Rychlá zpověď - Sabina Rich: S ortopedickými botami slaví úspěch, teď vyvíjí ortopedické lodičky!

Mladá návrhářka o své značce a kariérním úspěchu na českém trhu
10. června 2019
 
Hlavní stránka Nové články

Je mladá, talentovaná a odvaha jí rozhodně nechybí. Když návrhářka Sabina Sádková přišla před rokem s tím, že spustí vlastní obuvní značku Sabina Rich, ani ona sama nečekala, jak velký úspěch sklidí. Její ručně vyráběné boty překvapí nejen svým designem, ale také vysokou ortopedickou kvalitou a šetrností k přírodě. A hlavně pozor, dámy! Už brzy se od ní dočkáme pohodlných, ortopedických lodiček!

Video

Sabi, kolik je ti let?

Dvacet tři.

Kdy se v tobě zrodil sen stát se módní návrhářkou?

Myslím, že už v dětství. Moje babička neustále šila, takže jsem se od ní naučila nejen šít. Stále jsem chtěla něco vyrábět a háčkovat – třeba pro své panenky. To ona mě naučila pravé lásce k řemeslu. Rodiče ze mě původně chtěli mít zubní laborantku, nebo ekonomku, ale nic z toho mě nelákalo. A tak když babička přišla s tím, že bych měla zkusit Střední průmyslovou školu textilních řemesel v Praze, bylo mi to už vše jasné.

Jaké to na té střední bylo? Vím, že berou minimum uchazečů a je těžké se na ni vůbec dostat…

Bylo to extrémně náročné, ale naučila jsem se tam mnoho. Od tisku, přes vyšívání a paličkovanou krajku až po figurální kresbu nebo šití. Přiznám se, že jsem byla velký šprt. Vždycky jsem musela být ve všem nejlepší, vše jsem chtěla rychle umět a jela jsem na 150 procent už tehdy, když mi bylo patnáct.

Luxusní vila na prodej Praha - 981m
Luxusní vila na prodej Praha - 981m, Praha 5

Tak to jsi asi neměla moc divokou pubertu…

Ne, vůbec. Nechodila jsem ven, ani nikam na diskotéky nebo třeba s přáteli na pivo. Design pro mě byl velmi důležitý už od prvopočátku. Byla jsem vždy velký nadšenec. Když jsem se pro něco nadchla, už jsem to nepustila.

Po střední si odešla na Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. I přesto, že jsi byla, jak sama říkáš, velký šprt, školu si nedokončila. Proč?

Dostat se tam byl můj splněný sen, jenže postupem času jsem začala zjišťovat, že to nebyl můj šálek kávy. Studium bylo hrozně uvolněné, to mi vadilo.

V jakém slova smyslu?

Bylo to více teoretické, ne příliš praktické. Já se neustále potřebuji pohybovat kupředu a učit se nové věci. To byl asi jeden z hlavních důvodů, proč jsem studium předčasně ukončila.

Co následovalo potom?

Řekla jsem si: „OK, Sabino, pokud chceš něco dělat, musíš se to naučit přímo od řemeslníků.“ A tak jsem šla jako učeň k ševci. Pomáhala jsem mu s opravami, vyrábět boty. To mi dalo nejvíc.

A to tě dokázalo uživit?

Ne, vůbec, dělala jsem to zdarma. Já jsem už během střední školy nastoupila do televize, kde jsem dělala styling, vybírala oblečení a pomáhala. To byl můj hlavní zdroj financí. Také jsem spolupracovala s českou značkou SNAHA, které jsem navrhovala boty, a to byla také velká praxe. Naučila jsem se, jaké jsou doopravdické rozdíly v ruční a průmyslové výrobě. A taky mě to naučilo hodně o byznysu.

Musela to být velká výzva říct si, že sama spustíš vlastní značku. Bála ses?

Bála, ale mám ráda výzvy. Samozřejmě jsem věděla, jak těžké to v České republice je – přijít se svou značkou. Ale šla jsem do toho!

Podporovali tě rodiče?

Zprvu byli vůči výběru mého povolání trochu skeptičtí, ale teď jsou mými největšími fanoušky a naopak je musím nutit, aby mě tak tvrdě neobhajovali v komentářích na sociálních sítích.

Věděla jsem, že pokud chci doopravdy něčeho dosáhnout, musím to zvládnout sama se vším všudy. Sama jsem si spořila, ukládala peníze a tvrdě dřela. Protože u bot je to jiné, než u oděvních značek. Člověk musí mít stroje, komponenty – kopyta, podešve, stélky, vrchy, kůže, lepidla a podobně. V tom je i zásadní kapitálový rozdíl, takže ten prvotní vklad je potom třeba několikrát vyšší.

Jak vzpomínáš na svůj začátek?

Byla jsem hodně odhodlaná a nečekala jsem dlouho, než jsem se svou značkou vyšla na světlo. Ale dávala jsem si na čas, aby to bylo bezchybné a připravené na rozjezd, nechtěla jsem vyjít jen tak s něčím. Celý princip naší značky spočívá v inovativním přístupu k výrobě ortopedických stélek na míru a celého postupu, který našemu zákazníkovi zabere pouhých 20 minut.

A tehdy ses rozhodla, že se chceš věnovat zdravému obouvání?

Odstartoval to můj manžel, který měl výrůstky na patní kosti, a hrozilo mu, že půjde na rázovou vlnu. Udivilo mě, jak málo toho lidé vědí o svých chodidlech. To byl pro mě jeden z prvních impulsů, proč jsem se pustila do výroby zdravé obuvi. Nebylo by pro mě dostačující, kdyby boty byly jen „hezké a módní“ a nesplňovaly vyšší účel.

Kdy se ti ta velká investice začala vracet?

Začalo se nám dařit hned ze začátku. Díky tomu, že jsme hned od začátku byli součástí Designbloku, se nám začaly hrnout první objednávky. Prodali jsme přes půlku kolekce ještě před oficiálním spuštěním kolekce. Popravdě jsem to nečekala, myslela jsem si, že mi bude trvat tak pět let, než se o mně vůbec někdo dozví.

V minulosti jsem dělala třeba boty pro Petru Ptáčkovou či LaFormelu, to mi trochu ukázalo, jak dlouhou cestu musí designer ujít až na vrchol. Věděla jsem, jak je těžké se vůbec – byť i málo – dostat do povědomí lidí a byla jsem dost pesimistická. Ale opak byl pravdou.

Luxusní byt Petrské náměstí - 214
Luxusní byt Petrské náměstí - 214, Praha 1

 

Pro koho jsou tvoje boty určeny?

Pro všechny lidi, kteří mají rádi boty, český design, udržitelnou módu anebo mají vadu nohy, což je v dnešní době kolem 80 procent lidí.

V čem tě boty baví víc než oděvy?

V tom, že musí být důkladně přesné na milimetry, musí být technicky dokonalé, musí mít dokonalé zpracování. Musíte mít speciální nářadí, brusky, kladiva, kopyta, většinou i speciální stroj na šití kůže. Je toho mnoho. Taky mě baví to, že mohu být součástí celého procesu té výroby – já jednám s těmi lidmi, s dodavateli, sleduju komponenty, neustále se vzdělávám, konzultuji věci s mou PR, vymýšlím vizualizace a mnoho dalšího.

Jak dlouho ti trvalo navrhnout svou první kolekci?

Dva a půl roku.

Kolik bot jsi za den vyrobila nejvíc?

To se těžko odhaduje. Na Designblok jsme během pár dní připravili přes 25 párů bot. Ale to jsem nespala skoro čtyři dny. (smích)

V jaké cenové relaci se boty od Sabiny Rich pohybují?

Už na začátku jsem si řekla, že nemůžu vyrábět zdravé boty, které budou zároveň extrémně předražené a tím pádem nikomu ve výsledku nepomůžou. Platy maminek na mateřských dovolených nejsou nějak vysoké, a tak jsme chtěli, aby si je mohly dovolit. Dostali jsme se na prodejní částku od 1390 korun u dětských modelů a od 3590 korun u těch dámských. Ano, není to nejlevnější, ale boty jsou ručně vyráběné, jsou z recyklovaných plastů a zároveň pomáhají.

Co máš v plánu dál?

V současné době vyvíjíme ortopedické lodičky. Zjistila jsem, že na trhu chybí a mnoha ženám tak mohou pomoct. V září spouštíme další kolekci a máme rozjednáno několik velkých spoluprací. Podrobnosti zveřejníme už brzy.

Máš vůbec nějaký volný čas? Jak ho trávíš?

Ne, nemám čas. (smích) Když mám volno, jsem se svým manželem, který je také umělec. Navzájem se podporujeme a máme pro sebe pochopení. Myslím, že pokud chce člověk dělat věci naplno, musí být tak trochu blázen a být tomu zcela naplno oddaný. A to jsme oba.

Takže v nejbližší době žádná dovolená?

To vůbec.

Máš sourozence?

Ano, jsem z velké rodiny. Je to náročné na vysvětlování, ale celkem nás je osm sourozenců a to od tří let až do třiceti. Není nic lepšího než velká rodina.

Obouváš členy rodiny?

Ano, všichni dostávají dárky, občas nestíhám vyrábět. Zrovna na jedny čeká moje maminka.(smích)

Děkuji za rozhovor.

 

 

 

Rychlá zpověď:

Čím jsi chtěla být jako malá?

Malířkou. Čímkoliv, co je jakkoliv umělecky zaměřené.

Co považuješ za svůj největší úspěch?

Mého manžela, rodinu, psa a pak vlastně to, co dělám.

Kdo je tvým módním vzorem?

Určitě Alexander McQueen a Sophia Webster.

Kde bereš inspiraci?

Všude možně, hlavně tam, kde bych ji správně neměla brát.

Co máš na své práci nejraději?

Že u toho můžu sledovat Netflix a pít čaj.

V jakém outfitu se cítíš nejlépe?

V čemkoliv, co je černé a volné.

Co pro tebe jednou větou znamená móda?

Jednou větou? Zábava, sny a už mě nic nenapadá. (smích)

S kým bys jednou chtěla zajít na večeři?

Se svým manželem. V klidu. To by bylo skvělý, mít na to ten čas.

Co bychom u tebe v šatníku nikdy nenašli?

Pestré barvy, bohužel. V kolekci je máme, ale u mě v šatníku ne.

Jaké špatné vlastnosti by ses na sobě ráda zbavila?

No, spíš bych tuhle otázku potřebovala obráceně. A to které dobré vlastnosti bych získala ráda. (smích) Ale ne, je jich spousta, každý jich má spoustu.

Čeho si na lidech vážíš nejvíce?

Když opravdově projevují svoje pocity a nebojí se být trapný. Nebojí se říct, co cítí ať už je to špatně, nebo dobře.

Věříš v lásku na první pohled?

Rozhodně, protože samotnou mě to překvapilo, že to tak u mě funguje.

Tvůj oblíbený film?

Těch je hrozná spousta, miluju jakýkoliv Netflixový filmy. Ale… Harry Potter! Jakýkoliv díl Harryho Pottera!

Když máš sen a jasný cíl, jdeš přes mrtvoly?

Spíš jsem hodně motivovaný a nadšený člověk, ale nikdy bych nikomu neublížila. Jsem schopná udělat cokoliv, ale přes mrtvoly bych nešla.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Je to těžký?

Ne, zatím to zvládám dobře. Děkuju.
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (6)

View photo gallery

O autorovi

Nela Štefanová
Luxusní bydlení Praha
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m

4 + KK 139 m², ter. 27 m²
17 304 348 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Pařížská 205m
Praha 1

Luxusní byt Pařížská 205m

5 + KK 205 m², ter. 40 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Unikátní byt na Praze 1 - 174m
Praha 1

Unikátní byt na Praze 1 - 174m

4 + KK 174 m², ter. 14 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha - 981m
Praha 5

Luxusní vila na prodej Praha - 981m

8 + KK 981 m², ter. 41 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej Praha

7 + KK 634 m², ter. 190 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Petrské náměstí - 214
Praha 1

Luxusní byt Petrské náměstí - 214

4 + KK 214 m², ter. 62 m²
25 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka
Praha 6

Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka

7 + KK 527 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

4 + KK 229 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej 267m
Praha 6

Luxusní byt na prodej 267m

7 + 1 267 m²
32 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Nové Město

3 + KK 132 m²
14 600 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m

7 + KK 1341 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Rašínovo nábřeží - 318m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Rašínovo nábřeží - 318m

5 + KK 318 m², ter. 80 m²
46 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na pronájem na Praze 5 - 996m

5 + KK 707 m², bal. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

2 + KK 73 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

3 + KK 156 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na pronájem na Vinohradech
Praha 2

Luxusní penthouse na pronájem na Vinohradech

5 + KK 343 m², ter. 34 m²
175 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 86m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 86m

2 + KK 86 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo
Praha 1

Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo

2 + KK 106 m²
100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na Vinohradech - 343m
Praha 2

Luxusní penthouse na Vinohradech - 343m

5 + KK 343 m², ter. 34 m²
56 300 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m

5 + KK 251 m², bal. 26 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 50m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 50m

2 + KK 46 m², bal. 5 m²
7 499 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům na prodej Malá Strana Praha
Praha 1

Dům na prodej Malá Strana Praha

3 + 1 92 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 426m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 426m

5 + KK 387 m², bal. 26 m², ter. 118 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář Petrské náměstí 214m
Praha 1

Luxusní kancelář Petrské náměstí 214m

4 + KK 214 m², ter. 62 m²
25 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse na prodej Rašínovo nábřeží - 318m
Praha 1

Penthouse na prodej Rašínovo nábřeží - 318m

5 + KK 318 m², ter. 80 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m
Praha 1

Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m

4 + 1 232 m², ter. 60 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Malá Strana
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Malá Strana

3 + KK 239 m²
36 329 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou Praha 1 - 208m
Praha 1

Luxusní byt s terasou Praha 1 - 208m

6 + KK 208 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257
Praha 1

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257

5 + KK 257 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Josefov Praha
Praha 1

Luxusní byt na prodej Josefov Praha

3 + KK 115 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na prodej Hradčany - 196m
Praha 1

Byt s terasou na prodej Hradčany - 196m

4 + KK 196 m², ter. 12 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m

5 + KK 707 m², bal. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 6 - 89m
Praha 6

Luxusní byt Praha 6 - 89m

2 + KK 89 m², ter. 8 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej s terasou 246m
Praha 8

Byt na prodej s terasou 246m

4 + KK 246 m², ter. 96 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem s terasou Praha 1 - 202m
Praha 1

Byt na pronájem s terasou Praha 1 - 202m

5 + 1 202 m², ter. 13 m²
90 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 415m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 415m

Atypický 415 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 396m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 396m

6 + KK 396 m², ter. 71 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město

2 + KK 133 m², bal. 3 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m

2 + KK 66 m², bal. 5 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m

Atypický 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m

4 + KK 234 m², bal. 16 m², ter. 40 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt v Troji
Praha 7

Luxusní byt v Troji

1 + KK 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m
Praha 1

Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m

4 + KK 256 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na Praze 6 - 105m
Praha 6

Byt na Praze 6 - 105m

4 + KK 105 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Staré Město 159m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Staré Město 159m

4 + 1 159 m², bal. 2 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha

3 + KK 146 m², bal. 5 m², ter. 17 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na pronájem Praha 1 - 277m
Praha 1

Obchodní prostor na pronájem Praha 1 - 277m

Atypický 277 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byty Janáčkovo nábřeží 211m
Praha 5

Byty Janáčkovo nábřeží 211m

4 + 1 211 m², bal. 4 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Janáčkovo nábřeží 211m
Praha 5

Pronájem bytu Janáčkovo nábřeží 211m

4 + 1 211 m², bal. 4 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasami u řeky 239m
Praha 8

Byt s terasami u řeky 239m

5 + KK 239 m², ter. 66 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na Praze 3 - 128m
Praha 3

Luxusní byt na Praze 3 - 128m

3 + KK 128 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - 96m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - 96m

3 + KK 96 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks