Top hledané
Výsledky (0)
Nenechte si ujít dokumentární film o průkopnících skateboardingu u nás.

King Skate: průkopníci českého skateboardingu v kinech

Jana Fikotová
24. září 2018
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

King Skate měl světovou luxusní premiéru na MFF v Karlových Varech. Slavnostní premiéra se konala ve skateparku na Štvanici. Nekonečnej mejdan na prkýnku a kolečkách může začít, King Skate je nyní v kinech a je na co se koukat!

„To bylo něco úplně jinýho, úplně novýho. Nekonečnej mejdan, adrenalin, odlišení.“

To je jen pár vzpomínek protagonistů filmu King Skate, kteří se v 70. a 80. letech stali průkopníky skateboardingu v Československu. Jejich vlastní svobodný svět si vytvořili za železnou oponou z podomácku sestavených prkýnek a brázdili ulice.

Svět podle prkénka na kolečkách

Partu nadšenců, tvořili taková jména jako jsou bratři Formanovi, Ivan „Zobák“ Pelikán, či budoucí Mistr světa Luděk Váša. Jejich svět nám v dokumentu za pomoci unikátních archivních záběrů představuje režisér Šimon Šafránek. Jeho zachycení autentické atmosféry se nesoustředí jen na skateboarding jako takový, ale i na mimořádné lidské příběhy minulé doby. Doby zákazů, doby, kdy si skateboardisté udělali svou vlastní životní jízdu. A tu mohou diváci alespoň na pár minut prožít s nimi. 

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

„Byl to kapitalistický sport, úplně jiný svět, a tudíž veliká rebelie, ani na trávník se tehdy nesmělo sednout." 

"Když nás v roce 1976 pustili do Ameriky za tátou, který byl nominovaný na Oscara za Přelet přes kukaččí hnízdo, někdo se ho tam zeptal: Už jsi klukům koupil skate? To bys měl,“ popsal syn Miloše Formana Petr, jak se dostal k západní módě, o které se nám v té době mohlo v Československu jen zdát.

Prkénka na maso jsme uřízli

Dokument King Skate je unikátní v tom, že luxusní scénář psal sám život. Nápad na film o skateboardingu v naší zemi vznikl poté, co si režisér Šimon Šafránek přečetl knihu Michala Nanory a Martiny Overstreetové Prkýnka na maso jsme uřízli

„Zahlédl jsem ho tehdy jako kluk v nějakém americkém kresleném komiksu, co se mi dostal do ruky."

Ať už je to ten či onen, vždycky mají pro diváky luxusní historku, která je chytne za srdce nebo rozesměje. Historie skateboardingu u nás se datuje k roku 1977, kdy se v Praze začíná jezdit na Strahově, dále v Plzni, Poličce (vyhlášené slalomářské město), na Žacléři (tady byl v lese nájezd z prken zakončený radiusem), Brně, Olomouci a v Karlových Varech. Tam byl tehdy do roku 1985 v provozu i vypuštěný bazén ve tvaru ledviny. Ve stejném roce přivedl Zobák Clause Grabkeho (vert) a Shane Rose (freestyle) z Velké Británie. Právě Shane Rose je třešničkou na dortu i v samotném filmu King Skate.

Autentické záběry

Všichni protagonisté přinesli do dokumentu vlastní luxusní záběry, které jsou jednou z nejdůležitějších částí vyprávění. Díky jejich různorodosti si každý divák může najít ve snímku King Skate to svoje. Nostalgie, příběh neznámého sportu u nás, láska, autentičnost, krásná hudba, záběry z minulé doby, vzpomínka či zábavná historka ze skutečného života.

„Někdy v roce sedmdesát šest, když jsem byl na průmyslovce, v časopise ABC vyšel poprvé nějakej plánek. Tedy spíš obrázek na půl strany, jak ten skateboard principiálně funguje, jak zatáčí. Protože už obrázky předtím se různě vyskytovaly, že se na tom dá jezdit jako na asfaltu, ale podle toho návodu jsem to já poprvé udělal. Byly to "treky" sice stejný jak teďka, ale byly ze železa, co se dalo svařit a na tom jsme tenkrát začali jezdit,“ popsal Ivo Škrabal.

Co znamená skateboarding pro samotné zakladatele?

Ivan Zobák Pelikán, otec skateboardingu a snowboardingu v Čechách freestylový věrozvěst: „Skateboading je pro mě srdeční záležitost, i když je to asi trochu klišé. Životní styl, kamarádi nebo život sám - to je skateboarding.“

Petr Forman, patřil do party, která u nás za normalizace rozšiřovala západní svobodomyslnou a rebelskou zábavu: „Bylo to výjimečný. A kdo to mohl dělat, byl vyjímečnej. Díky tomu jsem poznal lidi, se kterejma mě dodnes něco drží pohromadě a spojuje. Tím pojidlem je právě skejt.“

Luděk Váša, v roce 1987 Mistrem světa ve skoku do výšky na skateboardu: „Skateboarding, to bylo moje mládí. Takže úplně všechno.“

Škrabalová Renata, trenérka skateboard slalomu v Poličce, mistryně České republiky ve skateboard slalomu: „Skateboarding pro mě znamená přátelství,“ 

Škrabal Ivo, jeden z vůbec prvních skateboardistů v Československu, Výrobce skateboardových desek: „Skateboarding pro mě znamená rodinu.“

Miroslav Bartoš, zakladatel skateboardingu u nás: „Skateboarding pro mě byl smysl života, číslo jedna.“

Petr Pletánek, zakladatel skateboardingu u nás: „Skateboarding je pro mě magie, to je všechno.“

Prvního skejta objevil prý Petr Koting, který na čemsi, co se podobalo skejtu jezdil do tanečních už v roce 1969.

Přilepit se k betonu. Vysvištět prostorem. Mít to všechno v pohybu. Skateboard! V šedi ČSSR 70. a 80. let něco úplně jiného, úplně nového. Láska na první pohled. Nekonečnej mejdan. Adrenalin. Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed komunismu. To je King Skate!

Podle průzkumu z počátku tisíciletí se na světě hlásilo ke skateboardingu přes 18 milionů lidí, z toho 85 procent bylo mladších osmnácti let a tři čtvrtiny tvořili muži. Martin Kopecký byl pro rozvoj skateboardingu v Československu velmi důležitý. Vydával vůbec první skateboardový časopis u nás, „Smyk.“ Tento časopis vycházel již v 80. letech a napomáhal k informování skateboardistů o dění na československé skateboardové scéně.

Film King Skate byl ve světové premiéře uveden na MFF Karlovy Vary, odkud si veze nadšené ohlasy diváků a umístění v TOP 10 diváckého hlasování. Na premiéru na Štvanici pak přišlo přes 1200 lidí.

Hodnocení Luxury Prague Life: 80 %

PREMIÉRA: 20. 9. 2018
REŽIE: Šimon Šafránek
SCÉNÁŘ: Šimon Šafránek
KAMERA: Jiří Chod
HRAJÍ: Petr Forman, Matěj Forman, Míra Bartoš, Honza Šik, Ivan „Zobák“ Pelikán, Honza Peterka, Zdeněk Pecháček, Renata Škrabalová, Ivo Škrabal a další. 
ŽÁNR: Dokumentární
STOPÁŽ: 80 min
ZEMĚ VZNIKU: ČR

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze