Ples ve vídeňské Opeře na vlastní pěst! Nahlédněte do síně luxusu a elegance

Svědectví o tom, jak se na jednu z nejluxusnějších akcí roku dostat, jaké přípravy musíte absolvovat, co tam můžete vidět a koho potkat.
09. února 2018
 
Hlavní stránka Nové články

Vídeňský ples v Opeře vás ohromí. Kromě luxusních šatů Vás ve srovnání s pražským plesem překvapí ten význam, který pocítíte, když po červeném koberci zároveň s celebritami projdou rakouští aristokrati, ministři a prezidenti různých zemí.

Krok první: Kolik stojí vstupenka na Ples plesů?

Začala jsem hledáním lístků. Do Googlu jsem zadala jednoduše „Vienna Opera ball tickets“ a proklikala se až na web vídeňské Opery.

Základní vstupenka bez posazení a večeře, ale s tančením po celý večer a přístupem do kasina a všech barů stojí 290 EUR. Kdybych byla v páru, tak bych se možná podívala po stolech mimo taneční sál pro 2 až 6 osob. Cenově se pohybují v rozmezí 200 až 1200 EUR (cena záleží na tom, v jakém patře se váš stůl nachází).

Kdybych byla, jen na jeden večer, dědičkou starodávného rodu nebo jednou z krásných a ve společnosti oblíbených dam, které samozřejmě mají po boku inteligentního a galantního partnera v elegantním smokingu padnoucím na míru, seděla bych za stolem v boxu, kam se dostanete za cenu od 11.500 až po 20.500 EUR (za double box).

Prodej vily Praha 6 - 900m
Prodej vily Praha 6 - 900m, Praha 6

Ok, já vím, je čas se vrátit do reality. Nejsem rakouská hraběnka, ani dáma oblíbená ve společnosti – jedu sama na ples.

Ale zato na ples, který je králem všech plesů v Evropě.

Takže je rozhodnuto! Můj sen pro tento rok mě bude stát 290 EUR.

Ověřovací proces všech hostů

Výběrem vstupenky ale proces nekončí. Nejde totiž koupit online! Musíte o její zakoupení požádat osobně organizátory plesu. Je to taková interní kontrola – výjimečná událost určuje vlastní pravidla.

O den později se ozve milá asistentka plesu v opeře, že lístky jsou vyprodané ale...

že to zkusí! Věřím, že bude úspěšná, a tak se i přesto dívám po letenkách a hotelu.

Luxusní akce si žádá luxusní hotel

Poletím Austrian Airlines, letem, který trvá jen 55 minut.

Když luxusní ples, chce to taky luxusní hotel. A to pěkně v centru Vídně.

Pochopitelně si nezarezervuji poslední pokoj v hotelu Sacher za 10 000 EUR. Ten je mimo jiné společně se známými jmény jako Guerlain, OMW, Lexus nebo Siemens na dlouhém seznamu partnerů plesu v Opeře.

Zato hotel Park Hayatt má speciální nabídku: pokoj s výhledem do zimní zahrady.

Beru!

Drobný "spoiler": Ze zimní zahrady hotelu Park Hayatt Vienna se vyklubala pouze zasněžená střecha hotelu. Nicméně vestibul vypadal jako Národní muzeum v Praze – všude mramor a vysoké stropy. Zahrada odpuštěna.

Brzy mi volá milá asistentka plesu, že ten vysněný lístek mám.

Takže já opravdu poletím!

Jsem ve Vídni a jde se na věc!

Mám zpoždění a obavy, aby mě kadeřnice, ke které jsem objednaná, vůbec vzala. Naštěstí v Bundy Bundy ve druhém patře domu hned za rohem jsou milé a vstřícné slečny. Po několika minutách mi najdou stylistku, která umí anglicky a mohu jí tak vysvětlit, jakou mám představu o svém účesu.

Po dvou hodinách přípravy jsem konečně nalíčená, načesaná a připravená. Na recepci hotelu Park Hayatt požádám o odvoz. Zaslechnu, jak recepční upozorní vrátného, že nepatřím do VIP skupiny, která ten den večeřela v hotelu. Později se dozvím, že patřila ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi.

Ringstrasse před Státní Operou je uzavřena. Dle mého řidiče je to opatření proti demonstrantům. Když se zeptám, proti čemu protestuji, odpoví, že "občas proti bohatým, jindy proti kožichům".

Trochu se zarazím a mimoděk pohladím svůj norkový kožich.

Dorazila jsem ve 20:00 a jsem jedna z prvních!

Hosté začínají chodit okolo 20:30, ti nejdůležitější až těsně před desátou hodinou. Což je vlastně výhoda. Mohu si prohlédnout každého, kdo na ples dorazí.

Ředitel Státní opery Dominique Meyer vítá hosty a poskytuje rozhovory. Mezi důležité politické hosty patří starosta Vídně Michael Häupl, rakouský kancléř Sebastian Kurz a další představitelé místní vlády jako je státní tajemnice Spolkového ministerstva vnitra Karoline Edtstadler, ministr Gernot Blümel, Elisabeth Köstinger z Rakouské lidové strany nebo Johann Gudenus ze Svobodné strany. 

Věhlasná operní pěvkyně Valentina Nafornita si fotí "selfíčko" se známým tenorem Pavolem Breslikem, zatímco opodál pózuje baletní tanečnice Liudmila Konovalova. Zbystřím také manželku zesnulého miliardáře Karla Flicka a dědičky šperkařského impéria Alexandru a Nadju Swarovské. Po červeném koberci prochází herečka a zpěvačka Maxi Blaha, modelka Barbora Maier zavěšena do podnikatele Klemense Hallmanna, německý herec Hainer Lauerbach, herečka Silvia Schneider, spisovatelka Waris Dirie nebo slavný Dj Ötzi. Fotografům pózuje kulturní manažer Daniel Serafin se zpěvákem Hareldem Serafinem a herec Herec Gregor Bloeb s umělkyní Ninou Proll. Mám pocit, že ten příval známých tváří nikdy neskončí.  

Už při příchodu prvních hostů je mi naprosto jasné, že jsem se asi poprvé ve svém životě oblékla "příliš skromně". Obdivuji nádhernou a komplikovanou róbu módní návrhářky Evy Poleschinské a úžasné zlaté šaty zpěvačky Dorretty Carter od Maurizia Giambra. Je tu hitparáda světových a tuzemských designérů a většina šatů je zdobená kamínky, krajkami nebo květinovými dekoracemi. Vlasy má většina dam vyčesané nahoru.

Přítomnost prezidentů zdvihá ples na opravdu vysokou úroveň

Vídeňský ples v Opeře vás ohromí. Kromě luxusních šatů Vás ve srovnání s pražským plesem překvapí ten význam, který pocítíte, když po červeném koberci zároveň s celebritami projdou rakouští aristokrati, ministři a prezidenti různých zemí.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se objeví na plese těsně před desátou hodinou, proklouzne bočním vstupem a rychle zamíří do prezidentské lóže. Naopak jeho ukrajinský kolega, Petro Porošenko, užívá svou chvilku vídeňské slávy – stoupá pomalu hlavním schodištěm opery, pózuje fotografům. V prezidentské lóži sedí spolu s rakouským prezidentem, ale je vidět, že nejsou zrovna největší přátelé. Vůbec nekonverzují, podle všeho se jedná čistě o oficiální setkání při slavnostní příležitosti.

Byt Smetanovo nábřeží 256m
Byt Smetanovo nábřeží 256m, Praha 1

Když zazní úvodní árie, prezident Porošenko zavírá zasněně oči. (Asi se snaží zapomenout na aktivistku hnutí FEMEN, co na nej skočila polonahá před operou).

Žádné stolky na parketu jako v Praze

Ukrajinský prezident si první chvíle užívá, což se nedá říct o mě.

Rozdíl mezí pražským a vídeňským plesem je také ten, že je celý parket určen pro tanec. Sedí se jen v lóžích a na balkonech. Pokud tedy nepatříte do nejvíce vybrané společností a máte lístek na stání, musíte vyčkat na zahájení přímo v první řadě na parketu. Jinak potom po celou dobu špatně uvidíte. Což je přesně můj případ. Takže si alespoň užívám hudby a zpěvu a jen jednou za čas zahlédnu, jak nad davem vzlétají baleríny v rukou svých tanečních partnerů.

Vídeňský valčík ovládl parket

Po nádherném úvodu se dav tanečníků zatočil po tanečnímu parketu Opery v rytmu vídeňského valčíku: starší i mladší páry, všichni souzněli v jediný tlukot srdce. Valčík. Nadčasový pocit Vídně a její tradice.

I na mě, na dámu bez partnera, se na plese usmálo štěstí v podobě pohledného rakouského hudebníka, který mě vyzval k tanci. Užila jsem si vzrušení jako na Matějské pouti a zároveň se mi splnil sen – zatančit si na vídeňském plesu v Opeře.

Ples prý přináší štěstí

Šla jsem se podívat i kolem hlavního sálu a překvapivě, tam to žilo ještě více! Vážení hosté se bavili mimo svá lóže, popíjeli víno a šampaňské, politici si dělali "selfíčka" a dávali rozhovory. Mimochodem, sklenička šampaňského stojí 39 eur. Narazila jsem i na další tři kapely, které bavily hosty svou hudbou. Byl slyšet jazz, pop i klasika.

U herních stolů improvizovaného kasina byly davy hráčů a diváků. "Ples přináší štěstí," říká se prý.

Jako Popelka

V jednu hodinu ráno se mě starší pán v šatně ptá, proč odcházím tak brzy. Na otázku, co znamená brzy, odpovídá, že ples je až do pěti hodin ráno! Vzpomněla jsem si na Popelku. A několik večírků, na kterých jsem se až moc dlouho zdržela.

„Musím odejít. Než se všichni tito krásní lidé přemění na monstra.“

Na což on odpověděl: "Doufám, že se nepřemění.  Jak bych dopadl, kdyby pak přišli pro kabáty:)

Sdílet / stát se fanouškem

Video

Galerie (54)

View photo gallery

O autorovi

I když jedním z oborů, který jsem vystudovala, je filologie, psaní je spíš mým koníčkem. V každodenním životě se věnuji marketingu a nemovitostem (jsem zakladatelkou Y&T Luxury Property). Mám ráda cestování, umění, golf a bytový design. Ráda vás pozvu na své cesty nejen za kulturou a povím vám, jak to chodí na českém realitním trhu.
Elena Jakubovic
Luxusní bydlení Praha
Bytový dům na prodej Praha
Praha 3

Bytový dům na prodej Praha

, 1332 m²
85 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Troja 2046m
Praha 7

Luxusní vila na prodej Troja 2046m

, 691 m²
65 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m

, 156 m²
11 570 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze

140 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
[copy] Luxusní loftový byt na Praze 4
Praha 4

[copy] Luxusní loftový byt na Praze 4

cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 5
Praha 5

Luxusní vila na prodej Praha 5

, 778 m²
54 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
[copy] Luxusní loftový byt na Praze 4
Praha 4

[copy] Luxusní loftový byt na Praze 4

cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila ve Střešovicích 986m
Praha 6

Luxusní vila ve Střešovicích 986m

, 986 m²
185 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchod na prodej Staré město 409m
Praha 1

Obchod na prodej Staré město 409m

, 409 m²
80 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
[copy] Luxusní loftový byt na Praze 4
Praha 4

[copy] Luxusní loftový byt na Praze 4

cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
[copy] Luxusní loftový byt na Praze 4
Praha 4

[copy] Luxusní loftový byt na Praze 4

cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kanceláře na prodej Praha
Praha 5

Luxusní kanceláře na prodej Praha

, 775 m²
54 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 186m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 186m

Atypický, 186 m²
8 400 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov

Atypický, 58 m²
5 790 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej obchodního prostoru Praha 8 - 111m
Praha 8

Prodej obchodního prostoru Praha 8 - 111m

Atypický, 111 m²
5 690 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 1 - 550m
Praha 1

Kancelář na prodej Praha 1 - 550m

Atypický, 550 m²
106 327 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 129m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 129m

Atypický, 129 m²
6 100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 5 - 39m
Praha 5

Kancelář na prodej Praha 5 - 39m

Atypický, 39 m²
3 941 020 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Praha
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Praha

Atypický, 216 m²
15 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 117m
Praha 5

Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 117m

Atypický, 117 m²
11 740 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Břevnov
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Břevnov

Atypický, 261 m²
25 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej restaurace Praha 5 - 307m
Praha 5

Prodej restaurace Praha 5 - 307m

Atypický, 307 m²
19 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 190m
Praha 5

Kancelář na prodej Praha 5 - Smíchov - 190m

Atypický
19 661 020 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej nebytového prostoru Praha 1 -
Praha 1

Prodej nebytového prostoru Praha 1 -

Atypický, 7 m²
612 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m

Atypický, 88 m²
6 142 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Praha 1 - 73m
Praha 1

Obchodní prostor Praha 1 - 73m

Atypický, 73 m²
7 510 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m

Atypický, 37 m²
2 999 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m
Praha 5

Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m

Atypický, 366 m², ter. 81 m²
18 590 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na Praze 4 - 795m
Praha 4

Luxusní penthouse na Praze 4 - 795m

Atypický, 733 m², bal. 118 m², ter. 138 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m
Praha 3

Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m

Atypický, 108 m²
7 628 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na Praze 5 - 185m
Praha 5

Obchodní prostor na Praze 5 - 185m

Atypický, 185 m²
14 790 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse na Praze 4 - 792m
Praha 4

Penthouse na Praze 4 - 792m

Atypický, 730 m², bal. 120 m², ter. 170 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej restaurace na Praze 2 - 285m
Praha 2

Prodej restaurace na Praze 2 - 285m

Atypický, 285 m²
20 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m

Atypický, 215 m²
15 690 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na Praze 4 - 792m
Praha 4

Luxusní penthouse na Praze 4 - 792m

Atypický, 730 m², bal. 120 m², ter. 170 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej
Praha 5

Luxusní penthouse na prodej

Atypický, 234 m², ter. 117 m²
21 950 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchod na Praze 5 - 369m
Praha 5

Obchod na Praze 5 - 369m

Atypický, 369 m²
28 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji - Praha 70m
Praha 3

Obchodní prostor k prodeji - Praha 70m

Atypický, 70 m²
4 574 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m

Atypický, 27 m²
7 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchod na prodej na Praze 5 - 273m
Praha 5

Obchod na prodej na Praze 5 - 273m

Atypický, 273 m²
21 590 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Bytový dům Praha 5 - 1500
Praha 5

Bytový dům Praha 5 - 1500

Atypický, 1500 m²
65 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na Hanspaulce 940m
Praha 6

Luxusní vila na Hanspaulce 940m

Atypický, 940 m²
110 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Karlín 215m
Praha 8

Obchodní prostor Karlín 215m

Atypický, 215 m²
12 992 980 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchod na prodej Karlín 86m
Praha 8

Obchod na prodej Karlín 86m

Atypický, 86 m²
5 215 100 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní loftový byt v Modřanech - 58m
Praha 4

Luxusní loftový byt v Modřanech - 58m

1 + KK, 58 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní loftový byt na Praze 4 - 41m
Praha 4

Luxusní loftový byt na Praze 4 - 41m

1 + KK, 41 m², bal. 4 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní loftový byt na Praze 4 - 113m
Praha 4

Luxusní loftový byt na Praze 4 - 113m

1 + KK, 74 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní loftový byt 58m na Praze 4
Praha 4

Luxusní loftový byt 58m na Praze 4

1 + KK, 58 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní loftový byt 58m v Modřanech
Praha 4

Luxusní loftový byt 58m v Modřanech

1 + KK, 58 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní loftový byt Praha 4 - 58m
Praha 4

Luxusní loftový byt Praha 4 - 58m

1 + KK, 58 m²
5 298 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní loftový byt 102m na Praze 4
Praha 4

Luxusní loftový byt 102m na Praze 4

1 + KK, 71 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní loftový byt 58m v Modřanech
Praha 4

Luxusní loftový byt 58m v Modřanech

1 + KK, 58 m², bal. 11 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Loftový byt na Praze 4 - 58m
Praha 4

Loftový byt na Praze 4 - 58m

1 + KK, 58 m², bal. 11 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní loft na Praze 4 - 95m
Praha 4

Luxusní loft na Praze 4 - 95m

1 + KK, 71 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní loftový byt v Modřanech 59m
Praha 4

Luxusní loftový byt v Modřanech 59m

1 + KK, 59 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Loftový byt Praha 4 - 58m
Praha 4

Loftový byt Praha 4 - 58m

1 + KK, 58 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky.cz - realitní komiks