Rychlá zpověď – fotograf Petr Kurečka: Tajemství osobnosti Karla Gotta

Fotograf o práci se světovými hvězdami i o našem českém rybníčku..
21. prosince 2017
 
Hlavní stránka Nové články

Fotograf Petr Kurečka se u nás proslavil zejména kalendářem Proměny, ve kterém naše známé osobnosti stylizuje do světových slavných tváří. Letos pokřtil už devátý kalendář. Jaký je a proč se k němu pořád vrací, když má jako fotograf zakázky i v prestižních módních časopisech? A s jakou známou osobností se mu pracovalo úplně nejlépe?

Video

Jaký je rozdíl práce s modelkou nebo modelem, herečkou a muzikantem?

Je to úplně diametrálně odlišné. Když máte před objektivem profesionální modelku, tak ta je schopná už házet jednu pózu za druhou. S některými modelkami už mám i takové signály, že třeba řeknu, dej mi tam Diora nebo dej mi tam Pradu, a ona už ví, jakým způsobem se má nastavit. S herečkou je to komplikovanější. Herci ode mě potřebují režírovat, musím jim nějakým způsobem říct, co u toho mají prožívat. A muzikant je člověk v tomhle směru nepolíbený, takže toho musím zpracovávat trošku dýl, než je to ono.

S kým se nejvíc nadřeš, s kým je největší práce?

Ono je to spíš o osobnosti. Fotím nejen známé obličeje, ale také manažery firem třeba. A musím říct, že jsou lidi upíři, kteří člověka vysají, a jsou lidi, kteří člověku dodají neskutečnou energii. Takže to nejde říct obecně o profesi, ale je to o osobnosti.

Ty někdy fotíš i sám sebe - autoportréty. Kolik ti tohle dá práce? Kolik potřebuješ pokusů, abys vybral třeba dvě fotky, kde jsi sám se sebou spokojený?

Strašně moc. Protože samozřejmě každý je k sobě hrozně moc kritický, já taky. A musím přiznat, že autoportréty v současné době dělám jenom ve chvíli, kdy někdo potřebuje moji fotku. Pak to cvakám, protože nikomu jinému moc nevěřím.

Tvoje fotky se objevily v prestižních časopisech. Dokonce i ve Vogue...

To bylo v roce 2014, byl to britský Vogue. To byl opravdu asi nejvýraznější časopis, kde byla moje fotka. A také nedávno jsem měl docela štěstí. Fotil jsem dvě obálky pro nejlepší americký časopis o vlasech Estetica USA.

Přeci jenom Vogue je opravdu slavný časopis. Jakou fotku jsi tam měl?

To byla fashion fotka, která byla pro místní módní návrhářku MiMi La Femme. A tahle série fotek šla i do Šanghaje na Fashion Week.

Kde jsi byl sám osobně. Jaké to tam bylo?

Šanghaj je tak specifická. Oni tam mají jiný režim než je ve zbytku Číny. Je to hodně kosmopolitní město. Pro mě Šanghaj vlastně nebyla Čína. Měl jsem pocit jako bych byl v Evropě, třeba v Anglii. Na místě, kde se konal Fashion Week, byly cihlové domy a neslo se to v evropském duchu. A oni tam milují evropský styl, Evropany, dokonce tam skoro nevidíte reklamu s místními lidmi. Všude jsou Evropani. A oni i chtějí vypadat jako my. Mladé holky si tam nechávají upravit oči, aby vypadaly více evropsky, nechávají si prodlužovat nohy, aby byly vyšší.

Takže jako vysoký Evropan ses tam asi měl jako v bavlnce...

Naprosto. Se mnou se tam chtěl každý fotit.

Jak probíhá módní focení ve světě? Jak moc se to liší od českého prostředí?

Třeba Jižní Amerika. Tam je na všechno specialista. Neděje se, že by se tam prolínaly profese. Je tam vždycky třeba zvlášť člověk na vlasy a zvlášť na make-up. Tam každý ví, kde má svoje místo. A také je za to zodpovědný.

Luxusní byt na prodej 267m
Luxusní byt na prodej 267m, Praha 6

Kdo ze zahraničních osobností ti utkvěl v paměti? Které focení?

Terry Gilliam, bývalý člen Monty Python. A potom v Brazílii jsem fotil jihoamerickou mega hvězdu Ingrid. A to, musím říct, je taková hvězda, že zastavila i dopravu, když jsme šli po ulici. Jí se říká Julia Roberts Jižní Ameriky. Začínala v telenovelách a to ji vykoplo tak nahoru, že v současné době natáčí a produkuje vlastní filmy. A tahle hvězda mi před focením řekla, že je nadšená, že to dělám já, protože prý, když ji přijede fotit fotograf z Floridy nebo z New Yorku, tak to pro ně nic není, na to jsou zvyklí, ale říct, že přijel fotograf z Prahy, z Evropy, to je pro ně wow, sedají si na zadek.

Když se podíváš zpětně na své projekty a práce, je to i o tom, být ve správný čas na správném místě?

Já myslím, že to řekl Jan Saudek, že aby byl fotograf úspěšný, musí do sebe zapadnout několik klíčových věcí. Jednou je talent a další jsou štěstí a načasování. Potkat klíčové lidi v klíčové době. To je to nejdůležitější. Jenom talent nestačí.

Co ty ve svém životě a kariéře považuješ za klíčové momenty?

Všechno, úplně všechno. Nemám pár klíčových věcí. I když můžu říct, že mi jednou kamarád řekl, že točí dokument o Květě Fialové, abych mu to šel fotit.

Jak to probíhalo? Tam vznikl první impuls k focení Proměn?

Seděli jsme všichni v autě, Květa Fialová vepředu, já vzadu, a jak jsem viděl tu její velkou bílou hlavu, která vypadala jako Einstein, tak tam mě napadlo, že ji vyfotím jako Einsteina. Ona souhlasila, dokonce jí to připadalo jako skvělý nápad, tak se to cvaklo. A pár dnů nato mi volala Chantal Poullain, že by ráda, abych udělal kalendář pro její nadaci. Tak jsem si řekl, že to udělám jako s Květou. Že v tom budu pokračovat, proměňovat naše známé tváře ve světové osobnosti.

Jaký je kalendář Proměny na rok 2018, který se nedávno pokřtil?

Je tam trošku změna. Tentokrát je téma slavní zpěváci a poprvé jsme se vykašlali na kopie fotek, které se vždycky dělaly. Herci měli kolikrát problém se nastavit naprosto přesně jako byl originál. Takže letos dostal každý za úkol nastudovat si toho „svého“ zpěváka, jeho pohyby, grimasy, a pak mi to předvedli.

Na kom jsi se letos nejvíc vyřádil?

To je těžký na to odpovědět. To nedokážu říct, to je pro mě Sophiina volba.

V minulém kalendáři Proměny, tedy v tom na letošní rok, jsi dělal repliky plakátů k hollywoodským filmovým trhákům. Potřeboval jsi na ně získat práva?

Asi ano. Myslim, že když to uvidí Tim Burton, tak nás zažaluje, že budeme černí. Ale doufáme, že když to je na charitu, na dobrou věc, tak že se přivře oko.

Diskutují naše známé osobnosti o svých proměnách? Něco nechtějí, v něčem se necítí...

To se stává velmi, velmi málo. Většinou jsou s tím naprosto v pohodě. Ono je dokonce hrozně zajímavé, asi jsem si sáhl do nějakého kolektivního podvědomí, ale několikrát se mi stalo, že mi ten člověk řekl, že si třeba na tu známou osobnost, kterou jsem mu vybral, hrál jako malý. Třeba Věra Chytilová, tu jsem fotil jako Andyho Warhola, a ona se mi svěřila, že se s ním v životě opravdu potkala.

S kým byla práce tak výjimečná, že na to nikdy nezapomeneš?

Úplně nejprofesionálnější přístup, co kdy byl, a za to ho miluju, byl Karel Gott. Navíc v něm je obrovská milost.

Čím to je?

On ví, že nás potřebuje. Ví, že potřebuje fotografa, který ho výborně nafotí na desku. Ví, že potřebuje člověka, který ho dobře učeše, oblékne. A tohle si on uvědomuje a má k těm lidem respekt.

Teď jsi dokončil i jednu, dá se říct, soukromou proměnu. Bára Poláková se totiž neproměnila jenom na chvíli před tvým objektivem, ale ta její proměna je natočená i v jejím novém klipu...

Můj kamarád geniální kadeřník Jirka Hrabal jí dotvořil finální účes, protože je to o tom, že ona se ve svém novém klipu sama ostříhala nakrátko. A já jsem jí to všechno fotil. Naposledy v dlouhých vlasech, a pak fotky na její desku, které vznikly den po natáčení klipu. Tam už je s krátkými vlasy.

Fotíš politiky?

Fotím. Ale vybírám si politiky, které fotím. Když mi to nejde tak nějak přes žaludek, tak to odmítám.

Co fotíš nejraději?

Lidi. Mě baví interakce s lidma. K módě jsem přičichl náhodou. Já vlastně nejsem módní fotograf, jsem hlavně portrétní fotograf.

Jsi ten typ fotografa, který jde po ulici a fotí, zachycuje okamžiky, nebo tvoříš zásadně v ateliéru a je to zkrátka práce?

V České republice je to hlavně práce, protože tady nemám tu potřebu jít ven a zachycovat okolí. Já mám totiž rád ten pocit, když něco vidím poprvé, těma očima cizince. Takže třeba v Šanghaji jsem si fotil všechno a vznikla z toho krásná černobílá série.

Kdy se v tobě zrodila touha být fotografem?

To mi bylo asi osm nebo deset a s klukama jsme vylezli na střechu naší školy. A já jsem tam našel starý foťák, tehdy jsem si ho vzal domů. A také si pamatuju, že jsem docela často seděl u časopisů a třeba jsem tam viděl nějakou fotku Julie Roberts, která mě zaujala proto, že jsem si řekl, že bych jí tam ani nepoznal. Tam jsem si poprvé uvědomil, že tohle by mě bavilo, trochu proměňovat lidi.

Je na tvé práci něco, co nemáš rád? Co zkrátka nemusíš?

Retušérskou práci. Ale velmi nerad to předávám někomu jinému, rád to dotáhnu vždycky sám až do finální podoby.

Rychlá zpověď:

Praha nebo Ostrava?

Praha.

Fotil bys radši Zemana, Babiše nebo Okamuru?
Dál.

Nejfotogeničtější česká celebrita?
Doprčič! Nejfotogeničtější česká celebrita, ježiš, to jsou otázky. Martha Issová.

Černobílá nebo barevná fotografie?
Černobílá i barevná. To je hrozný.

S jakou známou osobností by sis vyměnil život?
S žádnou.

Používáš v soukromém životě na fotky nejrůznější aplikace a filtry?
Ano.

Na jaké nabídky říkáš NE?
Na ty, které mi moc nevoní.

Čím jsi chtěl být jako dítě?
Jako první jsem chtěl být asi krotitelem lvů.

Kdo je fotogeničtější - Trump nebo britská královna Alžběta II.?
Já si myslim, že britská královna Alžběta II.

Druhá oblíbená činnost hned po focení?
Válení se.

Kdyby to šlo, jakou pohádkovou nebo filmovou postavu bys rád fotil?
Tak to bude… Pretty Woman.

Na co myslíš, když se probudíš?
Že bych chtěl ještě spát.

Co tě naposledy naštvalo?
Naše politická situace.

Co tě dostává do rozpaků?
Naše politická situace.

Dotazovaný se ptá redaktora:
Jsi šťastná?
Ano.

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (9)

View photo gallery

O autorovi

Barbora Hlaváčková
Luxusní bydlení Praha
Prodej vily Praha 6 - 900m
Praha 6

Prodej vily Praha 6 - 900m

12 + KK, 900 m²
75 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Petrské náměstí 214
Praha 1

Luxusní byt Petrské náměstí 214

4 + KK, 214 m², ter. 62 m²
25 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 250m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej 250m

6 + KK, 250 m²
34 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily Praha
Praha 6

Prodej luxusní vily Praha

5 + KK, 370 m², ter. 113 m²
32 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s výhledem na hrad - 334m
Praha 1

Luxusní byt s výhledem na hrad - 334m

7 + KK, 334 m², bal. 6 m², ter. 25 m²
45 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na Hanspaulce 940m
Praha 6

Luxusní vila na Hanspaulce 940m

Atypický, 940 m²
110 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

6 + 1, 645 m²
99 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 2 - 133m
Praha 2

Luxusní byt Praha 2 - 133m

4 + 1, 133 m²
15 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinné domy a vily
Praha 6

Luxusní rodinné domy a vily

10 + KK, 11610 m², ter. 30 m²
40 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou Trója
Praha 7

Luxusní byt se zahradou Trója

2 + KK, 93 m², ter. 22 m²
10 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na Praze 5 - 138m
Praha 5

Luxusní byt na Praze 5 - 138m

4 + KK, 138 m², ter. 15 m²
17 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji Josefov Praha
Praha 1

Luxusní byt k prodeji Josefov Praha

5 + KK, 226 m²
62 178 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Troja 104m
Praha 7

Luxusní byt Troja 104m

3 + KK, 118 m², ter. 14 m²
14 782 609 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 3 - 159m
Praha 3

Luxusní byt na prodej na Praze 3 - 159m

4 + KK, 159 m², ter. 22 m²
14 400 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na Novém Městě 163m
Praha 1

Byt na Novém Městě 163m

4 + KK, 163 m², bal. 5 m²
24 523 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byty Janáčkovo nábřeží 211m
Praha 5

Byty Janáčkovo nábřeží 211m

4 + 1, 211 m², bal. 4 m², ter. 11 m²
46 400 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou Troja
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja

3 + KK, 156 m², ter. 44 m²
19 130 435 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou Troja 156m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 156m

4 + KK, 156 m², ter. 31 m²
18 595 041 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej 267m
Praha 6

Luxusní byt na prodej 267m

7 + 1, 267 m²
35 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na Praze 3 - 128m
Praha 3

Luxusní byt na Praze 3 - 128m

3 + KK, 128 m²
16 790 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej
Praha 5

Luxusní penthouse na prodej

Atypický, 234 m², ter. 117 m²
21 950 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila ve Střešovicích 986m
Praha 6

Luxusní vila ve Střešovicích 986m

, 986 m²
185 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 256m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 256m

4 + KK, 256 m²
47 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na nábřeží 304m
Praha 1

Mezonetový byt na nábřeží 304m

5 + KK, 314 m², ter. 45 m²
60 652 007 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Malá Strana 286m
Praha 1

Byt Malá Strana 286m

9 + KK, 286 m²
60 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila Praha 1 - 350m
Praha 1

Vila Praha 1 - 350m

7 + KK, 350 m², ter. 74 m²
55 870 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou Staré Město 532m
Praha 1

Byt s terasou Staré Město 532m

7 + KK, 532 m², ter. 170 m²
90 580 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Staré Město - 390
Praha 1

Luxusní byt Staré Město - 390

8 + 1, 410 m², ter. 20 m²
115 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt s terasou 117m
Praha 5

Mezonetový byt s terasou 117m

2 + KK, 117 m², ter. 15 m²
7 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní loft na Praze 5 - 302m
Praha 5

Luxusní loft na Praze 5 - 302m

6 + KK, 302 m², bal. 33 m², ter. 37 m²
29 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní loft na Praze 5 - 266m
Praha 5

Luxusní loft na Praze 5 - 266m

6 + KK, 266 m², ter. 33 m²
30 590 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Praha 1 - 386m
Praha 1

Byt Praha 1 - 386m

8 + 1, 404 m², bal. 3 m², ter. 15 m²
115 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na prodej Praha
Okolí Prahy

Vila na prodej Praha

5 + KK, 328 m², ter. 29 m²
15 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Vinohrady - 92m
Praha 2

Prodej bytu Vinohrady - 92m

3 + KK, 90 m²
11 792 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s balkonem Nové Město - 72m
Praha 1

Luxusní byt s balkonem Nové Město - 72m

1 + 1, 72 m², bal. 5 m²
9 962 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - 81m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - 81m

2 + 1, 81 m²
13 994 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Luxusní byt v Pařížské s výhledem na Hrad

3 + KK, 99 m²
30 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt v historickém objektu 34m
Praha 5

Byt v historickém objektu 34m

1 + 1, 34 m²
12 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 10 - 29m
Praha 10

Luxusní byt na prodej Praha 10 - 29m

1 + KK, 27 m²
3 974 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 10 - 51m
Praha 10

Luxusní byt na prodej Praha 10 - 51m

2 + KK, 50 m²
5 685 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Vršovice - 51m
Praha 10

Byt na prodej Vršovice - 51m

2 + KK, 50 m²
5 317 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej u nábřeží - 57m
Praha 5

Byt na prodej u nábřeží - 57m

2 + 1, 57 m²
3 493 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m

Atypický, 37 m²
2 999 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m

Atypický, 88 m²
6 142 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m

5 + KK, 707 m², bal. 20 m²
110 544 050 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet s terasami - 333m
Praha 6

Luxusní mezonet s terasami - 333m

5 + KK, 333 m², ter. 157 m²
17 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 - 389m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 - 389m

3 + KK, 100 m²
16 890 750 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na Praze 5 - 171m
Praha 5

Luxusní byt na Praze 5 - 171m

3 + 1, 171 m², bal. 8 m²
27 920 300 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na Praze 5 - 164m
Praha 5

Luxusní byt na Praze 5 - 164m

3 + 1, 164 m², bal. 7 m²
25 890 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonetový byt na Praze 5 - 272m
Praha 5

Luxusní mezonetový byt na Praze 5 - 272m

5 + KK, 272 m², bal. 5 m²
39 843 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 7

Luxusní byt s terasami Praha 7 - 571m

6 + KK, 571 m², ter. 262 m²
42 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní historická vila se zahradou Troja 113m
Praha 7

Luxusní historická vila se zahradou Troja 113m

3 + 1, 113 m², ter. 10 m²
14 347 826 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Malá Strana 48m
Praha 1

Luxusní byt Malá Strana 48m

2 + 1, 48 m²
13 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej Praha

7 + KK, 634 m², ter. 190 m²
99 113 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej restaurace na Praze 2 - 285m
Praha 2

Prodej restaurace na Praze 2 - 285m

Atypický, 285 m²
20 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Praha 1 - 89m
Praha 1

Prodej bytu Praha 1 - 89m

2 + KK, 88 m²
11 964 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky.cz - realitní komiks