Top hledané
Výsledky (0)
K masopustním oslavám patří spousta luxusního jídla, průvody v maskách, hýření a obecné veselí, které nebere konce. Vždyť také po něm následuje období půstu. 10. 02. 2018 jsme byli svědky tradičního masopustního povyražení. Také jste ho slavili?

Malostranský masopust - průvod s luxusními maskami a tradičním bujarým hýřením

Mgr. Jana Höger
11. února 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

Malostranský masopust – „Sraz U Černého vola“

Letošní ročník Malostranského a hradčanského masopustu se uskutečnil v sobotu 10. 02. 2018. Bujará slavnost se započala před hostincem U Černého vola v Loretánské ulici. Trasa průvodu neminula hospůdky, restaurace nejen v ulicích Nerudova, Thunovská, na Malostranském náměstí a také v Mostecké, které více či méně sloužili k nabrání dechu, patřičnému posilnění a radovánkám. Na Kampě, kde procesí dorazilo, se poté uskutečnila jak se patří luxusní masopustní veselice.

Barevná smršť masek a „ne“zapadající gorily

Nejrůznější masky, které jste mohli spatřit, překypovaly kreativitou a touhou zaujmout. Čím dál tím více se masopust stává barevnější záležitostí. Nechyběly ani tradiční motivy spojené z venkovským způsobem života, ať už se jedná o luxusní kroje či vypěstované produkty nebo ikonické postavy jako hastrman, bába, nevěsta, čert, postava tzv. slaměný či samotní hudebníci dotvářející tu správnou atmosféru. Nás velice překvapil gorilí pár.

Tradice, která má svá pravidla

Obecně lidé masopust prožívali tak, že během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby, kde pálenka teče proudem. Vrcholem je však poslední čtvrtek tohoto období zvaný “ Tučný čtvrtek“, spojený s pořádnou zabijačkou a neskutečnou hostinou. Poslední tři dny masopustní neděle, pondělí a úterý, jsou spojeny s průvodem masek, scénickými výstupy i mnohdy nekončící taneční zábavou.
 

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Zajímavosti masopustu plus typická luxusní kobyla či medvěd

Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Jiné pojmenování pro masopust je fašank, fašinek či ostatky. S tímto označením tohoto třídenní svátkem, se setkáte spíše v moravské části naší republiky. A pokud se domníváte, že masopust je záležitostí pouze českou, jste na omylu. Podobně se slaví i v jiných slovanských zemích, třeba v Rusku se tento svátek nazývá „maslenica“ a figurují v něm i některé podobné postavy jako v českém masopustu, například kobyla nebo medvěd.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze