Top hledané
Výsledky (0)
Jeho umělecká činnost byla vázána na Prahu. Střešovice nebo Bubeneč nesou hrdě jeho luxusní architektonický odkaz.

Čeští architekti: Jaroslav Vondrák dokázal z cihel stavět skvosty!

Mgr. Jana Höger
25. července 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Ořechovka - Vlastní vila architekta Jaroslava Vondrák

Ve víru práce

Za jeho poměrně krátký život se mu podařilo vytvořit nemálo originálních a luxusních staveb. Na počátku minulého století vypsali představitelé měst Prahy architektonickou soutěž na urbanistické řešení Prahy 6 – Střešovice. Výherní projekt pocházel z pera dvojice Vondrák a Šenkýř. Měl za cíl předejít uniformitě obytné zástavby. Proto se mělo jednat o střídání volně stojících domů a řadových domů, které měly obsahovat dvoupokojové a třípokojové byty. Podařilo se jim vytvořit ojedinělý komplex, první velkou poválečnou bytovou kolonii.

Dům velkého architekta

Jaroslav Vondrák si postavil svou volně stojící vilu na Západní ulici ve stylu expresivní moderny, Výrazným znakem stavby jej její asymetrické řešení. Stavební hmota je rozčleněna do tří částí připomínající fantaskní lodě, které jsou do sebe zaklesnuty. Stavbě vévodí originálně pojatý komín jako kormidlo. Vstupní část byla pak v letech 1930 skleníkově zastřešena. Vila reaguje na ducha svého stavitele, jeho odvahu experimentovat, nebát se budit rozruch.

Krása cihly ve Vondrákově podání

Míní se tím jeho stavby v Praze-Bubeneč. Cihla jako taková je v architektonickém názvosloví základním stavebním prvkem, jehož strany jsou ve vzájemném poměru 4:2:1. Toto vás zřejmě neuchvátí. Ale pokud se to sloučí s architektonickým vizionářstvím, je výsledek úžasný. Jaroslav Vondrák to s cihlami prostě uměl, jak dokládají luxusní obytné domy na rohu ulice Verdun a Charle de Gaulle.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Ústřední budova luxusní Ořechovky

Čtvrť urbanisticky řešená jako anglické zahradní městečko. V centrálně řešeném náměstí navrhl Vondrák obchodní a kulturní zázemí zdejší vilové kolonie. Byla to budova, která v sobě zahrnovala velký divadelní a taneční sál, kino i restauraci s kavárnou. Stylově se zde spojuje luxusní secese s kubismem v nečekané souhře.

Je třeba dodat, že Jaroslav Vondrák byl nadaným žákem Jana Kotěry. Nabyté vědomosti vždy dokázal sloučit se svým nadáním a dodnes je uznávaným výjimečným architektem.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze