Rychlá zpověď - Klára Nademlýnská: Rychlá móda je u mladých kámen úrazu

O Paříži, lásce k řemeslu a kulatém výročí vlastní značky
03. dubna 2019
 
Hlavní stránka Nové články

Klára Nademlýnská je profesionálkou každým coulem. Z jejích slov je cítit láska k řemeslu i materiálům, ze kterých jednotlivé módní kousky vznikají. Koncem loňského roku oslavila talentovaná designérka úctyhodných 20 let existence značky na trhu, a proto přišel ideální čas na bilanci a lehkou nostalgii. V rozhovoru pro Luxury Prague Life zavzpomínala nejen na své začátky. A možná její tipy pomohou začínajícím designérům, i o nich totiž byla řeč…

Video

Před naším rozhovorem jste říkala, že míříte do Paříže na veletrh. Kam konkrétně vaše kroky směřovaly?

Byl to veletrh látek Premiere Vision, kam jezdím v podstatě celý profesní život. Navštěvovala jsem ho ještě předtím, než jsem založila vlastní značku. Tehdy jsem tam chodila vybírat látky s firmou, pro kterou jsem v Paříži pracovala. Takže to tam znám, stejně jako lidi z některých firem, od kterých pravidelně bereme a s nimiž spolupracujeme. Každého půl roku se tam střetáváme a řekneme si, co je u koho nového, nebo co se zrovna odehrálo.

Jezdíte tedy čerpat inspiraci do zahraničí?

Nedovedu si přestavit, že bych tam nejela. Jednak je to nějaká inspirace – to, co zrovna visí ve vzduchu v tom módním světě. A samozřejmě i ti výrobci látek předkládají nějaké novinky, barvy… Ta technologie jde dopředu. U nás nemáte moc šanci koupit nebo vidět materiály v takovém rozsahu.

Koncem roku 2018 jste oslavila 20 let fungování své značky na trhu. Jak moc se módní svět za tu dobu změnil?

Strašně moc. Velká změna přišla s technologiemi, e-shopy, Instagramy, Facebooky. Spousta lidí módu sleduje online a ani se na to kolikrát nejdou reálně podívat do obchodu, aby si to osahali.

Další věcí jsou nadnárodní řetězce, které kopírují to, co se děje u návrhářů a ve známých módních domech. Z jedné strany je fajn, že se to dostane do širokého záběru. Ale tím, že je ta výroba často nekvalitní a z nekvalitních materiálů, to mladý lidi nevychovává k tomu, aby jednou tu kvalitu chtěli, protože si můžou koupit rychlou spotřební módu, kterou za půl roku hodí do koše. Už vlastně nemají cit a výchovu k tomu, co je hedvábí, co je polyester, co je vlna, a jestli je to dobře, nebo špatně ušité.

Materiály už tolik neřeší, ale chtějí, aby se to líbilo?

Řeší jenom povrchní vzhled. Pro mě byla móda vždy o tom, že ta věc jednak musí vypadat dobře, ale musí být i kvalitně zpracovaná, z dobrého materiálu a musí sedět střihově. Aby vám dělala dlouho radost a nebyla to jednosezónní nebo půlroční záležitost.

S jakými materiály nejraději pracujete?

Určitě mám nejradši přírodní – hedvábí, bavlna, vlna. Nebráním se ani směsím, když je to kvalitně udělaný, ale ty přírodní materiály převažují pořád. Z toho se nejlíp dělá.

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m, Praha 8

Bylo podle vás dříve jednodušší v módním světě fungovat a prosadit se?

Ono to mělo vždycky nějaká úskalí. Když jsem v Praze začínala, skoro nic tady nebylo. Takže z jedné strany po tom byla poptávka, z druhé strany ale byla ta móda odsunutá někam vedle a zůstávala na druhé koleji. Teď mám pocit, že spousta lidí už si našla svůj styl, vkus, našlo si ty své oblíbené značky a návrháře, ale zase konkurence je mnohem větší, než bývala na začátku.

Myslím si, že kámen úrazu je i v tom, že lidi často nerozeznají kvalitu a třeba se u těch návrhářů diví, proč něco stojí tolik, a jinde to přitom stojí o půlku nebo třetinu míň. Rozdíl je ale právě v té kvalitě – jednak zpracování materiálu – a taky v tom, že návrhář toho nikdy nevyrobí pět tisíc kusů, ale udělá těch kusů pět.

Změnily se s dobou také požadavky klientů?

Určitě. Co můžu říct tady za nás, tak klientky víc a víc vyhledávají originalitu. A jak už jsem říkala, každá si našla tu svou cestičku a ví, co třeba u kterého toho návrháře najde. Chodí si pro ty své kousky a hledají něco jiného.

Na co jste v profesním životě nejvíce pyšná?

Asi na to, že jsme přežili těch 20 let. (smích) Ono to vypadá legračně, ale v podstatě každý ten půlrok nebo rok nikdy nevíte, jak ta kolekce bude úspěšná, jak moc se bude líbit a jak moc se bude prodávat. Vlastně každého půl roku každý návrhář začíná znovu. Myslím si, že většina z nás to dělá proto, že je to nějaký potěšení a máme to rádi, jinak by to asi nešlo.

Skončil Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Jaký na něj máte názor?

Myslím si, že je to jedna z nejlepších akcí tady u nás, sama jsem se několikrát účastnila. My teď fungujeme trošku jinak, tak se neúčastníme, protože nedělám s tak velkým předstihem úplně celou kolekci. Myslím si ale, že to má velký smysl. I jak sleduju tu návaznost – je strašně fajn, že to tady je a funguje to, jak to funguje. Hlavně pro spoustu mladých návrhářů nebo studentů je to vlastně jediný místo, kde můžou své práce ukázat široké i odborné veřejnosti.

Navštěvujete také zahraniční fashion weeky?

To ne. Spíš jezdím právě na ty veletrhy materiálů, kde je pro mě víc inspirace a kde hledám zdroje nových materiálů do svých kolekcí. Občas něco zkouknu na internetu, ale nejsem vyhledávač toho, že bych sledovala, co se všechno děje.

Co byste vzkázala mladým designérům, kteří s tvorbou teprve začínají?

Co tak pozoruju, máme tady hodně talentované lidi, nejenom v designu oblečení, ale v designu všeobecně. Určitě ať mladí návrháři nezapomínají i na to řemeslo.

Máte mezi mladými designéry svého favorita?

Neřeknu asi konkrétní jméno, ale je spousta lidí, kteří ten talent mají. Třeba s jednou studentkou, která teď studuje v zahraničí, jsme pracovaly na dvou kolekcích. To jsou lidi, o kterých si myslím, že v tom budou pokračovat a půjdou hodně daleko.

Luxusní kancelářské prostory na prodej 620
Luxusní kancelářské prostory na prodej 620, Praha 6

Jak vzpomínáte na své začátky?

To bylo úplně o něčem jiným. (smích) Byla jiná doba, byla jsem po střední oděvní škole v Praze a s tehdejším manželem jsme věděli, že to tady té kreativní stránce není úplný otevřený, tak jsme vyrazili rovnou do Paříže.

Byl to takový skok do neznáma, kdy jsme neznali nikoho, neznali jsme jazyk. A opravdu, ty první dva roky jsme si to tam museli prošlapat všechno sami. Takže já jsem si to řemeslo prošla od šití, dělání střihu až po navrhování, a byla to pro mě strašně dobrá škola. Když se ptá někdo ze studentů, vždycky říkám: „Určitě jeďte někam ven do zahraničí, to je nejlepší škola, co vás může potkat.“

Kterou destinaci byste doporučovala na výjezd? Právě Paříž?

To je jedno, jestli to bude Paříž, Londýn, New York nebo Miláno, ale určitě někam ven.

V kolika letech jste si ušila svůj první kousek? A co to bylo?

Tím, že maminka měla střední školu a byla ještě vyučená dámská krejčová, obšívala svojí klientelu doma. Takže já jsem vyrůstala mezi tím vším a už někdy od základní školy – osmá nebo devátá třída – jsem se pokoušela o nějaký první pokusy. Samozřejmě tedy s máminou pomocí, protože sama bych asi nic nenastříhala. Pamatuju si na svoji první manšestrovou sukni, v těch možná čtrnácti, kdy jsem ji pak hrdě nosila. Ale samozřejmě to bylo s pomocí maminky. První kusy jsem potom šila sama na střední škole.

Kdybyste nebyla návrhářkou, co byste pravděpodobně dnes dělala?

No, to je otázka… Asi bych byla někde u řemesla. Mě baví práce s rukama, když vidíte, že vám něco vyrůstá. Kdybych nebyla návrhářka, tak bych možná sáhla po nějakém restaurátorství obrazů, textilií nebo něčeho takového.

Umělecký svět je vám tedy souzen?

Pořád mě to láká! (smích)

Přeju vám mnoho úspěchu a další krásná kulatá výročí!

Rychlá zpověď:

Co vás napadne, když se řekne Paříž?

Paříž je pro mě vlastně takový druhý doma, ale zároveň i věčná inspirace.

Jakých tří vlastností si na sobě ceníte?

Nevím, jestli vydoluju tři, ale asi vytrvalost a trpělivost. A paličatost, která může být teda i negativní.

Kolik času trávíte ráno před šatníkem?

Úplně minimálně.

Tři věci, bez kterých nikdy neodcházíte z domu?

Určitě šála, určitě krém na ruce a třetí v podstatě asi nějaká ta kabelka, do který to všechno nasypu.

Nejdražší kousek, který jste si kdy pořídila do šatníku?

Boty, určitě.

Jehlové podpatky, nebo tenisky?

Teď už víc tenisky.

Souhlasíte se rčením, že šaty dělají člověka?

Svým způsobem určitě ano.

Který módní návrhář je vaší inspirací?

Těch je víc, ale asi takoví ti nejaktuálnější Stella McCartney nebo Marc Jacobs.

Který film vás nikdy neomrzí?

České komedie a tam jich je víc.

Ponožky v sandálech ano nebo ne?

Ne, určitě ne.

U jaké aktivity zaručeně vypnete?

Procházka v přírodě, nějaký film, knížka, hudba.

Marilyn Monroe nebo Audrey Hepburn?

Obě.

Kdo z českých celebrit má podle vás styl?

Tak určitě Aňa Geislerová, moje múza Tereza Maxová.

Co byste na sebe nikdy neoblékla?

To mě život naučil, říkat: "Nikdy neříkej nikdy."
Dotazový se ptá redaktora:

Co vás v současné době asi nejvíc zaujalo?

V současném dění jsem neměla čas nad tím přemýšlet, protože jsem měla tolik práce...
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (6)

View photo gallery

O autorovi

Psaní, cestování, četba, sport a relaxace jsou tím, co v mém životě dělám nejraději. Podle toho by také vypadal můj ideálně strávený den. Ranní jóga na pláži, odpoledne strávené relaxováním a lenošením v houpací síti, kdy jediným dovoleným pohybem by bylo natáhnutí se pro kokosový ořech a večer strávený s knížkou v ruce... Nebo po boku svých nejbližších - se skleničkou vína, porcí čokolády a pořádnou dávkou smíchu. A nejlíp za zvuku práskajícího dřeva.
Martina Šmalclová
Dlouhá 924/3
110 00 Praha-Staré Město
boutique@klaranademlynska.cz
+420 605 033 988
Luxusní bydlení Praha
Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka
Praha 6

Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka

7 + KK 527 m²
125 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Unikátní byt na Praze 1 - 174m
Praha 1

Unikátní byt na Praze 1 - 174m

4 + KK 174 m², ter. 14 m²
32 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

4 + KK 229 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m

4 + KK 139 m², ter. 27 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
100 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Nové Město

4 + KK 178 m²
17 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 149m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 149m

3 + KK 149 m², ter. 31 m²
16 518 300 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 94m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 94m

3 + KK 94 m², ter. 11 m²
11 337 400 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt k prodeji - Praha 1 - Malá Strana - 117m
Praha 1

Byt k prodeji - Praha 1 - Malá Strana - 117m

3 + KK 117 m²
22 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej 267m
Praha 6

Luxusní byt na prodej 267m

7 + 1 267 m²
29 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 94m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Smíchov - Praha 5 - 94m

3 + KK 94 m², ter. 11 m²
11 355 100 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou Troja 145m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 145m

3 + KK 145 m²
33 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Nové Město 165m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Nové Město 165m

3 + KK 165 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

3 + KK 113 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží - Staré Město
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží - Staré Město

5 + 1 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelářské prostory na prodej 620
Praha 6

Luxusní kancelářské prostory na prodej 620

Atypický 620 m²
100 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m

7 + KK 1341 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na pronájem na Praze 5 - 996m

5 + KK 707 m², bal. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

3 + KK 156 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na pronájem na Vinohradech
Praha 2

Luxusní penthouse na pronájem na Vinohradech

5 + KK 343 m², ter. 34 m²
175 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 86m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 86m

2 + KK 86 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo
Praha 1

Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo

2 + KK 106 m²
100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Vinohrady - 242m
Praha 2

Luxusní byt na prodej Vinohrady - 242m

5 + KK 242 m²
30 970 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na Vinohradech - 343m
Praha 2

Luxusní penthouse na Vinohradech - 343m

5 + KK 343 m², ter. 34 m²
56 300 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Hotel na prodej Praha 6 - 620m
Praha 6

Hotel na prodej Praha 6 - 620m

Atypický 620 m²
100 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 50m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 50m

2 + KK 46 m², bal. 5 m²
7 499 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257
Praha 1

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257

5 + KK 257 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Dům na prodej Malá Strana Praha
Praha 1

Dům na prodej Malá Strana Praha

3 + 1 92 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt Malá Strana - 194m
Praha 1

Mezonetový byt Malá Strana - 194m

5 + KK 194 m²
32 929 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m
Praha 1

Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m

4 + 1 232 m², ter. 60 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Novém Městě - 141m
Praha 1

Luxusní byt na prodej na Novém Městě - 141m

5 + KK 141 m²
19 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - 48m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - 48m

2 + 1 48 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m

5 + KK 707 m², bal. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem s terasou Praha 1 - 202m
Praha 1

Byt na pronájem s terasou Praha 1 - 202m

5 + 1 202 m², ter. 13 m²
90 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse Troja 302m
Praha 7

Penthouse Troja 302m

5 + KK 302 m², ter. 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 415m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 415m

Atypický 415 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami 239m
Praha 8

Luxusní byt s terasami 239m

5 + KK 239 m², ter. 66 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město

2 + KK 133 m², bal. 3 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m

2 + KK 66 m², bal. 5 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m

Atypický 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m

4 + KK 234 m², bal. 16 m², ter. 40 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt v Troji
Praha 7

Luxusní byt v Troji

1 + KK 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m
Praha 1

Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m

4 + KK 256 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na Praze 6 - 105m
Praha 6

Byt na Praze 6 - 105m

4 + KK 105 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Staré Město 159m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Staré Město 159m

4 + 1 159 m², bal. 2 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 1 Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Praha 1 Nové Město

3 + KK 165 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 1 - Malá Strana
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Praha 1 - Malá Strana

4 + KK 239 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Dům na prodej Praha 6 - Dejvice - 235m
Praha 6

Dům na prodej Praha 6 - Dejvice - 235m

7 + 1 235 m², bal. 20 m², ter. 15 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Malá Strana
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Malá Strana

3 + KK 239 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha

3 + KK 146 m², bal. 5 m², ter. 17 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na pronájem Praha 1 - 277m
Praha 1

Obchodní prostor na pronájem Praha 1 - 277m

Atypický 277 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byty Janáčkovo nábřeží 211m
Praha 5

Byty Janáčkovo nábřeží 211m

4 + 1 211 m², bal. 4 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Janáčkovo nábřeží 211m
Praha 5

Pronájem bytu Janáčkovo nábřeží 211m

4 + 1 211 m², bal. 4 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks