? Nikde jsem se na googlu o vašem soukromém životě nic nedočetla.

Já se domnívám, že každý by měl mít právo na 13. komnatu, kterou by si měl uchovat. Jsem člověk, který v tomto není nijak výjimečný, ale snažím se určitou část svého soukromí si chránit, už jenom s ohledem na ochranu těch, kterých se to týká. Samozřejmě respektuji, že jsem veřejně známá osoba, a lidé mají právo o mně vědět víc, ale jsou určité hranice, které by měly být uchovány i pro veřejně známé osoby.

Co děláte rád, když nemusíte starostovat?

Občas si vyjedu s přítelkyní za Prahu na skútru. Jezdíme tak trošku nazdařbůh českou krajinou, navštívíme přátele nebo se nám občas podaří využít toho, že spojíme příjemné s užitečným, takže navštěvujeme na výletě přátele i ze zahraničí. Dost často to je Itálie, chystáme se do Dánska. Mám spoustu přátel i na Islandu, kam si přejeme jet. Pak jsou samozřejmě cesty spíše po české kotlině, protože ten mobil, který mě může vrátit tím, že mi pošlou sms, že se něco důležitého děje, kde je přítomnost starosty nezbytná, se stává často. Vzdálit se někdy dál a na dýl je těžké.

Jinak naše další cesty do zahraničí vedou třeba do Rakouska, Německa, kde máme spřátelené organizace. Loni v létě jsme byli u starosty v Budapešti, kde probíhalo mistrovství ve vodních sportech, tak jsme měli možnost vidět ty nejzajímavější věci v doprovodu starosty a dostali jsme se na ta nejzajímavější místa. Spojili jsme vlastní dovolenou s udržením kontaktů těch lokalit, které má Praha 1 v zahraničí.

Co Vy a sport?

Často a rád chodím hrát tenis, sám pořádám i turnaje, například turnaj o pohár starosty, kterého se účastní zajímaví tenisté z celé České republiky, takže je to takový můj koníček a celoživotní láska. Dělal jsem hodně sportů, hrál jsem tenis, fotbal, jezdil jsem na vodě a jeden ze sportů, který provozujeme i s partnerkou společně, budete se divit, je střelectví. Střelba na trap a skeet je střelba na asfaltové holuby. Je to rychlopalba, kdy vám vyletí terč, takový oranžový talířek, který musíte rychle sestřelit. Jsme členy jednoho sportovního klubu, kam chodíme střílet. Střílíme rádi a dobře. Mám i několik pohárů.

A otázka na závěr, jste ochoten vést diskuze či jste vždy přesvědčen o svém názoru?

Diskuse se samozřejmě vedou. Někdy jsou o tom, že by to mělo být jinak, než si myslím já. A právě proto, že je vedu, tak je to příklad i toho, že si můžu nechat poradit, ale většinou o těch zásadních věcech, kde cítím, že dělám správně, tam je radit mi obtížné. Nicméně je spousta věcí, na které nemusím mít úplně vyhraněný názor. Jsem člověk, který nemá rád lidi, kteří mají hned na všechno jasný názor, je to důkaz o jejich hlouposti, protože vy nemůžete být odborníkem na všechny otázky, nemůžete mít informace o všem. Je logické, že se musíte kolikrát spolehnout na informace ze svého okolí, nasát je, prověřit, nastudovat si problém a podle toho se rozhodnout.

Já moc děkuji za rozhovor.

Rychlá zpověď:

Rychlá zpověď:

Negativní reklama, taky reklama, nebo je lepší, aby o člověku nebylo radši slyšet vůbec?

Tohle platí stoprocentně v showbyznysu, v podnikání a politice už to moc neplatí.

Čím jste chtěl být jako malý kluk?

Kosmonaut.

S jakým pocitem usíná starosta Prahy 1?

Usíná s pocitem, aby ho nevzbudila smska z centrálního pultu, že se někde něco stalo, že někde hoří nebo se stala jiná mimořádná událost. Dost často se to stává, takže s tímto pocitem já často usínám.

Čím ženy ovládají muže?

Tím, že jsou ženy, se všemi ženskými atributy a někdy i trochou koketnosti.

Jaká móda vás nechává úplně chladným?

Vlasový styling.

Co je největší slabinou Prahy 1?

To, že o ni mají všichni zájem, všichni tu chtějí podnikat, všichni tu chtějí demonstrovat a všichni tu chtějí všechno řešit.

Koho v politice můžete označit za skutečného přítele?

V politice máte buď koaliční partnery, nebo opoziční nepřátele a v průběhu času se to velice často mění, proto skutečného přítele mít nemůžete.

Popište naši vládu v jedné větě.

To je těžké. Popsal bych to asi tak, že to je druhá stara möbiovy pásky.

Myslíte si, že by homosexuálové měli mít stejná práva jako heterosexuální páry?

Ne.

Čím vás partnerka naposledy překvapila?

Partnerka mě překvapuje každým dnem a já si myslím, že to je dobře, protože páry, které se přestanou překvapovat, tak si zevšední.

Na co nemáte nervy?

Na dlouhé hloupé tlachání.

Jaká nejhorší noční můra se vám naposledy zdála?

To jsem usínal po nějakém pořadu o vesmíru a v noci se mi zdálo, že mě vtahuje gravitace z černé díry a já se tomu nemohu bránit. Naštěstí jsem se ráno vzbudil.

O čem nikdy nediskutujete?

To nevím, protože jsem o tom nikdy nediskutoval.

Kdo vás naposledy skutečně rozčílil a čím?

Jsou to lidé, kteří urputně prosazují svůj názor či méně o dané věci vědí, a to se stává velice často.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Jestli vás moje odpovědi pobavily.

Některé velmi.

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (3)

View photo gallery

O autorovi

Redakční tým
Luxusní bydlení Praha
Luxusní kanceláře na prodej Praha
Praha 5

Luxusní kanceláře na prodej Praha

, 775 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 5
Praha 5

Luxusní vila na prodej Praha 5

, 778 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila ve Střešovicích 2134m
Praha 6

Luxusní vila ve Střešovicích 2134m

, 986 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m

, 156 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m

Atypický, 88 m²
6 142 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov

Atypický, 58 m²
5 790 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m

Atypický, 37 m²
2 999 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m
Praha 5

Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m

Atypický, 366 m², ter. 81 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej obchodního prostoru Praha 8 - 111m
Praha 8

Prodej obchodního prostoru Praha 8 - 111m

Atypický, 111 m²
5 690 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 117m
Praha 5

Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 117m

Atypický, 117 m²
11 740 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na Praze 5 - 185m
Praha 5

Obchodní prostor na Praze 5 - 185m

Atypický, 185 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 190m
Praha 5

Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 190m

Atypický
19 661 020 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m

Atypický, 215 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 186m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 186m

Atypický, 186 m²
8 400 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 129m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 129m

Atypický, 129 m²
6 100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej restaurace na Praze 2 - 285m
Praha 2

Prodej restaurace na Praze 2 - 285m

Atypický, 285 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchod na Praze 5 - 369m
Praha 5

Obchod na Praze 5 - 369m

Atypický, 369 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Karlín 215m
Praha 8

Obchodní prostor Karlín 215m

Atypický, 215 m²
12 992 980 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchod na prodej na Praze 5 - 273m
Praha 5

Obchod na prodej na Praze 5 - 273m

Atypický, 273 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej
Praha 5

Luxusní penthouse na prodej

Atypický, 234 m², ter. 117 m²
21 950 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej nebytového prostoru Praha 1 -
Praha 1

Prodej nebytového prostoru Praha 1 -

Atypický, 7 m²
612 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 1 - 550m
Praha 1

Kancelář na prodej Praha 1 - 550m

Atypický, 550 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Praha 1 - 73m
Praha 1

Obchodní prostor Praha 1 - 73m

Atypický, 73 m²
7 510 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Vila k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na Hanspaulce 940m
Praha 6

Luxusní vila na Hanspaulce 940m

Atypický, 940 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m
Praha 3

Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m

Atypický, 108 m²
7 628 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Praha
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Praha

Atypický, 216 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Břevnov
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Břevnov

Atypický, 261 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m

Atypický, 27 m²
7 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 58m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 58m

1 + KK, 58 m²
5 655 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej ateliéru Praha 1 - 17m
Praha 1

Prodej ateliéru Praha 1 - 17m

1 + KK, 17 m²
4 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 55m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 55m

1 + KK, 55 m²
5 309 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Praha 1 - 46m
Praha 1

Prodej bytu Praha 1 - 46m

1 + KK, 46 m²
7 937 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Malá Strana Magenta 31m
Praha 1

Byt Malá Strana Magenta 31m

1 + KK, 31 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky.cz - realitní komiks