Top hledané
Výsledky (0)
Unikátní mix supermoderního života a silně zakořeněných tradic, jaký můžete pozorovat v Japonsku, jen tak někde nenajdete. Země vycházejícího slunce by byla pro luxusní život dokonalá, nebýt jedné maličkosti. Napočítáte tu celkem 111 aktivních sopek.

Japonsko: dokonalá země v nejneklidnější oblasti světa

Eva Ledecká
17. května 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Fudži

Japonsko se svými 3 900 ostrovy představuje tektonicky nejneklidnější oblast světa. Je to právě tady, kde se potkává několik tektonických desek, které se neustále pohybují. S množstvím sopek samozřejmě velice úzce souvisí také zemětřesení. V Japonsku se děje 7 až 8 tisíc otřesů ročně o různé síle. Asi jedna pětina všech zemětřesení připadá právě na tuto téměř dokonalou zemi.

Přestože síla magmatu, který dřímá pod luxusní japonskou zemí, čeká na svůj čas, kdy zničí vše kolem sebe až do vzdálenosti 100 kilometrů, Japonci se sopek nebojí a jsou s nimi smíření. Ze 111 sopek jsme si vybraly dvě. Ta první představuje symbol Japonska a ta druhá hrozící velké nebezpečí.

Posvátná hora Fudži

Posvátným symbolem Japonska je nejvyšší hora a zároveň sopka Fudži. Má nadmořskou výšku 3 776 metrů, obvod hory na úpatí je 125 km a najdete ji 100 km od Tokia. Po většinu roku je vrchol pokrytý sněhem. K vrcholu vede 6 luxusně upravených cest, na východě najdete i lanovku, která vede nad lávovými poli, ze kterých mohou stoupat sopečné výpary.

Luxusně majestátnou Sopku Fudži navštíví 300 000 turistů ročně. Legenda praví, že sopka byla vytvořena za jediný den, geologové tvrdí, že se vytvořila přes jiný vrchol starší sopky asi před 10 000 lety. Na vrcholu najdete i poštu a tak mohou návštěvníci poslat pohled přímo od kráteru.

Původní obyvatelé Japonska – národ Ainu – uctívali horu jako posvátnou. Je posvátná také pro vyznavače buddhismu a šintónismu. V roce 1558 vznikla dokonce náboženská sekta Fudži-ko (Společenství Fudži), která se zasvěcuje pouze této hoře.

Luxusní vila v Troji 894
Luxusní vila v Troji 894, Praha 7

Fudži je poměrně klidná sopka. Naposledy soptila v roce 1707. Tehdy chrlila popel a sopečný prach, který by došel až k dnešnímu Tokiu. Objem popela při erupci se odhaduje na 800 000 000 m³. Od roku 1707 nejsou zaznamenány žádné erupce. Naposledy v březnu 2011 došlo v její blízkosti k zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovi škály. Sopka bývá uváděna jako aktivní s nízkým rizikem výbuchu.

Sakura-džima: klid před bouří?

To stratovulkán Sakura-džima takovou idylku nepředstavuje. Přestože pohled na něj z blízkého města Kagošima, kterému se přezdívá Neapol východu, je opravdu luxusní, představuje velké nebezpečí pro místní obyvatele.

Jedná se o stratovulkán tvořen 3 sopkami, z nichž jedna občas ale pravidelně chrlí popel. Sakura-džima vybuchla naposledy v roce 2016, ale k životu se probouzí každý rok. Jedná se o nejmohutnější stratovulkán a jednu z nejaktivnějších japonských sopek. Právě o ní se v současné době hovoří jako o nejvíce nebezpečné. Vědci se domnívají, že v horizontu 3 desítek let, by měl přijít nebývale silný výbuch. Kdy však k němu dojde, nelze nikdy přesně určit. Místní obyvatele toto zjištění však nijak výrazně neovlivňuje. Se svou sopkou zde zkrátka žijí a patří k jejich koloritu. Někteří z nich jsou už nyní připraveni k evakuaci.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze