Rychlá zpověď - Matěj Stropnický proti šedi: Nejsem žádný Mr. Grey

S Matějem Stropnickým o politice i ženách.
03. srpna 2017
 
Hlavní stránka Nové články

Politik, novinář a herec Matěj Stropnický vzbuzuje často rozporuplné reakce. Svými názory na společnost dokáže rozproudit luxusní debaty v Poslanecké sněmovně i na Facebooku. S předsedou Strany zelených jsme se bavili o tom, jestli politika změnila jeho ideály.

Video

Už nějaký čas se pohybujete v politice. Máte třeba teď, po té době, na něco jiný pohled? Změnilo se ve vás něco vnitřně? Vzhledem k tomu, jak to v politice funguje, případně nefunguje.

Myslel jsem si, že vše bude jednodušší. Že přijdu, všechny oslním a že v tu chvíli prosadím to, co jsem si představoval, ale tak to úplně není. Ne, že by to tak nebylo nikdy, ale většinou je potřeba o všech věcech vyjednávat, trvá to dlouho, neustále narážím jednak na protichůdné názory, jednak na nevůli. Taky třeba na to, že ostatní politici nechtějí, aby to vyšlo, jen proto, že to navrhuji já. Prostě schválnosti. Politika je plná lidí a ti lidé mají jiné pohledy, jiné ideály a ty se střetávají. Ale už jsem si zvykl.

A mrzí vás to? Nebo už jste obrněný?

Naučil jsem se větší trpělivosti, protože bez ní se tahle práce nedá dělat. Možná ani žádná jiná, ale tahle tedy určitě ne. Každá změna přichází pomalu, protože naráží na protichůdné návrhy změn. Ve veřejnosti to vyvoválává pocit, že se vlastně neděje nic.

To je pravda.

Ale to je dané tímto, to je demokracie. Zase se nemůže stát nic extrémního, což je pro spoustu lidí možná úleva.

Jak si myslíte, že vás berou kolegové? Jste oblíbený?

Tady na Magistrátu (Matěj Stropnický je také zastupitelem na Magistrátu hl. m. Praha – pozn. red.)? Neřekl bych, že jsem moc oblíbený.

Proč?

Protože jdu za tím, co jsem slíbil voličům. Vztah by měl být vůči voličům a ne vůči kolegům. Já jsem sem nepřišel do žádného kolektivu, většina lidí v politice mi není moc blízká, ani sympatická. Nechodím s nimi na pivo, s mnoha z nich si ani netykám. To mi mimo jiné taky trochu komplikuje prosazovat ty věci, protože hodně toho, co se prosadí, se prosadí díky tomu, že se chodí na pivo. V míň formálních vztazích vznikají vazby, kterým se chci vyhnout. A daří se mi jim vyhýbat, protože se s těmi lidmi nekamarádíčkuju. Je to něco za něco. Kdybych se s místní Sociální demokracií víc přátelil, nebyl bych asi odvolán, ale asi bych taky musel přistoupit na věci, na které jsem nechtěl přistoupit. Já jsem si sem nešel hledat kamarády. To je profese, která je z podstaty věci konfliktní, protože se tam střetávají různé zájmy, to není nic nepředvídatelného. A mně to nevadí. Já si v politice nehledám přátele. Uvnitř Zelených jsem si řadu přátel našel, to rozhodně ano. Taky tam probíhají spory, ale protože Zelení nekradou, odehrávají se tam jiné typy konfliktů.

Když máte volno, co děláte?

Moje pracovní doba je hodně volná a takřka stálá. I doma musím třeba ještě odpovídat lidem na Facebooku. Ale rád čtu a jezdím do přírody. Čtu docela hodně, i v cizích jazycích, píšu o tom do novin. Rád taky chodím do kina, hlavně do Ponrepa, což je takové kino, někdo by řekl pro pamětníky, ale ve skutečnosti je artové, ve kterém se promítají filmy z celého dvacáté století v různých cyklech, třeba podle režisérů, kvality dabingu, země původu, což mě baví – dělat si takhle přehled. Baví mě řetězení – že v jedné knížce najdete odkaz na jinou, tak si ji hned koupím nebo půjčím. Tím se mi zase otevře jiný svět. Taky mě baví česká krajina, rád objevuji neznámá místa u nás. V politice jsem dost extrovert, ale v soukromí jsem poměrně introvertní. V politice musí člověk pořád mluvit a upoutávat pozornost, to je jeden z nástrojů, jak tam zaujmout, jinak v té šedi nemáte šanci proniknout. Zvlášť když vedete menší stranu, která nemá automatický průnik do médií nebo nevlastní média… Ve volném čase jdu rád dvě hodiny pustým krajem, teď jsem si třeba oblíbil severní Plzeňsko. Nepotkáte člověka a je to nádherné. Že je tohle v dnešní době ve střední Evropě ještě možné, to považuju skoro za zázrak.

Za co nejvíc utrácíte peníze? Na čem finančně hřešíte, co si neodpustíte?

Docela dost utratím za knihy. Když si konečně udělám čas a jdu do knihkupectví, odcházím s dvěma taškami. Jestli mám něco rád, tak je to knihovna, tu si doma buduju.

Máte přítelkyni?

Nemám.

Hledáte?

Nevím. Vyhovuje mi tenhle život.

Když se vám nějaká žena líbí, dokážete ji sbalit, nebo jste stydlivý a vyčkáváte, co ona, vzhledem k tomu, že jste introvertní?

Zase tak introvertní nejsem, spíš vyhledávám samotu, když mám volný čas.

Jaká byla vaše první dětská láska?

To už si ani nevzpomenu, to bych si musel vymýšlet.

Chodíte na večírky?

Nechodím se cíleně opít, ale občas někam zajdu a docela mě to baví. Jen ty druhé dny jsou trošku otravné, ale naučil jsem se během nich číst nebo chodit do přírody. Rozhodně ty druhé dny to není tak, že bych ležel a vzdychal.

Takže váš recept na kocovinu je hýbat se a rozhodně neležet a netrpět.

Hýbat se a přemýšlet - to vás začne pekelně bolet hlava, ale přejde to rychleji.

Studoval jste v Římě. Jak na tu dobu vzpomínáte?

Byl jsem tam celkem pět let a od té doby jsem tam nebyl. Tenkrát jsem tam být nechtěl. Byla to doba dospívání, spíš jsem chtěl být tady a jít s kamarády na pivo. V zahraničí jsem byl hodně vázaný na rodiče. Bydleli jsme v odlehlé, řekněme diplomatické čtvrti. Občas jsem se pak už utrhl a jel někam veřejnou dopravou. Takže paradoxně s veřejnou dopravou mám spojenou svobodu, zatímco s autem nesvobodu. To mám asi naopak než řada lidí, a to se možná pak projevuje v politických názorech. V Římě jsem se taky naučil anglicky a francouzsky.

Italsky ne?

Italsky ne, víte, to už jsem nestíhal (smích). Mně dalo dost práce naučit se ty dva jazyky. Ještě bylo dobré to mezinárodní prostředí, zbavil jsem se spousty předsudků.

Chystáte se zase něco natočit?

Když je člověk trochu mladší, myslí si, že může beztrestně dělat jakoukoliv  profesi. Teď je mi 33 a cítím, že každá profese vyžaduje profesionalitu. A já nejsem herec. Co jsem si mohl před deseti lety snadno troufnout, si nejsem jistý, jestli bych si teď mohl troufnout znovu. Musel by za mnou někdo přijít a hodně mě přesvědčovat, že to zvládneme a že ta postava bude založená na mé osobnosti. Musel bych do určité míry hrát sám sebe nebo postavu, která by mi byla podobná, pak bych o tom uvažoval.

Hrál byste v kterémkoliv formátu?

Žánrově to asi není tak podstatné, ale nechtěl bych hrát v seriálu. Poté, co jsem hrál v Máji, mi přišlo několik nabídek na serialy, ale odmítl jsem je.

Jak vnímáte módu? Řešíte, co nosíte?

Trochu ano a trochu mi to na mně vadí (smích). Doufám, že to s věkem pomine. Módu řeším, ale nevím jak úspěšně. Zároveň ale nerad nakupuji a nemám rád ty řetězce. Mám tendenci nechávat donekonečna opravovat, co už mám, a občas jít i proti módě. Třeba mám starý telefon. (smích)

Kdybyste měl k dispozici miliardu korun, co byste s ní udělal?

Založil bych noviny, protože jsem novinář a nejsem spokojen s tím, jaké máme v Česku noviny. Mám pocit, že čím dál tím víc ohrožují demokracii a kvalitu veřejné společenské diskuze.

Koupil byste si z té miliardy něco sobecky jen pro sebe?

Byl jsem na výstavě v Sovových mlýnech, kde byla díla Skupiny 42 a celé následující éry – od konce Druhé světové války do konce sedmdesátých let – a byly tam skvělé věci, tak kdybych mohl, tak bych si tam šel něco vybrat.

Luxusní vila v Troji 763m
Luxusní vila v Troji 763m, Praha 7

Kdybyste si mohl něco přát a ono by se to teď hned mohlo splnit, co by to bylo?

Na podzim ve volbách bych chtěl přivést Zelené zpět do Poslanecké sněmovny. To je léta moje hlavní přání. Dlouho jsem se chtěl stát předsedou té strany, protože jsem byl přesvědčen o tom, že mám nejlepší předpoklady pro to, abych uskutečňoval zelenou politiku.

Rychlá zpověď:

Kdo je lepší člověk – Miloš Zeman, nebo Andrej Babiš?

Asi Zeman. Zeman kdysi dávno možná slušný byl, Babiš myslím, že nikdy.

Politika, nebo herectví?

Politika.

Kdo je váš politický vzor?

Jaroslav Šabata, dissident, náš chartista, který byl asi nejdéle ze všech vězněný a zároveň si uchoval víru ve spravedlivou společnost.

Do jaké strany byste nikdy nevstoupil?

ODS.

Co se vám na ženách nejvíc líbí?

Když se s nimi dát diskutovat.

Oblíbený film?

Takový ten japonský Idiot.

Aktivní, nebo válecí dovolená?

Aktivní.

Češky, nebo Italky?

Češky.

Vaše špatná vlastnost?

Jsem konfliktní.

Chytrá, nebo krásná žena?

To je trošku v rozporu s tamtím, co jsem říkal… Spíš krásná, ale asi obojí je lepší.

Oženíte se někdy?

To nevím, zatím o tom neuvažuju.

Jaký sport vám vůbec nejde?

Skoro všechny.

Jak často nosíte tepláky?

V zimě denně.

Skočil byste kvůli volebním hlasům bungee jumping?

Jo.

Na co byste se zeptal vy mě?

Co čtete vy?
Detektivky.
A teď?
Teď nic.

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (6)

View photo gallery
Luxusní bydlení Praha
Luxusní kanceláře na prodej Praha
Praha 5

Luxusní kanceláře na prodej Praha

, 775 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 5
Praha 5

Luxusní vila na prodej Praha 5

, 778 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila ve Střešovicích 2134m
Praha 6

Luxusní vila ve Střešovicích 2134m

, 986 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m

, 156 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m

Atypický, 88 m²
6 142 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov

Atypický, 58 m²
5 790 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m

Atypický, 37 m²
2 999 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m
Praha 5

Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m

Atypický, 366 m², ter. 81 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej obchodního prostoru Praha 8 - 111m
Praha 8

Prodej obchodního prostoru Praha 8 - 111m

Atypický, 111 m²
5 690 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 117m
Praha 5

Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 117m

Atypický, 117 m²
11 740 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na Praze 5 - 185m
Praha 5

Obchodní prostor na Praze 5 - 185m

Atypický, 185 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 190m
Praha 5

Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 190m

Atypický
19 661 020 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m

Atypický, 215 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 186m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 186m

Atypický, 186 m²
8 400 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 129m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 129m

Atypický, 129 m²
6 100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej restaurace na Praze 2 - 285m
Praha 2

Prodej restaurace na Praze 2 - 285m

Atypický, 285 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchod na Praze 5 - 369m
Praha 5

Obchod na Praze 5 - 369m

Atypický, 369 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Karlín 215m
Praha 8

Obchodní prostor Karlín 215m

Atypický, 215 m²
12 992 980 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchod na prodej na Praze 5 - 273m
Praha 5

Obchod na prodej na Praze 5 - 273m

Atypický, 273 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej
Praha 5

Luxusní penthouse na prodej

Atypický, 234 m², ter. 117 m²
21 950 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej nebytového prostoru Praha 1 -
Praha 1

Prodej nebytového prostoru Praha 1 -

Atypický, 7 m²
612 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 1 - 550m
Praha 1

Kancelář na prodej Praha 1 - 550m

Atypický, 550 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Praha 1 - 73m
Praha 1

Obchodní prostor Praha 1 - 73m

Atypický, 73 m²
7 510 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Vila k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na Hanspaulce 940m
Praha 6

Luxusní vila na Hanspaulce 940m

Atypický, 940 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m
Praha 3

Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m

Atypický, 108 m²
7 628 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Praha
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Praha

Atypický, 216 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Břevnov
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Břevnov

Atypický, 261 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m

Atypický, 27 m²
7 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 58m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 58m

1 + KK, 58 m²
5 655 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej ateliéru Praha 1 - 17m
Praha 1

Prodej ateliéru Praha 1 - 17m

1 + KK, 17 m²
4 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 55m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 55m

1 + KK, 55 m²
5 309 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Praha 1 - 46m
Praha 1

Prodej bytu Praha 1 - 46m

1 + KK, 46 m²
7 937 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Malá Strana Magenta 31m
Praha 1

Byt Malá Strana Magenta 31m

1 + KK, 31 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky.cz - realitní komiks