Top hledané
Výsledky (0)
Zná a obléká je doslova celý svět. Džíny. Původně pracovní kalhoty jsou už více než 140 let nedílnou součástí šatníku mnohých z nás. A tento nevysvětlitelný módní fenomén se v různých obměnách pravidelně objevuje i v nejluxusnějších kolekcích slavných módních návrhářů.

Fascinující džínový svět

Jana Vápeníková
07. září 2016
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

**byt/10422**V roce 1873 spatřily světlo světa první džíny na světě. Na tyto tehdy pracovní kalhoty určené pro americké zlatokopy získali patent jejich výrobci obchodník Levi Strauss a krejčí Jakob Davis. Tehdy asi nikdo netušil, že jde o počin, který budou v průběhu dalších 140 let napodobovat všichni z módního průmyslu od nejlepších módních návrhářů světa až po retailové řetězce.

Denimové kalhoty v 50. letech 20. století skvěle zpropagoval herec James Dean v kultovním filmu Rebel bez příčiny, kde džíny sehrály významnou roli coby rebelský oděv mladých. Podobnou službu udělala džínům i Marilyn Monroe ve filmu Mustangové a začalo doslova džínové šílenství. Džíny se postupně přestaly omezovat jen na „pánskou“ záležitost a začaly je nosit i ženy. Těm se pak výrobci přizpůsobili i v typu oblečení: začaly vznikat sukně, šaty, šortky a další kusy ženské garderoby. 

Selvedge je in

Džínovina a výrobky z ní se dnes dají pořídit ve velmi různé kvalitě. Počínaje levnými džíny za pár stovek (kde si ale můžete být jisti, že zrovna tenhle módní kousek šijí děti někde v Číně ze strojově vyrobené džínoviny nízké kvality) až po luxusní materiál vznikající pečlivou ruční výrobou. Nejcennější džínsovinou napříč světem je ta japonská. Proč právě tahle? Důvodů je několik: Prvním z nich je kvalita látky. Původní denim byl takzvaný selvedge. Šlo o ruční zpracování bavlny na tradičních člunkových tkalcovských stavech s čistým zakončením, díky kterému se látka netřepí.

Postupně ale ruční výrobu vytlačila ta strojová, která dovolovala vyrábět džíny v mnohanásobně vyšší produkci a tím je také zlevnit. Vynalézaví Japonci ale tyto ruční stavy od výrobců džínoviny odkoupili a z tradiční výroby udělali přednost. Selvedge denim je hezčí, trvanlivější a také ručně barvený přírodním indigem. A hlavně: kdo by nechtěl mít v šatníku něco opravdu originálního, ručně vyrobeného, že?

Džínová prvenství

  • Nejdražší džíny – jsou ty od značky Secret Circus. Jsou posety diamanty a stojí 1,3 milionu amerických dolarů.
  • Nejstarší džíny – kousek od Levisu z roku 1879. Nachází se v archivu firmy v San Francisku v protipožární schránce.
  • Nejklasičtější džíny – samozřejmě legendární „pětsetjedničky“ značky Levis.

Vila Hodkovičky 414m
Vila Hodkovičky 414m, Praha 4

Vintage kousky

Jste-li příznivci něčeho nejen drahého a luxusního, ale hlavně věcí, „které jen tak někdo nemá“, pátrejte po vintage džínách. Sehnat se dají ve specializovaných vintage prodejnách nebo například na eBay. Sázkou na jistotu jsou kusy od značek Levis, Lee a Wrangler. Například Levis měl do roku 1982 v logu velké „E“. Najdete-li džíny, na jejichž zadním štítku je „LEvis“, vězte, že jste narazili na opravdovou sběratelskou lahůdku. Ale pozor: je vintage a vintage. Pokud chcete opravdu „staré a originální kousky“, budete po nich muset nejspíš pozorně pátrat. Jestliže chcete speciální kus, ale přece jen nový, a hlavně hned, zkuste džíny LVC, Levis Vintage Collection. Známá značka nabízí perfektní reprodukce svých historických kousků.

 

Luxusní džínová sezóna 2016

Roberto Cavalli, Dussault, Key Closet, APO, Gucci, Moschino a mnohé další světové módní firmy se nenechají v nabídce denimových kousků těmi ostatními zahanbit. V nadcházející sezóně podzim–zima 2016 budou velmi in džíny inspirované 80. léty: rozšířené nohavice a vysoký pas, nebo naopak slim džíny v měkkém, poddajném a skvěle padnoucím provedení. Budou se nosit i džíny se „sofistikovaným roztrháním“ nebo džíny v kombinaci s leopardím vzorem či sametem.

Víte, že…

… existují džíny, které mluví? Sice ne tak doslova, ale rozhodně dokážou vyprávět příběh svého majitele. Jmenují se Momotaro, pocházejí z Japonska a po ušití nejsou už dále upravovány například praním. Až nošením se do nich otiskne osobnost a životní styl jejich majitele. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze