Top hledané
Výsledky (0)
Panika narůstá i v Česku

Koronavirus v Česku: Nákupy zásob, omezení dopravy a uzavírání obchodů

Karolína Lišková
26. února 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Koronavirus je novým strašákem lidstva.

Každou minutou přicházejí z celého světa nové a nové zprávy o dalších nakažených nebo zemřelých na děsivý virus, který se do světa rozšířil z Číny. Momentálně je dalším ohniskem Itálie. Nicméně nebezpečí hrozí všude vzhledem k volnosti pohybu. Proto lidé začínají panikařit. V Itálii a nyní i v Česku se lidé připravují na nejhorší a vykupují nejen roušky, respirátory a dezinfekce, ale také potraviny.

Podle odborníků, je otázkou hodin, než se první nákaza objeví i v naší malé kotlině. Už teď je na Bulovce v karanténě šest lidí.

Panika

„Přítel mi nakázal sestavit seznam potravin, které pojedeme nakoupit, kdybychom museli být v karanténě, kdyby se prostě uzavřely obchody. To, co se děje, je děsivé. Kolegové v práci mi říkali, že už nyní je v obchodech velký počet lidí a potraviny rychle mizí,“

řekla LP-life.cz mladá žena, která úzkostlivě připravovala seznam, co jí nesmí doma chybět.

Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

Regály v obchodech s těstovinami, konzervami a rýží se proto začínají rychle vyprazdňovat.

„Je to tak, lidé začali dělat zásoby, zatím ale stíháme doplňovat,“

řekl mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Otevřít v galerii (3)
Obchody zatím stíhají doplňovat zásoby.
Obchody zatím stíhají doplňovat zásoby. Zdroj: Pixabay

Ekonomická pandemie

Lékárny hlásí stop stav antibakteriálním gelům i rouškám. Vzniká naprostá panika. Ekonomové bijí na poplach a nazývají situaci jako „ekonomickou pandemii“, protože dohromady s Čínou tak s virem ve velkém bojují už čtyři z 12 největších světových ekonomik. Hospodářství Itálie a Japonska přitom již koncem minulého roku zasáhl hospodářský pokles, koronavirus by mohl přispět k propadu do recese. Jako i v dalších zemích totiž boj proti nákaze znamená karanténu v některých městech, omezení dopravy. Lidé omezují sociální aktivity, spousty měst vypadají jako „město duchů.“

Otevřít v galerii (3)
V italském Miláně obchody zejí prý prázdnotou.
V italském Miláně obchody zejí prý prázdnotou. Zdroj: Pixabay

Karanténa

Lékaři dokonce vydávají tzv. cestovatelskou anamnézu pro lidi, kteří se vrací z cest, kde je výskyt nakažených v nadměrné výši. Přestože se totiž vrátí lidé bez příznaků nemoci, neznamená to, že vir nemají. Inkubační doba jsou dva týdny a mezitím jsou potencionální pacienti bez příznaků, ale mohou nakazit ostatní. Jenže málokdo doporučení zůstat doma a s nikým se nevídat dodržuje. Naopak, ti, co během letu měli alespoň roušku nebo respirátor, ji na Ruzyni sundají a vesele běží do práce, na rodinné oslavy a tak dále.

Otevřít v galerii (3)
Lékárny hlásí nedostatek roušek i respirátorů.
Lékárny hlásí nedostatek roušek i respirátorů. Zdroj: Pixabay

Nejlepší prevencí je tedy dodržovat zásady správné hygieny - neustále si mýt ruce mýdlem, nezdržovat se příliš dlouhou dobu na místech s větší koncentrací lidí a když, tak používat respirátor. Při příznacích, jako je horečka a kašel okamžitě informovat svého lékaře, ke kterému nejezdíme hromadnou dopravou.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze