Ples ve vídeňské Opeře na vlastní pěst! Nahlédněte do síně luxusu a elegance

Svědectví o tom, jak se na jednu z nejluxusnějších akcí roku dostat, jaké přípravy musíte absolvovat, co tam můžete vidět a koho potkat.
09. února 2018
 

Vídeňský ples v Opeře vás ohromí. Kromě luxusních šatů Vás ve srovnání s pražským plesem překvapí ten význam, který pocítíte, když po červeném koberci zároveň s celebritami projdou rakouští aristokrati, ministři a prezidenti různých zemí.

Krok první: Kolik stojí vstupenka na Ples plesů?

Začala jsem hledáním lístků. Do Googlu jsem zadala jednoduše „Vienna Opera ball tickets“ a proklikala se až na web vídeňské Opery.

Základní vstupenka bez posazení a večeře, ale s tančením po celý večer a přístupem do kasina a všech barů stojí 290 EUR. Kdybych byla v páru, tak bych se možná podívala po stolech mimo taneční sál pro 2 až 6 osob. Cenově se pohybují v rozmezí 200 až 1200 EUR (cena záleží na tom, v jakém patře se váš stůl nachází).

Kdybych byla, jen na jeden večer, dědičkou starodávného rodu nebo jednou z krásných a ve společnosti oblíbených dam, které samozřejmě mají po boku inteligentního a galantního partnera v elegantním smokingu padnoucím na míru, seděla bych za stolem v boxu, kam se dostanete za cenu od 11.500 až po 20.500 EUR (za double box).

Luxusní byt s výhledem na hrad - 334m
Luxusní byt s výhledem na hrad - 334m, Praha 1

Ok, já vím, je čas se vrátit do reality. Nejsem rakouská hraběnka, ani dáma oblíbená ve společnosti – jedu sama na ples.

Ale zato na ples, který je králem všech plesů v Evropě.

Takže je rozhodnuto! Můj sen pro tento rok mě bude stát 290 EUR.

Ověřovací proces všech hostů

Výběrem vstupenky ale proces nekončí. Nejde totiž koupit online! Musíte o její zakoupení požádat osobně organizátory plesu. Je to taková interní kontrola – výjimečná událost určuje vlastní pravidla.

O den později se ozve milá asistentka plesu v opeře, že lístky jsou vyprodané ale...

že to zkusí! Věřím, že bude úspěšná, a tak se i přesto dívám po letenkách a hotelu.

Luxusní akce si žádá luxusní hotel

Poletím Austrian Airlines, letem, který trvá jen 55 minut.

Když luxusní ples, chce to taky luxusní hotel. A to pěkně v centru Vídně.

Pochopitelně si nezarezervuji poslední pokoj v hotelu Sacher za 10 000 EUR. Ten je mimo jiné společně se známými jmény jako Guerlain, OMW, Lexus nebo Siemens na dlouhém seznamu partnerů plesu v Opeře.

Zato hotel Park Hayatt má speciální nabídku: pokoj s výhledem do zimní zahrady.

Beru!

Drobný "spoiler": Ze zimní zahrady hotelu Park Hayatt Vienna se vyklubala pouze zasněžená střecha hotelu. Nicméně vestibul vypadal jako Národní muzeum v Praze – všude mramor a vysoké stropy. Zahrada odpuštěna.

Brzy mi volá milá asistentka plesu, že ten vysněný lístek mám.

Takže já opravdu poletím!

Jsem ve Vídni a jde se na věc!

Mám zpoždění a obavy, aby mě kadeřnice, ke které jsem objednaná, vůbec vzala. Naštěstí v Bundy Bundy ve druhém patře domu hned za rohem jsou milé a vstřícné slečny. Po několika minutách mi najdou stylistku, která umí anglicky a mohu jí tak vysvětlit, jakou mám představu o svém účesu.

Po dvou hodinách přípravy jsem konečně nalíčená, načesaná a připravená. Na recepci hotelu Park Hayatt požádám o odvoz. Zaslechnu, jak recepční upozorní vrátného, že nepatřím do VIP skupiny, která ten den večeřela v hotelu. Později se dozvím, že patřila ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi.

Ringstrasse před Státní Operou je uzavřena. Dle mého řidiče je to opatření proti demonstrantům. Když se zeptám, proti čemu protestuji, odpoví, že "občas proti bohatým, jindy proti kožichům".

Trochu se zarazím a mimoděk pohladím svůj norkový kožich.

Dorazila jsem ve 20:00 a jsem jedna z prvních!

Hosté začínají chodit okolo 20:30, ti nejdůležitější až těsně před desátou hodinou. Což je vlastně výhoda. Mohu si prohlédnout každého, kdo na ples dorazí.

Ředitel Státní opery Dominique Meyer vítá hosty a poskytuje rozhovory. Mezi důležité politické hosty patří starosta Vídně Michael Häupl, rakouský kancléř Sebastian Kurz a další představitelé místní vlády jako je státní tajemnice Spolkového ministerstva vnitra Karoline Edtstadler, ministr Gernot Blümel, Elisabeth Köstinger z Rakouské lidové strany nebo Johann Gudenus ze Svobodné strany. 

Věhlasná operní pěvkyně Valentina Nafornita si fotí "selfíčko" se známým tenorem Pavolem Breslikem, zatímco opodál pózuje baletní tanečnice Liudmila Konovalova. Zbystřím také manželku zesnulého miliardáře Karla Flicka a dědičky šperkařského impéria Alexandru a Nadju Swarovské. Po červeném koberci prochází herečka a zpěvačka Maxi Blaha, modelka Barbora Maier zavěšena do podnikatele Klemense Hallmanna, německý herec Hainer Lauerbach, herečka Silvia Schneider, spisovatelka Waris Dirie nebo slavný Dj Ötzi. Fotografům pózuje kulturní manažer Daniel Serafin se zpěvákem Hareldem Serafinem a herec Herec Gregor Bloeb s umělkyní Ninou Proll. Mám pocit, že ten příval známých tváří nikdy neskončí.  

Už při příchodu prvních hostů je mi naprosto jasné, že jsem se asi poprvé ve svém životě oblékla "příliš skromně". Obdivuji nádhernou a komplikovanou róbu módní návrhářky Evy Poleschinské a úžasné zlaté šaty zpěvačky Dorretty Carter od Maurizia Giambra. Je tu hitparáda světových a tuzemských designérů a většina šatů je zdobená kamínky, krajkami nebo květinovými dekoracemi. Vlasy má většina dam vyčesané nahoru.

Přítomnost prezidentů zdvihá ples na opravdu vysokou úroveň

Vídeňský ples v Opeře vás ohromí. Kromě luxusních šatů Vás ve srovnání s pražským plesem překvapí ten význam, který pocítíte, když po červeném koberci zároveň s celebritami projdou rakouští aristokrati, ministři a prezidenti různých zemí.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se objeví na plese těsně před desátou hodinou, proklouzne bočním vstupem a rychle zamíří do prezidentské lóže. Naopak jeho ukrajinský kolega, Petro Porošenko, užívá svou chvilku vídeňské slávy – stoupá pomalu hlavním schodištěm opery, pózuje fotografům. V prezidentské lóži sedí spolu s rakouským prezidentem, ale je vidět, že nejsou zrovna největší přátelé. Vůbec nekonverzují, podle všeho se jedná čistě o oficiální setkání při slavnostní příležitosti.

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí, Praha 6

Když zazní úvodní árie, prezident Porošenko zavírá zasněně oči. (Asi se snaží zapomenout na aktivistku hnutí FEMEN, co na nej skočila polonahá před operou).

Žádné stolky na parketu jako v Praze

Ukrajinský prezident si první chvíle užívá, což se nedá říct o mě.

Rozdíl mezí pražským a vídeňským plesem je také ten, že je celý parket určen pro tanec. Sedí se jen v lóžích a na balkonech. Pokud tedy nepatříte do nejvíce vybrané společností a máte lístek na stání, musíte vyčkat na zahájení přímo v první řadě na parketu. Jinak potom po celou dobu špatně uvidíte. Což je přesně můj případ. Takže si alespoň užívám hudby a zpěvu a jen jednou za čas zahlédnu, jak nad davem vzlétají baleríny v rukou svých tanečních partnerů.

Vídeňský valčík ovládl parket

Po nádherném úvodu se dav tanečníků zatočil po tanečnímu parketu Opery v rytmu vídeňského valčíku: starší i mladší páry, všichni souzněli v jediný tlukot srdce. Valčík. Nadčasový pocit Vídně a její tradice.

I na mě, na dámu bez partnera, se na plese usmálo štěstí v podobě pohledného rakouského hudebníka, který mě vyzval k tanci. Užila jsem si vzrušení jako na Matějské pouti a zároveň se mi splnil sen – zatančit si na vídeňském plesu v Opeře.

Ples prý přináší štěstí

Šla jsem se podívat i kolem hlavního sálu a překvapivě, tam to žilo ještě více! Vážení hosté se bavili mimo svá lóže, popíjeli víno a šampaňské, politici si dělali "selfíčka" a dávali rozhovory. Mimochodem, sklenička šampaňského stojí 39 eur. Narazila jsem i na další tři kapely, které bavily hosty svou hudbou. Byl slyšet jazz, pop i klasika.

U herních stolů improvizovaného kasina byly davy hráčů a diváků. "Ples přináší štěstí," říká se prý.

Jako Popelka

V jednu hodinu ráno se mě starší pán v šatně ptá, proč odcházím tak brzy. Na otázku, co znamená brzy, odpovídá, že ples je až do pěti hodin ráno! Vzpomněla jsem si na Popelku. A několik večírků, na kterých jsem se až moc dlouho zdržela.

„Musím odejít. Než se všichni tito krásní lidé přemění na monstra.“

Na což on odpověděl: "Doufám, že se nepřemění.  Jak bych dopadl, kdyby pak přišli pro kabáty:)

Sdílet / stát se fanouškem

Video

Galerie (54)

View photo gallery

O autorovi

I když jedním z oborů, který jsem vystudovala, je filologie, psaní je spíš mým koníčkem. V každodenním životě se věnuji nemovitostem a marketingu. Mám ráda cestování, umění, golf a bytový design. Ráda vás pozvu na své cesty nejen za kulturou a povím vám, jak to chodí na českém realitním trhu.
Elena Jakubovic
Luxusní bydlení Praha
Praha 6

Prodej vily Praha 6 - 900 m²

12 + KK, 900 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Luxusní byt Petrské náměstí 214 m²

4 + KK, 214 m², ter. 62 m²
25 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej 250 m²

6 + KK, 250 m²
34 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 5

Byty Janáčkovo nábřeží 211 m²

4 + 1, 211 m², bal. 4 m², ter. 11 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Luxusní byt s výhledem na hrad - 334 m²

7 + KK, 334 m², bal. 6 m², ter. 25 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 6

Luxusní vila na Hanspaulce 940 m²

Atypický, 940 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

6 + 1, 645 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 2

Luxusní byt Praha 2 - 133 m²

4 + 1, 133 m²
15 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 6

Luxusní rodinné domy a vily

10 + KK, 11610 m², ter. 30 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 5

Dům na prodej 252 m²

6 + KK, 252 m²
26 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej na Praze 3 - 159 m²

4 + KK, 159 m², ter. 22 m²
14 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Byt na Novém Městě 163 m²

4 + KK, 163 m², bal. 5 m²
24 523 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 6

Luxusní byt na prodej 267 m²

7 + 1, 267 m²
35 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na Praze 3 - 128 m²

3 + KK, 128 m²
16 790 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 6

Luxusní vila ve Střešovicích 986 m²

, 986 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - 146 m²

4 + KK, 146 m², ter. 22 m²
22 400 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 256 m²

4 + KK, 256 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Mezonetový byt na nábřeží 304 m²

5 + KK, 304 m², ter. 35 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 6

Byt s terasou Dejvice 225 m²

5 + KK, 225 m², ter. 54 m²
17 968 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Luxusní byt Staré Město 123 m²

3 + KK, 123 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Byt Malá Strana 286 m²

9 + KK, 286 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Vila Praha 1 - 348 m²

7 + KK, 348 m², ter. 72 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Byt s terasou Staré Město 532 m²

7 + KK, 532 m², ter. 170 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Luxusní byt Staré Město - 390 m²

8 + 1, 410 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 2

Luxusní vila na prodej Praha

Atypický, 876 m², ter. 105 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 5

Mezonetový byt s terasou 117 m²

2 + KK, 117 m², ter. 15 m²
7 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 5

Luxusní loft na Praze 5 - 266 m²

6 + KK, 266 m², ter. 33 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 5

Luxusní loft na Praze 5 - 302 m²

6 + KK, 302 m², bal. 33 m², ter. 37 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Byt Praha 1 - 386 m²

8 + 1, 404 m², bal. 3 m², ter. 15 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Luxusní byt s balkonem Nové Město - 72 m²

1 + 1, 72 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - 81 m²

2 + 1, 81 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Byt na prodej Staré Město 136 m²

4 + 1, 136 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 2

Prodej bytu Vinohrady - 114 m²

3 + KK, 114 m², bal. 5 m²
16 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Praha 3 - 52 m²

2 + KK, 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Byt na prodej Praha 3 - 50 m²

2 + KK, 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Praha 3 - 77 m²

3 + KK, 71 m²
7 505 950 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 8

[copy] Byt na prodej se zahradou 138 m²

4 + KK, 138 m², ter. 15 m²
13 601 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 8

[copy] Byt na prodej se zahradou 138 m²

4 + KK, 138 m², ter. 15 m²
13 601 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 8

Luxusní byt na prodej s terasou

5 + KK, 165 m², bal. 8 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Praha 3 - 45 m²

2 + KK, 45 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Praha 3 - 63 m²

2 + KK, 60 m²
6 863 750 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Praha 3 - 49 m²

2 + KK, 49 m²
5 036 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Praha 3 - 52 m²

2 + KK, 52 m², bal. 6 m²
5 638 250 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Praha 3 - 50 m²

2 + KK, 50 m²
5 323 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Vinohray - 74 m²

2 + KK, 60 m²
8 482 550 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Praha 3 - 63 m²

2 + KK, 60 m²
5 904 250 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Praha 3 - 61 m²

2 + KK, 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Byt na prodej Praha 3 - 64 m²

2 + KK, 60 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Vinohrady 50 m²

2 + KK, 50 m²
6 562 600 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Praha 3 - 67 m²

2 + KK, 65 m²
5 804 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Praha 3 - 77 m²

2 + KK, 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej na Vinohradech - 76 m²

3 + KK, 70 m²
7 095 550 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Luxusní byt na prodej Vinohrady 78 m²

3 + KK, 75 m², bal. 5 m²
7 537 300 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 7

Byt na prodej v Holešovicích 92 m²

3 + KK, 113 m², ter. 21 m²
9 452 600 Kč
Zobrazit nemovitost
Praha 3

Nemovitost na prodej na Vinohradech - 23 m²

Atypický, 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Praha 1

Obchodní prostor Praha 1 - 73 m²

Atypický, 73 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky.cz - realitní komiks