Rychlá zpověď - Karla Šlechtová : Do politiky jsem se dostala omylem

O tom, jak se dostala do politiky, kauze "Rossi" i Evropské unii.
01. října 2018
 
Hlavní stránka Nové články

Na ministerstvu pro místní rozvoj jí dali jasnou přezdívku - TSUNAMI. Docela drsné, ale zároveň mě to pobavilo. Takhle to totiž dopadá, když nejdete s davem. Karla Šlechtová měla od začátku jasný cíl i jasný zájem. Některým se to ale moc nelíbilo a stále nelíbí.

Video

Kdy jste se rozhodla, že vstoupíte do politiky? Kdy přišel ten první impuls?

U mě to nebylo úplně standardní, jak to bývá u těch zarputilých politiků, kteří vyrůstají na těch pozicích v komunálních volbách, krajských a po té parlamentních. Já jsem pracovala dlouhodobě v zahraničí. Po té přišla práce ve velké konsultační společnosti Deloitte. A ten zlom přišel právě tam. Moje pozice byla senior konsultant pro státní zakázky. Já si pořád říkala, že stát má tolik úředníků, proč to dávají takhle drahé konzultační firmě. Došla trpělivost i mně. Řekla jsem si dost a přešla jsem na druhou stranu. Takže moje další cesta směřovala na Ministerstvo pro místní rozvoj, kde jsem prošla výběrovým řízením. Nastoupila jsem na referentskou pozici, asi tak se čtvrtinovým platem a začala jsem budovat kariéru státního zaměstnance a to úplně od píky. Na Ministerstvu pro místní rozvoj mi dokonce říkali „Tsunami“. Asi jsem na ně byla „až moc“. Je neskutečné, jakou byrokracii musí úředníci podstupovat. Už se nedivím tomu, že nemají čas na tu strategickou práci. A proto se zadávají zakázky ven. Takže to byl můj zlom, kdy jsem si řekla, že přejdu na stranu státní správy. Pokud jde o post ministryně, tak to už potom bylo o dohodě s Andrejem Babišem, který tehdy potřeboval někoho, kdo uměl evropské fondy. Takže když to úplně shrnu, tak jsem se do politiky dostala tak trochu omylem. (smích)

Přesto, když se teď podíváte zpětně, byl to správný krok?

Já bych neměnila. A rozhodně bych neudělala nic jinak. Jsem hrozně ráda za to, jaké tlaky jsem ustála. Být v takto exponované pozici na úrovni ministra, když jdete z pozice začínajícího úředníka, je dost náročné. A nikdo už nekouká na to, odkud jste přišla nebo jestli jste byla na vysoké pozici v Deloittu. Pro mnoho lidí jsem zůstala takovou tou úřednicí. Přitom mě absolutně neznali. Já si myslím, že ty naše výstupy na Ministerstvu pro místní rozvoj a teď na Ministerstvu obrany odpovídají přesně tomu, jak by měl pracovat každý ministr.

Luxusní vila na prodej Praha
Luxusní vila na prodej Praha, Praha 6

Chápu to dobře, že musíte mít v politice hodně ostré lokty?

Ano, velmi. Já je teda mám. Nejsem žádnou ovcí a nebudu nikdy součástí nějakého davu. I když pár jedinců na vyšších pozicích, kteří si mysleli, že zapadnu, by se našlo. To ale není můj styl. Já to vnímala a stále to vnímám jako poslání pro naše občany. Z mé strany to rozhodně není žádný kýč.

Nemají to ženy v politice trochu těžší?

Já osobně to příliš nerozlišuji. Pokud je muž neschopný, skončí. Stejně tak to platí u ženy. Je ale fakt, že na Ministerstvu obrany jsem to trochu pocítila. To víte, když jste mezi samými muži... Tam jsem opravdu musela dokázat, že na to buď mám, nebo nemám. Nic mezi tím nebylo. Ale jinak bych řekla, že politika je pro každého. Záleží na jednotlivci, jak se k čemu postaví.

Vy jste ustála dost velké tlaky. Jak se to dělá, jak se s tím bojuje, aby to člověka nepoložilo?

Někdy jsem měla opravdu těžké chvíle. Zvlášť, když nemáte podporu své strany, svého hnutí. Je všeobecně známo, že já jsem podporu hnutí ANO nikdy neměla. A v podstatě se mě snažili několikrát sesadit. Nějak se jim to nepodařilo a na posledním postu Ministerstva obrany to dopadlo, jak to dopadlo. Všichni vědí, jak jsem skončila. Myslím, že je naprosto trapné, že na mě nedokázali najít nic lepšího než VIP salónky, fotku mého pejska na pietním místě, kde byl ten věnec deset dní starý. To, co prostě tvrdila média, byla lež. Takže buď se tomu postavíte a děláte tu práci, v kterou opravdu věříte nebo to nemá smysl.

Pokud jde o některé politiky, zdá se mi, že jejich jediným zájmem jsou peníze. Peníze, které si mohou „nahrabat bokem“…

Proto říkám, že já jsem takovým tím omylem v politice. Pro mě je na prvním místě veřejný zájem. To bohužel u některých postrádám. Zajímají mě občané České republiky, po ní Evropa a svět. A já prostě chci světový mír, a pokud k tomu můžu nějak přispět, tak přispěju. Bohužel mě sesadili. To je cena za to, když nechcete jít s davem.

Jak vypadá takový běžný pracovní den Karly Šlechtové?

Pokud půjdu do ministerských dnů, tak jsem začínala kolem sedmé hodiny a končila kolem desáté, jedenácté večer. Takže můj byt, byla taková ubytovna, akorát tak na přespání. Je to náročná disciplína. Jela jsem opravdu minutu po minutě. Je třeba si uvědomit, že jsem pod sebou měla několik desítek tisíc lidí, spoustu státních podniků a mým úkolem bylo postavit všechno do pozoru, postavit je na nohy. Což se některým nelíbilo.

Dokážete oddělit práci a soukromí? Jinými slovy, dokážete zavřít dveře od kanceláře a jít domů s čistou hlavou?

Já to nedokážu. Já jsem v podstatě žila čtyři roky v ministerské bublině. Občané a stát byli pro mě na prvním místě. Moje rodina a přátelé mě samozřejmě tahali zpátky, pryč mimo tento svět. A asi to i chápu. Byla jsem tak zapálená do práce, že jsem nemyslela na sebe. Kolikrát jsem zapomínala jíst. Naštěstí mám pejska, dnes už je to národní celebrita (všichni víme), takže jsem měla aspoň tyto povinnosti a za to jsem teda i ráda. Hlava se opravdu těžko vypíná, pokud se o něco snažíte. Pokud se snažíte o něco, čemu věříte, ta hlava neustále jede. Já jsem pořád přemýšlela, jak a čemu pomoct. Ono je třeba si uvědomit, že do pozic nastupujete po někom. Takže nemůžete během jednoho měsíce nabourat celý systém. Řekněme, že půl roku vymýšlíte nový koncept, pak ho pomalu dostáváte do reality a veřejnost to kolikrát pocítí až po čtyřech letech, takže většinou až po vašem odchodu.

Minulý rok se hodně řešil incident, ke kterému došlo na MotoGP v Brně. Údajně jste si vynutila fotku s Valentinem Rossim. Jak to tenkrát opravdu bylo?

Děkuji, že se na to ptáte. Jste totiž první médium, které se opravdu zeptalo. Ministerstvo pro místní rozvoj přispívalo na tuto akci několika miliony, stejně jako tehdejší Sobotkova vláda a já jsem byla jediný ministr, který se jel na místo podívat. Podotýkám, že nemám řidičák na motorku. Závody mi nic neříkaly a rozhodně to není moje parketa. Byla jsem tam pozvaná i proto, že tam měl být pan Abrahám, který jezdil za Czech Tourism a v podstatě byl sponzorován agenturou, která spadala pod Ministerstvo pro místní rozvoj. Já jsem mu chtěla popřát hezkou cestu. On tam přijel, dal dolů rukavice, vyfotili jsme se, popřála jsem mu hlavně bezpečnou cestu a potom jsem popřála i ostatním jezdcům. Představila jsem se, kdo jsem a tak dále. A najednou se udělal hlouček u jednoho místa. Vůbec jsem netušila, že je tam nějaký Rossi. Pro mě to bylo číslo 46. Já se představila tomu týmu. Jeden z nich mi řekl, ať se domluvím s někým jiným a v tu chvíli se Rossi otočil s tím, že teď už ne. Že následuje modlitba, kterou podstupuje pokaždé, když závodí. Ve chvíli, kdy jsem odcházela, přišel za mnou jeden člen týmu, ať se nezlobím, nicméně že budou rádi, když přijdu do boxu poté, co dojedou. Takže já jsem si rozhodně nevynucovala fotku. Mým jediným cílem bylo, popřát všem závodníkům šťastnou cestu. To je celý. Nic víc, nic míň.

Není všechno tak, jak to vypadá…

Přesně tak. Myslím, že na tom dost zapracovala italská média. Rossi tenkrát nevyhrál a je evidentní, že to potřebovali na někoho hodit. A já jsem byla po ruce.

V minulosti jste na sebe upozornila i účesem, respektive barvou vlasů. Jaké byly reakce?

To bylo naprosto skvělé. Jela jsem totiž do Bruselu, kde byli všichni eurokomisaři a já jsem tam vystupovala v jednom panelu. Původně jsem chtěla vlasy v našich národních barvách. Bohužel se mi to nepovedlo a už nebyl čas na to, abych zašla ke kadeřnici. Účel to ale splnilo. Pozornost jsem získala i se zelenými vlasy. Všichni se chtěli fotit. Eurokomisaře to zaujalo a hlavně zjistili, kde je Česká republika. Ze začátku to vypadalo, že se tam jdu jen tak ukázat, ale poté, co jsem promluvila a postavila se proti vyřknutým nesmyslům vůči České republice, brzy zjistili, že v hlavě přece jen něco mám. Nejen tedy na hlavě. (smích)

Spousta lidí ve světě Českou republiku vůbec nezná. Setkala jste se s tím i vy osobně?

Setkala. A nejen u lidí. Bohužel jsem se s tím setkala i u politiků či velvyslanců a to už mi přijde dost smutné. Je to ostuda. Není tajné, že jsem kandidovala do OSN a skončila jsem tenkrát druhá. Přesto jsem měla podporu Evropské unie, dokonce i podporu Ruska. Pro naši zemi to byla velká prestiž. Tady to ale bohužel nikdo nepropagoval. Zřejmě proto, že šlo o moje jméno. Proč to ale říkám.. Právě v OSN jsem se setkala s takovými neznalostmi o naší zemi, a věřte mi, že mnozí stále žijí v tom, že jsme Československo, a to mě neskutečně vytáčelo. Takže jsem vždycky vytáhla slovenského ministra a všem jsem to jasně vysvětlila. Já jsem Čech a on je Slovák. Jsme dva. Ne jeden.

Má Evropská unie, i po těch letech, stále co nabídnout České republice?

Tak to můžu uvést na jednoduchém příkladu. Za jedno euro, které my dlužíme do evropského rozpočtu, dostaneme 2,8 eur zpět na evropských dotacích. To, že už neumíme dotace čerpat nebo že jsme si to zavinili vlastní korupcí, už je věc druhá. Nicméně, stále se nám to, že jsme součástí Evropské unie, vyplácí. Pokud někdo tvrdí, že evropské fondy jsou k ničemu, tak to je lež. Naše existence a naše členství v Evropské unii je nutné. Já jsem Evropan a rozhodně nejsem pro nějaké referendum o vystoupení z EU.

Rychlá zpověď:

S kým si na politické scéně nejvíc rozumíte?

Asi sama se sebou.

Máte životní motto, kterým se řídíte?

Skromnost, pokora, žádná korupce a hlavně vlastní rozum.

Přemýšlela jste někdy o kandidatuře na prezidenta ČR?

Já jsem dosud neměla věk. Teď už ten věk mám, takže možná o tom budu uvažovat.

Jakou knihu jste naposledy četla?

Kafkův Zámek.

Co vás dokáže rozčílit?

Nespravedlnost a lži.

Máte nějakou fobii?

Možná občas z poslanců.

Hlasovala byste pro zavedení eutanazie?

To je velice těžká otázka. Já už jsem se k tomu vyjadřovala…v těch nejtěžších případech a pouze na žádost té osoby a rodiny, ano.

Donald Trump nebo Hillary Clinton?

To bych nechala jenom s otazníkem. V tuto chvíli je to myslím už úplně jedno. Trump se občas chová trošku jako blázen.

Odpustíte milosrdnou lež?

Ve vztahu možná, v politice v žádném případě.

Jste velkou fanynkou nějakého sportu?

Já se v tuto chvíli chystám do aktivních záloh. Budu běhat a trošku na té fyzičce pracovat.

Karel Gott nebo Helena Vondráčková?

Karel Gott.

Největší hrozba lidstva?

V každém případě je to v tuto chvíli bezpečnost. Je to ohrožení celého světa. A v podstatě je to zlo, které vytváříme my jako lidi.

Otočíte se za dobře vypadající ženou?

Ne, to ne. Já to moc nevnímám.

Nad čím v životě nejčastěji přemýšlíte?

Teď přemýšlím o tom, jací lidé vládnou České republice a kam to dotáhnou za ty tři roky.
Dotazovaná se ptá redaktora:

Jak se máte?

Mám se báječně, děkuju.

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (3)

View photo gallery

O autorovi

Redakční tým
Luxusní bydlení Praha
Luxusní kanceláře na prodej Praha
Praha 5

Luxusní kanceláře na prodej Praha

, 775 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m

, 156 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 5
Praha 5

Luxusní vila na prodej Praha 5

, 778 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Praha
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Praha

Atypický, 216 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m
Praha 3

Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m

Atypický, 108 m²
7 170 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Břevnov
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Břevnov

Atypický, 261 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 1 - 550m
Praha 1

Kancelář na prodej Praha 1 - 550m

Atypický, 550 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m

Atypický, 27 m²
7 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m

Atypický, 88 m²
5 835 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m
Praha 5

Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m

Atypický, 366 m², ter. 81 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m

Atypický, 37 m²
2 819 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na Praze 5 - 185m
Praha 5

Obchodní prostor na Praze 5 - 185m

Atypický, 185 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m

Atypický, 215 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchod na Praze 5 - 369m
Praha 5

Obchod na Praze 5 - 369m

Atypický, 369 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej obchodního prostoru Praha 8 - 111m
Praha 8

Prodej obchodního prostoru Praha 8 - 111m

Atypický, 111 m²
5 121 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej restaurace na Praze 2 - 285m
Praha 2

Prodej restaurace na Praze 2 - 285m

Atypický, 285 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Vila k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchod na prodej na Praze 5 - 273m
Praha 5

Obchod na prodej na Praze 5 - 273m

Atypický, 273 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej
Praha 5

Luxusní penthouse na prodej

Atypický, 234 m², ter. 117 m²
21 950 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 186m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 186m

Atypický, 186 m²
8 400 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 129m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 129m

Atypický, 129 m²
6 100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej nebytového prostoru Praha 1 -
Praha 1

Prodej nebytového prostoru Praha 1 -

Atypický, 7 m²
612 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Praha 1 - 73m
Praha 1

Obchodní prostor Praha 1 - 73m

Atypický, 73 m²
7 510 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Karlín 215m
Praha 8

Obchodní prostor Karlín 215m

Atypický, 215 m²
12 992 980 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na Hanspaulce 940m
Praha 6

Luxusní vila na Hanspaulce 940m

Atypický, 940 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt s předzahradou na Praze 8 - 102m
Praha 8

Byt s předzahradou na Praze 8 - 102m

1 + KK, 48 m²
6 645 400 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Praha 1 - 23m
Praha 1

Prodej bytu Praha 1 - 23m

1 + KK, 23 m²
4 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 58m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 58m

1 + KK, 58 m²
5 655 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 55m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 55m

1 + KK, 55 m²
5 309 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Praha 1 - 46m
Praha 1

Prodej bytu Praha 1 - 46m

1 + KK, 46 m²
7 937 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky.cz - realitní komiks