Top hledané
Výsledky (0)
Vzdělání je něco, co nám nikdy nikdo nevezme a můžeme ho získávat po celou dobu svého života. Jak se však měří jeho kvalita a poznáme ji vůbec?

LUXUSNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Tereza Janatová
01. července 2016
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
LUXUSNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Luxusní vzdělávání je klíčem k získávání těch nejlepších znalostí, dovedností a schopností, které lidé získávají. Luxusní vzdělávání je proces, který předchází dosažení toho nevyššího stupně vzdělání. Kde jej však získat?

Můžeme odlišit vzdělávání formální a neformální. Tím formálním se rozumí záměrné, organizované aktivity, které vedou k určitému stupni vzdělání. Neformální vzdělávání je to, které postrádá organizovanou formu, strukturu a mnohdy i záměr. Luxusní vzdělávání si tedy můžete dopřát i sami doma, ale věrohodnější bude, když navštívíte jednu z těch nejlepších univerzit světa. Které to jsou a podle čeho se tento žebříček skládá?


Každým rokem Šanghajská univerzita hodnotí více než 1000 univerzit a vyhlašuje ty nejlepší. Kvalita škol se hodnotí podle počtu absolventů, kteří získali Nobelovu cenu nebo Fieldsovu medaili, podle počtu oceněných akademických pracovníků, také podle výzkumu a počtu publikovaných příspěvků ve vědeckých časopisech jako je Science nebo Nature. Hodnotících kritérii je více, ale i tak jste si snad udělali základní obrázek. Tak která univerzita je ta nejlepší z nejlepších? Už od prvního vyhlašování tohoto žebříčku stále vítězí známá Harvardova univerzita, která je zároveň nejstarší univerzitou na území USA. A není divu, že je vítězem, tato škola vychovala již několik držitelů Nobelovy i Pulitzerovy ceny, desítky miliardářů, prezidenty USA, mezi které můžeme zařadit Baracka Obamu nebo  J.F. Kennedyho, ale také jiné politicky významné osobnosti.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5


Ale ani Evropa se nenechala zahanbit. Mezi nejlepších 500 univerzit světa můžeme zařadit 38 škol z Německa, 37 elitních škol z Velké Británie. V první dvacítce najdeme tři britské univerzity a jednu švýcarskou. Spolková vysoká technická univerzita Curych obsadila dokonce dvanácté místo a stala se tak nejvýše postavenou školou Evropy. Jednoho zástupce má i Česká republika. Karlova univerzita se pro letošní rok umístila ve třetí stovce. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze