Hlavní stránka Nové články

Jeden z českých „známějších“ plastických chirurgů, který byl obdarován nejen šikovnýma rukama, ale i pěknou tváří. Roman Kufa je vedoucím lékařem a spolumajitelem Centra estetické medicíny Perfect Clinic, byl zakladatelem oddělení plastické chirurgie ve FN Motol, dokonce je i soudním znalcem v oboru plastické chirurgie. Jeho den je naplněn od úsvitu do setmění. Přesto jsou ale věci, bez kterých si život nedokáže představit a tím jsou děti a sport. Na rozhovor pro Luxury Prague Life si udělal chvilku o víkendu večer.

Video

Pane doktore, scházíme se u vás na klinice v sobotu večer, to pracujete i o víkendech?

To už ne. Kdysi jsem operoval i víkendy, dva roky v kuse. To jsem jezdil i do zahraničí. Od pondělí do pátku tady, víkendy pak pryč… To už mám za sebou, to už nechci.

V rychlé zpovědi jste mi řekl, že si nedokážete představit den bez sportovní aktivity. Ale podle mě má den pouze čtyřiadvacet hodin, vy do toho máte rodinu. Jak to všechno stíháte?

Těžko. Má práce je opravdu časově náročná. I psychicky, což už jsem se naučil zvládat. Nebo zkrátka s tím se člověk naučí nějak žít. Zato čas je skutečně problém. Abych všechno stihl, vstávám opravdu brzy. V půl sedmé jsem už třeba v bazénu. Hodinku plavu a pak do práce, kde jsem až do večera.

Jak zvládáte děti? Vozíte je třeba do školy?

Pondělí a čtvrtky vozím starší dcerku do školy. Když přijdu z práce, tak se jim ještě snažím věnovat, ale v týdnu toho času moc není. Tak té mladší přečtu alespoň nějakou pohádku, a starší se zeptám, co bylo ve škole, a když se jí zrovna chce, jdeme ještě běhat. A snažím se svým dětem prostě plně věnovat všechny víkendy.

Luxusní vila na prodej Praha
Luxusní vila na prodej Praha, Praha 6

Umíte dětem třeba i poradit se školou i v oborech, které vám třeba na škole nešly?

Do určitého věku jsem to uměl, ale u starší dcery, které je patnáct let, se už nechytám. Ona totiž studuje anglické gymnázium, kde se všechno učí v angličtině a v té já už, to se přiznám, nedokážu vysvětlit fyziku nebo chemii. Ale dcerka je opravdu hodně šikovná, takže to zvládá sama a mně to na oplátku dělá velkou radost.

To mi nahráváte na otázku, patnáct let – to už je puberta a kluci. Jak to snášíte?

Ona je taková rozumná, ale já se na to pomalu připravuji. Zbraň jsem si ještě nepořídil, a myslím, že to nebude potřeba, ona to má v hlavě srovnané.

Vy jste jeden z mála plastických chirurgů, který patří k těm pohlednějším, ale všimla jsem si, že si nebarvíte vlasy, přestože je máte šedivé. Chcete vypadat jako Richard Gere?

(smích) Ne. Mně to připadá v pohodě. Nemůžu se bránit něčemu, co mám dané geneticky. Začal jsem šedivět totiž už na gymnáziu. Tohle jsem já, to bych neměnil.

Stárnete s grácií?

Nikdo nechce přece stárnout, ani já ne. Ale jde o to se udržovat, aby člověk mohl sportovat, aby dělal všechny oblíbené aktivity. O to jde.  A že člověk zešediví?  No tak zešediví.

Chtějí některé pacientky, abyste je operoval přímo vy?

Ano, chtějí.

To, protože vy a ještě Libor Kment, jste známí jako nejhezčí plastičtí chirurgové.

To by bylo smutné, kdyby tomu tak bylo. Doufám, že chce klient ke mně, protože se mu líbí výsledky mé práce.

Neříkejte, že jste si nevšiml většího zájmu žen…

V práci to člověk takhle nevnímá. Tady v práci je to hodně profesionální. Na každého klienta mám určitou dobu, kterou se mu musím věnovat, to je konzultace. Vysvětlíte operaci, jak bude probíhat, jaké mohou být komplikace, vyšetříte, objednáte. A to je celé. Nemám vůbec čas se s pacienty bavit o privátním životě, a ani to nedělám, pak by se to překlopilo a já si chci nechat odstup. Osobní rovina nedělá dobrotu. A v soukromí? Každý je atraktivní něčím, čím může zaujmout. Tyhle věci neřeším.

Jen abychom to ale uvedli na pravou míru – vy máte přece partnerku?

Ano, samozřejmě.

Stydí se před vámi ženy?

Některé ano. I když chtějí nová prsa, bojují se studem. To k tomu ale patří.

Mám takový specifický dotaz. Vím, že pořád hodně letí operace prsou, víček nebo nosu, ale zajímá mě, co liposukce – planeta totiž nezadržitelně tloustne.

Ano, operace břicha bývá častá. Můžu potvrdit nárůst těchto zákroků.

Co muži?

Kdysi byl chlap na plastice tabu, ale musím říct, že dnes jich hodně přibývá. I muži se začali zajímat o to, jak vypadají. Berou to v pohodě. U chlapů se řeší hlavně víčka, liposukce boků a břicha. Nohou jsou ušetřeni, protože tuk u mužů se usazuje na břiše, v bocích, a ještě v prsou, ale v nohou nikdy.  

Ta prsa začínají být civilizační chorobou.

U mužů mluvíme o gynekomastii, která se může vyskytnout při hormonální dysbalanci, kdy se zvětšuje prsní žláza. Jinak u nás to ještě s tou tloušťkou jde, ale třeba v Americe je to zlé.

Luxusní byt Petrské náměstí 214
Luxusní byt Petrské náměstí 214, Praha 1

Zaujalo mě, jak jste si sám zašil nohu nebo vyřízl znaménko. Jak si tohle můžete udělat sám??

Umrtvil jsem si to. Bolí ta injekce, ale pak už ne.

Co se vám stalo?

Upadl jsem na kole a roztrhl jsem si nohu, tak jsem si to sešil. Nechtělo se mi někam jezdit. Mám šití doma. Ale s tímhle jsem si zašel na naši kliniku, byl to víkend.

Skončil jste někdy s něčím na pohotovosti?

Jo, jo. Se zlomenou rukou a přetrženými vazy v koleni.

Pokud také kvůli pádu z kola, tak proč na to proboha lezete, když z toho furt padáte?

(smích) Já prostě hodně sportuji a mám to rád. Kromě kola toho dělám víc. Není to tak, že mám jeden sport, který strašně miluju. Já miluju jakoukoliv aktivitu. Potřebuju se tím způsobem vyřádit. Dělám víceméně všechno, na co narazím. Baví mě k tomu i to, že ve sportu máte kamarády, se kterými je ta činnost o to zábavnější. Tedy kromě plavání. Tam jsem sám. Ale chodí tam stabilní parta, už se známe, pozdravíme se. Chodím ještě běhat a před nějakým časem jsem začal s golfem, ale na ten potřebujete čas, abyste se zlepšovala. Já tak sice došel k nějakému handicapu, ale ten už nesnižuji, protože nemám čas. Stále mě to ovšem baví: jsem na čerstvém vzduchu s kamarády, kde diskutujeme nejrůznější věci, jsme v krásné přírodě, super procházka.  A pak mám takovou partu kamarádů, se kterými jezdím čtyřikrát do roka po světě a plánujeme kombinace golfu s další aktivitou jako je tenis, obří slalom nebo kola. Tam se počítají body. Je to na tři čtyři dny a každý den se počítají body za splněné aktivity. Nakonec se vyhlásí výherce. To je neskutečná soutěž, to fakt jedeme od rána do večera, na krev. To mě baví.

Jaká je výhra?

Máme takové zelené putovní sako a ten kdo vyhraje, tak si na to sako může vyšít iniciály a rok, který se mu podařilo vyhrát.

Když se takhle sejde banda chlapů… Je to spojený s pijatykami?

Sklenička a diskuze nad výsledky po takové soutěži k tomu patří. Pijatykou bych to nenazval.

V rychlé zpovědi jste řekl, že občas trošku pijete, nedokážu si představit, že se tady pije, když se tolik sportuje.

To jste řekla správně: občas se napiju alkoholu, když jsem s lidmi, které mám rád. Tyhle naše sportovní akce jsou ale založené na sportu a soutěžení, a rozhodně ne na alkoholu.  

Říkal jste, že jedete na tři týdny na dovolenou. Kam jedete? Fakt vypnete na tak dlouho telefon?

Snažím se telefon nezvedat. Vlastně obecně ho moc nezvedám a radši píšu sms. Na operačním sále ani nemůžu telefonovat., takže když mám čas, maximálně odpovím na sms , ale jinak telefony vyřizují sekretářky, a když je něco akutního, přijdou mi to říct.  A na dovolenou jedu se starší dcerou. Pojedeme malým obytňákem, kam naložím kola, kolečkové brusle, tenisové rakety, boty na běhání a na hory. Jedem do Rakouska a budeme dělat úplně všechno. Jedeme na jezera, pak na hory. Zkusíme to všechno projet.

Chce se jí v tomhle věku trávit dovolenou s tátou?

No už se jí moc nechce, ale nakonec souhlasila. Uvidíme, jestli pojede i příští rok. Každopádně tyto prázdniny jede.

Co si jako lékař myslíte o politice? Že jsou komunisti zase u moci…

Mě to štve. Já jsem ještě z generace, která komunismus zažila a mrzí mě, že lidé rychle zapomněli, jak jsme tu žili. I když já měl přes to všechno nádherné dětství. Mám super tátu, super mámu, jsme tři bráchové. V té době nikdo nic neměl. Nic, nikdo. Lidé chodili do práce na osm hodin. Já jsem dneska v práci dvanáct, čtrnáct hodin. V té době jste ale měla jedno -  čas věnovat se dětem. Všichni jsme bydleli v paneláku, kde měl člověk strašně moc kamarádů. Mohlo by se zdát, že pro rodinný život to bylo lepší, protože rodina byla pohromadě, ale samozřejmě je podstatné, že jsme nemohli podnikat ani cestovat.  Proto jsem si po revoluci strašně užíval svobody. Odjel jsem na rok do Anglie, abych se naučil anglicky. Tam jsem taky narazil na plastickou chirurgii. Bez téhle možnosti bych ani nevěděl, co plastická chirurgie je. Chci říct, že mně se líbí ona obrovská svoboda, kdy je člověk zodpovědný jen sám za sebe a díky cestování se učí a může si rozšířit obzory.

Ovlivní současná vláda například vaše podnikání? Oni nám už nezakážou cestovat ani podnikat, to snad nejde…

Doufejme. Mně to vadí z principu. Ten režim byl špatný a oni by tam neměli figurovat. Neměli by mít žádnou politickou moc. Ale jinak moje podnikání to zásadně neovlivňuje. Zatím. Všechno je ale na druhou stranu ohroženo.

Jak si stojí vaše klinika v konkurenci s ostatními, kterých je hrozně moc.

Počtem lůžek, výkonů i lékařů patříme k těm významnějším, a to i v evropském měřítku.

Myslíte, že bude někdy tento obor na sestupu?

To si nemyslím. Člověk nikdy nebude rád stárnout. Ale mohou se změnit postupy. Za nějakých dvacet, třicet let budou lékaři zasahovat do genetických predispozic, bude se předcházet nemocem. Možná se budou řešit také určité deformity a třeba se nebudou už rodit děti s odstátýma ušima. Nevím, uvidíme.

Na závěr mi povězte, jaký je váš další cíl, sen?

Celý život si dávám cíle. Teď mám cíl vychovávat mladé doktory, naučit je něčemu a předat své zkušenosti dál, aby se naše pracoviště mohlo posouvat. V osobním životě chci dobře vychovat své děti. Tak, aby si dokázaly vážit i obyčejných věcí a uvědomily si, že nic není zadarmo.

Moc děkuji za rozhovor, užijte si dovolenou.

Rychlá zpověď:

Která vaše operace byla nejbizardnější?

Neprovádím bizardní operace, když je bizardní požadavek, tak tu operaci neprovádím.

Co byste nikdy neoperoval?

Když vím, že ten výsledek nepřinese pacientovi pozitivní výsledek.

O čem se baví plastičtí chirurgové, když se sejdou u jídelního stolu?

Samozřejmě začínáme prací, ale pak se to přesune do obyčejných věcí běžného života.

Kterou část těla byste si vy sám chtěl nechat vylepšit?

Nechal bych si přišít další dvě ruce, abych všechno stihnul.

Dokázal byste si spíchnout i něco na sebe?

Několikrát jsem si sešil řeznou ránu, vyřízl jsem si nějaká znaménka, takže ano.

Chtějí po Vás doma, abyste je léčil, i když nejste klasický lékař?

Chtějí, abych je zkrášloval, a když přijde na léčení, tak předepíšu nějakou tabletku, ale velké léčení to není.

V čem podle vás nejvíce vynikáte?

Nevydržím na místě, jsem pořád aktivní, to je taková moje doména.

Máte známou tvář, jaké z toho pro vás plynou výhody?

Spíš nevýhody.

Co se vám v životě zatím nejvíc povedlo?

Moje děti.

Vyjmenujte tři vaše neřesti?

Piju kávu, jím hodně čokolády… někdy piju alkohol.

Na co vás žena zaručeně sbalí?

Jako každého chlapa, když je hezká, chytrá a ještě příjemná.

Která česká celebrita je podle vás nepřitažlivější?

Líbí se mi Daniela Peštová.

Vaše nejhorší noční můra?

Někdy se probouzím s tím, že mi chybí nějaká zkouška z medicíny, a to je opravdu noční můra.

Bez čeho si nedokážete představit den?

Většinou musím vyvinout nějakou sportovní aktivitu.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Jaký jste měla den?

Hrozný, strávila jsem ho celý v autobuse, takže jsem celá zpocená.

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (4)

View photo gallery

O autorovi

Redakční tým
Luxusní bydlení Praha
Luxusní kanceláře na prodej Praha
Praha 5

Luxusní kanceláře na prodej Praha

, 775 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m

, 156 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 5
Praha 5

Luxusní vila na prodej Praha 5

, 778 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Praha
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Praha

Atypický, 216 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m
Praha 3

Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m

Atypický, 108 m²
7 170 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Břevnov
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Břevnov

Atypický, 261 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 1 - 550m
Praha 1

Kancelář na prodej Praha 1 - 550m

Atypický, 550 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m

Atypický, 27 m²
7 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m

Atypický, 88 m²
5 835 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m
Praha 5

Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m

Atypický, 366 m², ter. 81 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m

Atypický, 37 m²
2 819 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na Praze 5 - 185m
Praha 5

Obchodní prostor na Praze 5 - 185m

Atypický, 185 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m

Atypický, 215 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchod na Praze 5 - 369m
Praha 5

Obchod na Praze 5 - 369m

Atypický, 369 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej obchodního prostoru Praha 8 - 111m
Praha 8

Prodej obchodního prostoru Praha 8 - 111m

Atypický, 111 m²
5 121 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej restaurace na Praze 2 - 285m
Praha 2

Prodej restaurace na Praze 2 - 285m

Atypický, 285 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Vila k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchod na prodej na Praze 5 - 273m
Praha 5

Obchod na prodej na Praze 5 - 273m

Atypický, 273 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej
Praha 5

Luxusní penthouse na prodej

Atypický, 234 m², ter. 117 m²
21 950 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 186m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 186m

Atypický, 186 m²
8 400 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 129m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 129m

Atypický, 129 m²
6 100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej nebytového prostoru Praha 1 -
Praha 1

Prodej nebytového prostoru Praha 1 -

Atypický, 7 m²
612 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Praha 1 - 73m
Praha 1

Obchodní prostor Praha 1 - 73m

Atypický, 73 m²
7 510 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Karlín 215m
Praha 8

Obchodní prostor Karlín 215m

Atypický, 215 m²
12 992 980 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na Hanspaulce 940m
Praha 6

Luxusní vila na Hanspaulce 940m

Atypický, 940 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt s předzahradou na Praze 8 - 102m
Praha 8

Byt s předzahradou na Praze 8 - 102m

1 + KK, 48 m²
6 645 400 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Praha 1 - 23m
Praha 1

Prodej bytu Praha 1 - 23m

1 + KK, 23 m²
4 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 58m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 58m

1 + KK, 58 m²
5 655 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 55m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 55m

1 + KK, 55 m²
5 309 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Praha 1 - 46m
Praha 1

Prodej bytu Praha 1 - 46m

1 + KK, 46 m²
7 937 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky.cz - realitní komiks