Top hledané
Výsledky (0)
Pro někoho nevkusně počmárané zdi a trapné exhibice, pro jiného vrchol moderního umění a jeden ze symbolů dnešní doby. Street art vzbuzuje emoce a rozděluje obyvatele na dva tábory. Na které straně stojíte vy?

Fenomén street art: umění ulice

Eva Ledecká
05. dubna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Swoon

Jedním z nejznámějších druhů street artu je graffiti, jehož současná podoba má svůj původ ve Filadelfii a slovo pochází ze slova sgrafito, což představuje vyškrabávaní znaků či obrázků do zdi. S tím má dnešní podoba street artu však velmi málo společného. Stejně tak jako má velmi málo společného s luxusními jeskynními malbami. Podobu nacházíme jen v tom, že „výtvarníci“ jako své malířská plátna využívají veřejné budovy, zdi a prostory.

Graffiti: neodmyslitelná součást ulic

Přestože mnoho „počmáraných“ zdí v ulicích může pobuřovat, patří neodmyslitelně do dnešní doby a současných měst. Hlavním předpokladem pro kladné vnímání této specifické dekorace ulic, je jejich vhodné umístění. Street art dokáže vdechnout strohým a nepěkným urbanistickým lokalitám nový luxusnější život a energii tak, jako by to často nedokázal ani renomovaný architekt.

Amerika 70. let: ideální místo pro vznik graffiti

Do podvědomí se graffiti dostalo až v 70. letech a to díky Takimu, jenž působil v New Yorku. Jednalo se o přistěhovalce z Řecka, který ovlivnil mnoho budoucích tvůrců graffiti (writerů) a dnes je považovaný za legendu. Po něm se významněji do historie graffiti zapsal Frank 207 a Joe 136.

New York byl předurčen k tomu, aby se zde graffiti zrodilo: obrovské anonymní město, kde každý bojuje o kousek místa pro sebe. Graffiti bylo používáno jako prostředek boje mezi jednotlivými skupinami dětí a to převážně přistěhovalců z Brooklynu a Bronxu. Pomocí tagů na zdech si označovali své území.

 Z obyčejných tagů pomalu vznikala originální díla, která si získávala stále větší počet přínivců. Přestože si radnice nevěděla rady se stále přibývajícími nápisy ve veřejném prostranství, které zahrnovalo významné budovy i vlaky, vznikla v roce 1973 ve čtvrti Soho první luxusní výstava graffti v Razer Gallery. Postupně se toto umění šířilo do jiných měst USA, a pozvolna začalo zaplňovat celý svět.

V roce 1989 bylo v New Yorku otevřeno první luxusní muzeum graffiti.

Luxusní byt s terasou 245m
Luxusní byt s terasou 245m, Praha 8

Jean Michel Basquiat

Jako street writer začal také nadějný mladý umělec s haitskými kořeny, který často maloval právě na zdi a na dveře. Tvořil pod přezdívkou Samo, ale uznávaným se stal až v pozdější době, kdy spolupracoval s významným představitelem pop artu, Andy Warholem.

Podoby street artu a nejvýraznější osoby

Kromě graffiti se do oblasti street art zahrnuje také sticker art, guerilla art, stencil art, různorodé instalace i video projekce. Pojem street art snese jakékoliv umění odehrávající se ve veřejném prostoru.

Mezi nejznámější luxusní umělce současnosti patří například Banksy, Kaws, JR, Jef Aerosol nebo Tod Hanson. V Čechách je to Jan Kaláb, Krištof Kintera nebo Libor Novotný. Po celém světě se každoročně konají různé druhy street artových festivalů, kde se umělci scházejí a předvádí to nejlepší. První streetový festival se konal v roce 2004 v Melbourne.

V Miami na Floridě existuje čtvrť Wynwood Art Disctrict, která se stala meccou graffiti a street artu. Zajímavosti o tomto jedinečném a inspirativním místě, které vzniklo přeměnou starých továren a prázdných skladů, si budete moci přečíst již brzy v našem dalším článku.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze