Top hledané
Výsledky (0)
Hradčany jsou jednou z nejkrásnějších a dalo by se říct, že i nejluxusnějších památek hlavního města České republiky. A s úctyhodnou rozlohou 7 hektarů jsou zároveň největším hradním komplexem na světě.

Pražský hrad: architektonická perla Čech

Tereza Janatová
01. února 2017
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Pražský hrad

Historie Hradu sahá hluboko do minulosti a jeho důležitost dokládá fakt, že tady sídlila knížata, králové, pražský biskup a ve 14. století, za vlády Karla IV., se dokonce stal sídlem panovníka Svaté říše římské. V současnosti je Hrad oficiálním sídlem hlavy českého státu. 

Od románského stylu až po modernu

V hradních budovách, které do komplexu patří, najdeme otisk prakticky všech historických slohů napříč minulými stoletími. Každý významný vládce se zasadil o rozkvět tohoto hradu. První zmínky o budování tohoto později věhlasného královského a císařského sídla spadají do 9. století, kdy na tento skalní ostroh přemyslovský kníže Bořivoj přenesl knížecí sídlo z Levého Hradce.

Byt s výhledem na Pražský hrad 1114m
Byt s výhledem na Pražský hrad 1114m, Praha 1

Svatovítská katedrála

Asi nejznámější budovou hradního komplexu je Chrám sv. Víta. O založení první stavby v podobě románské rotundy se zasadil český kníže Václav. Na začátku 11. století kníže Spytihněv II. zahájil výstavbu chrámu. Stavba samotné gotické katedrály s vysokými věžemi je pak dílem Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. Chrám prošel v průběhu staletí mnohými stavebními změnami – až do dnešní podoby majestátní katedrály. Ta je skutečným architektonickým skvostem – také díky stavitelskému umu a sochařské výzdobě hutě vedené Petrem Parléřem. V katedrále, v tzv. Korunní komoře, jsou uloženy korunovační klenoty českých králů, od nichž má klíče vždy 7 významných představitelů českého státu.

Chrám sv. Víta je tradičním korunovačním místem českých králů, pohřebištěm významných světců, panovníků a dalších zásadních historických osobností, je dějištěm kulturních akcí i místem duchovního spočinutí.

Přísným strážcem dalšího důležitého kulturního dědictví, Svatovítského pokladu, je i kaple sv. Kříže na druhém hradním nádvoří.

Nepřekonatelné kulturní dědictví

Hradní komplex je velmi rozsáhlý a počet významných staveb je opravdu velký. Zahrnuje mimo jiné Hradčanské náměstí s mariánským morovým sloupem, slavnostní vstup do hradního komplexu – Matyášovu bránu, zdobenou sousoším Souboj titánů – nebo Zlatou uličku s původními řemeslnými domky a věží Daliborkou.

Za zmínku stojí i Obrazárna Pražského hradu, Plečnikova sloupová síň nebo Vladislavský sál s překrásnou gotickou klenbou od Benedikta Rieda, ve kterém probíhají důležité státní události, mj. i volba prezidenta republiky.

Starý královský palác, Bazilika sv. Jiří, Staré purkrabství nebo Lobkovický palác – to jsou další z mnoha historických skvostů, které k hradnímu komplexu neodmyslitelně patří. Pražský hrad je tak po právu zapsán i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Mezonetový byt na nábřeží 304m
Mezonetový byt na nábřeží 304m, Praha 1

Galerie doslova na každém kroku

Míst, která stojí za vidění, je tady víc než dost. Jedna návštěva na ně rozhodně stačit nebude.

Tu návštěvníkům spíše ještě prodlouží galerijní prostory. Pražský hrad je totiž skvělým místem pro milovníky vzácných exponátů. Hrad je přímo rájem galerií a dalších výstavních prostor. Tereziánské křídlo je součástí budovy pražského hradu, přesněji řečeno Starého královského paláce. Vstup do něj vede přes III. nádvoří nebo z Jižních zahrad. Další výstavní síně se nacházejí v původních rudolfovských stájích: dnes přestavěné na Obrazárnu Pražského hradu a Císařskou konírnu – ta byla v 90. letech 20. století vyhrazena expozicím výtvarného umění. Jízdárna Pražského hradu je od poloviny 20. století výstavní síní. Nejvyšší purkrabství a Jiřský klášter jsou dalšími galerijními prostorami, které stojí za návštěvu. Na jižní straně Královské zahrady je umístěna další renesanční stavba, tzv. Míčovna. Renesanční stavba Královského letohrádku slouží v současné době hlavně k výstavám současného umění a uměleckých řemesel. Na Hradčanském náměstí v těsné blízkosti Hradu se nachází Lobkovický (nebo také Schwarzenberský) palác: renesanční dominanta náměstí.

Tip: Několikrát ročně se při různých významných příležitostech jednotlivé prostory Pražského hradu otvírají bezplatně veřejnosti.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze