Top hledané
Výsledky (0)
Malebné zákoutí řeky Vltavy jistě každý zná. Řeka majestátně proplouvá městem naší chlouby, Prahou. V jejich vlnkách se zrcadlí tisíciletá historie, se všemi vrcholy i pády naší české vlasti.

Luxusní nábřeží zvané Masarykovo

Mgr. Jana Höger
28. dubna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Pohled na Masarykovo nabřeží

Jak nábřeží ke svému jménu přišlo

Zdlouhavá cesta se započíná v roce 1903, kdy byla část nábřeží kolem Žofína dostavěna a spolu s dnešním Smetanovým nábřežím nesla název Františkovo nábřeží. Pak přišel rok 1912 a s ním pojmenování Riegrovo nábřeží, v roce 1946 bylo přejmenováno na Gottwaldovo nábřeží a konečně v roce 1990 se název pevně ustálil do dnešní podoby.

Podoba nábřeží v 19. století

Na počátku 19. století bylo ještě neregulované a sloužilo mlynářům a zpracovatelům kůže. Z původních Štítkovských mlýnů, které zde stály, se dochovala pouze Šítkovská vodárenská věž, jež je se svými 47 metry nejvyšší vodárenskou věží v Praze. Počátek její historie spadá do let 1588 – 1591, kdy dodávala vodu do novoměstské vodovodní sítě.

Nábřeží bylo upraveno architektem Františkem Sanderem. Jak práce vypadaly můžeme vidět na fresce domu č.p. 236, kde je osobitě a luxusně zachytil malíř Láďa Novák v nástěnné fresce.

Luxusní krásy Masarykova nábřeží

Procházíte-li se po tomto nábřeží, vidíte Vltavu z pravé strany, a vaše trasa se započíná na Jiráskově náměstí, pokračuje přes Žofín (Slovanský ostrov), Národní divadlo, až k mostu Legií, který je sedmým mostem po proudu řeky. Kromě těchto pamětihodností, můžeme na nábřeží najít Goethův institut (česká pobočka německého obecně prospěšného spolku s centrem v Mnichově).

Byt Masarykovo nábřeží - 112m
Byt Masarykovo nábřeží - 112m, Praha 1

Secesní architektura u Vltavy

Výlučnost této lokality si radní uvědomovali již na počátku minulého století, kdy se započalo se stavbou reprezentativních a luxusních staveb v dekorativních secesním stylu. Zmíním některé z nich – monumentální a nepřehlédnutelná budova bývalé Zajišťovací banky, dům pražského stavitele Matěje Blechy nebo Dům U Vávrů.

Další význačnou secesní perlou je budova proslulého pěveckého sboru Hlahol od Josefa Fanty, předního secesního architekta.
Tyto domy nesou podobu uměleckého slohu, jenž dokládá konec historismu a otevírá cestu moderně.

Na závěr, kdo zde bydlel

Na Masarykové nábřeží ve třetím patře spolkového domu Hlahol bydlela hvězda prvorepublikového a válečného filmu Hana Vítová. Ve čtvrtém patře tohoto domu také pobývala slavná herečka Adina Mandlová.

Masarykovo nábřeží v sobě tudíž uchovává malebnou vzpomínku na zašlé časy a vyhlíží vstříc budoucnosti.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze