Top hledané
Výsledky (0)
Hrady a zámky otevírají sezonu 2018. Kam se vypravit a jaké novinky jsou pro návštěvníky letos připraveny?

Hrady a zámky otevírají své brány

Jana Fikotová
12. dubna 2018
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Pražský hrad

Duben je měsícem, kdy končí zimní sezóna a začíná sezóna turistická. Brány hradů a zámků se otevírají pro návštěvníky, lákají na nové okruhy, nová místa, krásné interiéry či vidět doprovodné programy. Každá z památek vždy uctí letošní výročí 100 let od vzniku Československé republiky.

 

Hrady, zámky a další luxusní památkové objekty ve státní správě v roce 2017 navštívilo 5,49 milionu lidí. Výnosy z prohlídkových tras byly 474 miliony korun. Za rok 2016 stovku státních hradů, zámků a dalších památek navštívil rekordní počet 5,6 milionu lidí.

Pražský hrad

Zahájení návštěvnické sezony chystají na Pražském hradě 12. května. Vůbec poprvé budou v tento den u příležitosti 100. výročí republiky na Hradě v jeden den od 9 do 18 zdarma otevřeny návštěvnické objekty jako katedrála, Starý královský palác s Vladislavským sálem a také reprezentační prostory v Novém paláci. Zdarma budou i stálé expozice. 

Symbol české státnosti a sídlo prezidenta, to je Pražský hrad, který vznikl už v 9. století.  Podle Guinessovy knihy rekordů je největším souvislým hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 000 m² a je také zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Trojský zámek

V Trojském zámku se aktuálně dveře otevírají veřejnosti a navštívit zde můžete i výstavu českého sochaře působícího ve Francii Vladimíra Škody. 

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Karlštejn a Konopiště

Karlštejn je jeden z nejoblíbenějších a nejkrásnějších českých hradů. Stavebně byl dokončen na popud císaře Karla IV. v roce 1365, kdy byla vysvěcena nejvzácnější Kaple sv. Kříže. 

Luxusní zámek Konopiště založil ve 13. století pražský biskup Tobiáš z Benešova. Skutečně slavná historie Konopiště se začala psát až na konci 19. století. V roce 1887 koupil lovecký zámeček s celým panstvím od Lobkoviců František Ferdinand d'Este, který ho nechal přestavět a zmodernizovat. Konopiště je báječným místem pro výlet s dětmi, které mimo jiné jistě pobaví zámecký medvěd Jiří, který tady žije. 

Český Šternberk, Točník a Žebrák

Hrad Český Šternberk, gotická pevnost nad Sázavou, která byla založena roku 1241 Zdeslavem z Divišova. Natáčela se tady pohádka Anděl Páně a také zde měla své královské sídlo rodina princezny Arabely.

Hrad Točník koncem 14. století nechal zbudovat král český a římský Václav IV., který zde rád pořádal honitby. Pokud vás nezajímá jen romantická historie zřícenin, můžete se potěšit pohledem na hradní medvíďata Agátu a Martina, se kterými Václav Chaloupka natáčel pro Českou televizi dětský pořad Méďové na cestách.

Hrad Žebrák se hrdě tyčí nad středočeskou krajinou. Byl založen ve 2. polovině 13. století Oldřichem Zajícem z Valdeka nedaleko důležité obchodní stezky z Prahy do Bavorska.

Žleby a Křivoklát

Středověký hrad Žleby nechal postavit Jindřich z Lichtenburka a první písemné zmínky o něm pocházejí z roku 1289. Během své dlouholeté historie byl hrad přestavěn na zámek a v současnosti jde o jednu z nejlákavějších atrakcí na Čáslavsku. Zámek Žleby nabízí hned tři prohlídkové okruhy.

Hrad Křivoklát je údajně jeden z nefotogeničtějších hradů v Čechách. Slávu získal středověký hrad ve 2. polovině 13. století za vlády Přemysla Otakara II. Několikrát zde pobýval i budoucí císař Karel IV. Navíc tu byl uvězněn alchymista Edward Kelley, který při pokusu o útěk přišel o nohu. Točila se tu pohádka Třetí princ, Tři veteráni, velkofilm Bathory a zazářil zde i herec Heath Ledger v pohádkové Kletbě bratří Grimmů.

Lány a zámek v Telči

Nejstarší písemná zmínka o Lánech je z roku 1392. Ke konci 16. století obec zakoupil Rudolf II. a na místě původní tvrze nechal postavit lovecký zámeček v renesančním slohu, který byl v průběhu 17. století barokně přestavěn. Luxusní zámek je od roku 1921 oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky, a proto je veřejnosti běžně nepřístupný. Z Prahy je do Lán nejlepší přístup po karlovarské dálnici (vzdálenost asi 35 km).

Státní zámek v Telči zpřístupní hlavní prohlídkový okruh I - renesanční sály a zámecká  galerie s expozicí Pyšná princezna. Další zámecké okruhy si mohou zájemci prohlédnout od května. To bude zpřístupněna také nová výstava věnovaná filmu Až přijde kocour, která byla celá natočená v kulisách Telče. Film režiséra Vojtěcha Jasného letos oslaví 55 let od premiéry.

Mělník, Houska, Bezděz

Zámek Mělník láká na tradiční Vinnou noc, která se uskuteční 21. dubna. Návštěvníci mohou degustovat nejen luxusní Lobkowitzká vína, ale také vína od místních vinařů. 

Hrad Houska má své plány v podobě divadelních představení Tři mušketýři. Chybět nebude ani Gotický jarmark, který je již zdejší tradiční akcí.

I hrad Bezděz letos nabídne novinku. Půjde o luxusní a delší prohlídkový okruh. Bude se otevírat Templářský palác na druhém nádvoří, který je po rekonstrukci. V podstřeší budou vystaveny archeologické nálezy – keramika, kosti, kovové předměty. Další částí expozice budou panely, kde se návštěvníci dozví o opravě paláce, detaily o archeologickém průzkumu i o výstavbě zadní části hradu.

Otevírací doba a vstupné se různí. Většinou o víkendech a svátcíh se otevírá od 9 do 17 hodin a vstupné se pohybuje od 50 Kč výše.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze