Hlavní stránka Nové články

Kdo ji zná, ví, že je trošku šílená, ale právě její zvláštní osobnost ji dělá tak výjimečnou osobou, jakou je. Česká módní návrhářka Petra Ptáčková nám nabízí jedinečnou osobitou módu, která vypráví příběhy. U nás si sice zatím moc příznivců nenašla, ale v Tokiu, Hongkongu, Los Angeles, New Yorku nebo Paříži její módu milují. Je totiž jiná a hlavně má smysl. Petra se magazínu Luxury Prague Life svěřila, že kromě bláznivých modelů, kterých je každá její kolekce plná, se postupně začíná zaměřovat i na nositelnou módu. Jak to s jejími plány vypadá?

Video

Jak probíhaly přípravy na letošní jarní fashion week?

Přípravy na jarní MBPFW byly náročné. Jak jinak než obrovský chaoz a dělání všeho na poslední chvíli. Vždycky, když se ale po tom všem ohlédnu zpět, uvědomím si, že to byla vlastně obrovská legrace.

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m, Praha 1

Co pro tebe bylo na přípravách nejhorší?

Celkové přípravy asi nijak extra ani nevnímám. Řekla bych, že vedle skutečných a šílených problémů, keré se v životě někdy přihodí, je tohle všechno vlastně celkem k smíchu. Abych se ale přiznala, tak je pro mě nejhorší asi noc před prezentací. Všechno se tak nějak konečně vyvrbí, pospojuje a já většinou zjišťuji, že je celá kolekce průser, že se mi to vůbec nelíbí. To je asi to nejhorší.

Jak bys popsala svou novou kolekci a co je na ní nejlepší?

Na mé kolekci pro letošní podzim a zimu se mi nejvíce líbí její smysl pro humor. Každá moje kolekce je vždy nějaká speciální a u této se mi líbí, jak je sprostá, ironická, s nadsázkou a nechybí ji ani variabilita. K tomu bych ráda doplnila důležité pojmy, jako je recyklace a zero waste střihy. Pro mě jsou v kolekci klíčové čepice a přetvořitelné batoho-bundu.

Podle čeho jsi vybírala materiál?

Vyběr materiálu je pro mě velmi důležitý. Přemýšlím nad tím. Tentokrát jsem vybírala s ohledem na udržitelnost módy, protože bez ohledu na to, jestli je to právě trend, mě to z čeho a odkud jsou látky získané, dost zajímá a není lhostejné, co nabízím lidem. Takže mě samozřejmě zajímají kritéria jako kvalita, pohodlí a funkce materiálu. Ty batoho bundy třeba vznikly za podpory Eye Level agentury, která mě zásobuje svými použitými bannery a vznikají tak high end street pláštěnky.

Co je to konkrétně za materiál, který jsi od Eye Level použila?

Jedná se o textilní plátna ze stoprocentního polyesteru, potištěná barevnými motivy. Pro tisk se používá především technologie sublimačního a UV tisku nebo také latexové inkousty. Gramáž pláten se pohybuje okolo 165 g/m2, jde o odolný materiál, který se používá především do takzvaných lightboxů, tedy světelných rámů, výloh a dalších reklamních poutačů. Jen za rok 2017 odeslal Eye Level do obchodů a na výstavy celkem 12 500 m2 bannerových pláten, což zhruba odpovídá rozloze dvou a půl fotbalových hřišť. 

To je opravdu velmi zajímavé. A pochybuji, že by to někoho při pohledu na modely napadlo.

Je to takové malé tajemství, které na první pohled neodhalíte, ale má to svůj smysl a zároveň to vypadá skvěle. 

Kde jsi při tvorbě kolekce hledala inspiraci?

Inspiraci nikde nehledám, ona vždycky tak nějak sama přijde. Je všude. Nedá se to ani popsat, protože bych to vyjmenovávala opravdu dlouho. Inspirace přijde, když v sobě člověk umí uvolnit určité ventily, napojit se na svět, věci, lidi, zvuky, ticho, nálady, vůně a další. V mobilu nebo researchu na googlu to určitě nenajdete. Tam není prožitek. Takže inspirace je určitě pro mě něco, co potřebuji sama prožít.

Prodej vily Praha 6 - 900m
Prodej vily Praha 6 - 900m, Praha 6

Jak bys popsala svou tvorbu?

To každý pozná z mých slov. Stačí se se mnou bavit pár minut a podívat se na můj přístup k životu. Moje móda je smysl pro humor, vlastní ilustrace, příběhovost, multifunkčnost, nadhled, systém v chaosu, určitá nadčasovost, protože trendy se určitě úplně neřídím, zpracování atd. Důležitý je u mě detail, hra, skládačka, ruční technika vs hrubé zpracování. Taková jsem já a taková je moje tvorba.

Pracuje se ti lépe v Čechách nebo v zahraničí? A  proč?

Rozhodně venku. Je tam více překážek a bariér, jako je jazyk a to že člověk místo nezná jako své rodné město. Je tu také více konkurence, ale na druhé straně člověk cítí ty možnosti trhu bez hranic. Je jedno odkud jste, dneska můžete vlastně dokázat velké věci kdekoli a být přitom klidně v Praze. Ale i přesto, zatím jsou moje věci pro lidi venku mnohem více přijatelnější a pochopitelnější, než tady u nás. Je to někdy pouze art nebo příliš ujetá móda a mimo, na což tady u nás není moc lidí zvyklých.

Jaký je mezi prací u nás a za hranicemi rozdíl?

Lidi obecně vidí rozdíl mezi krejčovinou, obecným šitím a šitím módní kolekce, práce pro konečného zákazníka nebo práce s designem. Cokoli bláznivého je většinou proveditelné a pokud ne, alespoň se to zkouší. U nás je tvorba v pár věcech dost omezující, co se tvorby týče, je to celkem bolestivý proces. Pracovat venku mi popravdě hodně otevírá oči. Zjišťuji, že mimo art kousky, chci taky dělat vlastně trochu komerčnější módu, a že chci prodávat oblečení, které budou lidé nosit. Což je možná pro někoho samozřejmost a základní faktor, ale pro mě to bylo dost dlouhou dobu někdě na úplně posledním místě.

Co tě tam nejvíce baví a láká?

Nejvíce mě v zahraničí baví lidé. Je to nekonečný zdroj energie, zábava a studium zároveň. Taková psychologie, město bez lidí nežije, neexistuje. A na nich se všechno dál rozvíjí. Nabaluje se na ně kultura, jídlo, řeč, používání barev, jejich gestikulace a další. Můžu klidně celé dny jen sedět a sledovat procházející lidi. Je to mnohem lepší, než číst knihu. A na oči také méně namáhavé. Nepracuji se slovy, jen prožívám všechno do detailu svými smysly.

Jaké světové modelky bys chtěla na své přehlídce a proč?

Abych se přiznala, modelky mě většinou moc nebaví. Už nějakou sezonu přemýšlím o tom, že ani nebudu šít modely na show na ty nesmyslné míry, které jsou v módním světě dané. Chci prostě řešit normální lidi, ty co mě baví pro jejich charakter a třeba i smysl pro humor.

Jaký světový fashion week je podle tebe nejlepší, kde je a proč?

Řekla bych, že asi Paříž. Je to pořád to důležité místo, kde se nakonec odehrává všechen byznys a uzavírají se důležité obchody. Ale Londýn a jeho nálada je skvělá. Je to tam bláznivé. Každý z nich dokáže okouzlit něčím jiným.

Jaký je rozdíl v přístupu k módním návrhářům v zahraničí a u nás?

uffffff….

Na to máš koukám jasný názor. Chtěla jsem se ještě zeptat na tvou kariéru kaskadérky. Stále se tomu věnuješ?

Popravdě, bohužel nemám kdy. Je to logický, když se zamyslíš. Prostě já ještě nepřišla na to, jak ten den natáhnout. Přes den jsem většinou v pohybu, neustále někde lítám a ani kluci třeba nevědí, že jsem zrovna v Čechách, že bch mohla něco natočit. Není na to čas.

Řekni mi, jak se holka jako ty dostane k tomu, aby dělala kaskadérku?

Nehoda nebo náhoda. I tak se to dá říct. Během natáčení reklamy jako herečka jsem měla nějakou akci na tancích a tak nějak mi koordinátor říká, jestli nechci dorazit k nim na trénink..

Co tě na tom nejvíce baví?

Žít jako kaskadér? To chce přeci každý. Je to sen. A já od malička milovala Belmonda.

Měla jsi z toho někdy strach? Bála ses o sebe, že by se ti něco stalo?

Strach jen zdržuje a překáží. To si vždycky pamatuj. Na druhou stranu je to ale zároveň zdravé se do jisté míry něčeho bát. Každý kdo mě zná, tak může potvrdit, že já strach v sobě žádný nemám. Možná by mi to ale občas neuškodilo. Mít ho trochu víc. Pár blbých a hodně bolavých úrazú bych si tim alespoň ušetřila.

Chápu, je to dost nebezpečné, ale asi plné adrenalinu.

To ano a hlavně mě to dost bavilo. Ale teď už je na prvním místě hlavně móda. 

Co je tvým snem?

Svůj sen si plním v podstatě pořád. Dělám si, co chci. Od mala jsem se nevzdala většiny aktivit, které pak utvářely a stále utvářejí mou osobnost. To, kdo jsem. No a nějak se mi vlastně daří skloubit všechen ten chaos dohromady.

...co ještě chci, je pořád ten světový mír sakra.

Toho chceš dosáhnout?

Samozřejmě! Ať každý žije v míru.

Kde bys chtěla mít svůj butik?

Všude a vlastně nikde. Mám moc míst, co miluji a kde jsem doma. Můj butik by měl být takový pojízdný plavidlo, které se zrovna vynoří, když je nálada tam, či tam.

Co tě na módě nejvíce baví?

Člověk samotný a fakt, že v tom žije, hýbe se a to oblečení funguje společně s ním. To je přeci velmi mocná věc, že můžu kecat do toho, jak se při prožívání zážitků budou lidé cítit. Jak budou reagovat na svět a svět zase na ně. Je to jako namalovat obraz, co ožije. A v tom je pro mě asi nikdy neutuchající láska a vášeň. 

Co se u tebe od jara změnilo?

Momentálně pracuji na vývoji nových věcí a spolupráce, které jsou prostě časově bohužel náročnější. Od tvoření kolekcí se posouvám blíže k uměleckým projektům. Vedle toho pak mohu kolekce samotné o poznání odlehčit a převádět tak do nositelnosti. Takže je u mě nového hlavně to, že se opravdu snažím své kolekce udělat tak, aby je mohli lidé nosit. 

Proč nejsi na podzimním MBPFW?

Bohužel na to jsem už neměla kapacitu. Momentálně k tomu všemu dělám ještě kolekci, která má fungovat jako kostýmy pro chystané představení LA Putyky s názvem ADHD. Premiéra je 21. října, tak se tam třeba společně potkáme. 

Rychlá zpověď:

Jaká barva vystihuje tvůj pohled na život?

Modrá.

Kdo je tvou múzou?

David Bowie.

Tvoje tři nejhorší vlastnosti?

nerozhodnost, hyperaktivita a neorganizovanost a chaos.

Jakou světovou celebritu bys chtěla na své přehlídce?

Davida Bowieoho.

Navrhuješ raději pro ženy nebo pro muže?

Pro muže.

Kdybys mohla lusknout prsty a okamžitě se odstěhovat kamkoliv.. Jaké město by to bylo?

New York.

Londýn nebo Madrid?

Londýn.

Pro jakou světovou módní značku bys rada pracovala?

Dobře tak, ty jo, to je nejtěžší otázka tohle.

Co je tvým snem?

Asi být šťastná.

Jaké požadavky bys svým klientům nikdy nesplnila?

Snažím se vždycky vyhovět.

Práce pod tlakem nebo na pohodu?

Pod tlakem to má své kouzlo.

Nejdivnější místo, kde jste spala?

Schody.

Tvoje úchylka?

Přemýšlím, co je to neúchylnější. Nosit pořád ty samé hadry.

Tvůj nejděsivější kaskaderský zážitek?

Nejdivější jo?
Nebo nejděsivější.
Třeba asi padání ze schodů.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Jak se máš?

Dobře, děkuji.

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (6)

View photo gallery

O autorovi

Miluji módu a doufám, že to na Vás dýchá i z mých článků. Zajímají mě módní trendy a historie značek, které se pyšní zajímavým příběhem. Kromě toho ráda cestuji, objevuji nová místa, zažívám dobrodružství, ale také vyhledávám klidný relax. Takové ranní józe na pláži nikdy neřeknu ne...
Dominika Nečasová
Luxusní bydlení Praha
Luxusní kanceláře na prodej Praha
Praha 5

Luxusní kanceláře na prodej Praha

, 775 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m

, 156 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 5
Praha 5

Luxusní vila na prodej Praha 5

, 778 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Praha
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Praha

Atypický, 216 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Břevnov
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Břevnov

Atypický, 261 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m

Atypický, 27 m²
7 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 1 - 550m
Praha 1

Kancelář na prodej Praha 1 - 550m

Atypický, 550 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m

Atypický, 88 m²
5 598 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m

Atypický, 37 m²
2 613 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m
Praha 5

Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m

Atypický, 366 m², ter. 81 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na Praze 5 - 185m
Praha 5

Obchodní prostor na Praze 5 - 185m

Atypický, 185 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej restaurace na Praze 2 - 285m
Praha 2

Prodej restaurace na Praze 2 - 285m

Atypický, 285 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Vila k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m

Atypický, 215 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchod na Praze 5 - 369m
Praha 5

Obchod na Praze 5 - 369m

Atypický, 369 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchod na prodej na Praze 5 - 273m
Praha 5

Obchod na prodej na Praze 5 - 273m

Atypický, 273 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej
Praha 5

Luxusní penthouse na prodej

Atypický, 234 m², ter. 117 m²
21 950 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 186m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 186m

Atypický, 186 m²
8 400 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej nebytového prostoru Praha 1 -
Praha 1

Prodej nebytového prostoru Praha 1 -

Atypický, 7 m²
612 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 129m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 129m

Atypický, 129 m²
6 100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Praha 1 - 73m
Praha 1

Obchodní prostor Praha 1 - 73m

Atypický, 73 m²
7 510 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Karlín 215m
Praha 8

Obchodní prostor Karlín 215m

Atypický, 215 m²
12 992 980 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m
Praha 3

Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m

Atypický, 108 m²
7 170 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na Hanspaulce 940m
Praha 6

Luxusní vila na Hanspaulce 940m

Atypický, 940 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt s předzahradou na Praze 8 - 102m
Praha 8

Byt s předzahradou na Praze 8 - 102m

1 + KK, 48 m²
6 645 400 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Praha 1 - 23m
Praha 1

Prodej bytu Praha 1 - 23m

1 + KK, 23 m²
4 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 58m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 58m

1 + KK, 58 m²
5 655 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 55m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 55m

1 + KK, 55 m²
5 309 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Praha 1 - 46m
Praha 1

Prodej bytu Praha 1 - 46m

1 + KK, 46 m²
7 937 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 10 - 29m
Praha 10

Luxusní byt na prodej Praha 10 - 29m

1 + KK, 27 m²
3 395 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky.cz - realitní komiks