Češka vyzkoušela bydlení na největším umělém ostrově světa! Tohle Vás dostane!

Skoro všechny vily projektu Palm Jumeriah byly prodané během jednoho týdne po jeho uvedení v roce 2003.
12. července 2018
 
Hlavní stránka Nové články

Když přijíždíte z pevniny na „kmen“ Palm Jumeirah po čtyřproudovém mostě, ani nepoznáte, že jste právě vjeli na ostrov.  Jak je slyšet z oficiálního názvu „Palm Jumeirah“, ostrov byl postaven ve tvaru palmy a je složen ze tří částí: z kmene, na kterém se nachází důležitá infrastruktura spolu s množstvím bytových domů, věží a hotelů, z palmových listů (fronds) – tato část je nejlukrativnějším místem ostrova (možná i celé Dubaje) pro rezidenční bydlení a konečně třetí část tvoří půlkruhový ostrov, tzv. crescent, lemovaný gigantickými hotelovými řetězci. Najdete tu například Atlantis hotel, Kempinski hotel nebo Rixos. 

Jak se žije na jednom z nejimpresivnějším místě na světě, prozradila Luxury Prague Life Češka, která bydlení „na Palmě“ vyzkoušela na vlastní kůži.

„Na Palm Jumeirah jsme se nastěhovali v roce 2009, do vilové části „palmového listu’, frondu M. V té době se ostrov stále velmi aktivně zastavoval. Vyjma vilové části, která byla vystavěna a dokončena jako první z celého projektu a plnila funkci hlavní upoutávky pro investory. Do roku 2015 byly vilové části palmy, bytové věže i hotely, nabízející long-term ubytování a ležící na „kmeni“ absolutně nejatraktivnější adresou, která v Emirátech v té době neměla žádnou konkurenci. To se také přirozeně promítlo do cen za koupi nebo nájem domů a bytů na palmě. Mezi lety 2009–2015 zde ceny nemovitostí, nájmů a služeb velmi agresivně narůstaly – a to i přes neustálé oddalování dostavby nákupního centra a hypermarketu. (Palma má přibližně 30 tisíc rezidentů). To bylo jediným nepříjemným faktorem té doby,” vzpomíná Veronika.  

Kolik stojí sen? 

Ptáte se, co luxusní bydlení na Palm Jumeirah obnáší? Jedná se o hodně exkluzivní záležitost, i když vzhledem k extrémnímu klimatu projekt již po deseti letech ztratil svůj původní lesk. Čas se viditelně podepsal jak na fasádách, tak i na interiérech domů. 

 “V začátcích aktivního osidlování palmy (asi od 2008, kdy byl projekt relativně nový) byla po bydlení na Palm Jumeirah obrovská poptávka. Ceny pronájmů domů se tehdy pohybovaly mezi 10 a 16 tisíci dolary měsíčně za menší domy, a pokud jste chtěli dům větší, ceny se pohybovaly mezi 15 a 25 tisíci dolary za měsíc. Asi od roku 2015 začalo palmě konkurovat hned několik projektů. Například nově vystavěné a funkční městské části jako DIFC, City Walk a především Downtown Dubai s nejvyšší věží na světě Burj Khalifa. Díky existující konkurenci tak ceny pronájmů na palmě v roce 2015 klesly (a dosud stagnují) zpět na cirka 10 tisíc dolarů měsíčně za menší vilu, což odpovídá přibližně i dnešní úrovni,“ říká Veronika.

Byt k prodeji Praha 7 - 333m
Byt k prodeji Praha 7 - 333m, Praha 7

Kromě nájmu se hradí i povinné výdaje – tedy platby za vodu a elektřinu. V případě rezidenčního páru se platby pohybují kolem 2 tisíc dolarů na měsíc. Částka je vysoká hlavně díky klimatizaci, bez které je v Emirátech život opravdu nemyslitelný. Pro představu: její používání není nutností pouze od listopadu do února, jinak to bez ní kvůli vedru prostě nejde. Zálohy na služby, tak jak je známe třeba v Čechách, se v Dubaji neplatí. Vše se hradí až podle skutečné spotřeby, a to přímo státu. A pokud nezaplatíte včas, odpojí vás od vody nebo elektřiny už první den po splatnosti faktury!

Náklady na bydlení na Palm Jumeirah nejsou jen nájem a povinné výdaje, ale i úhrada tzv. volitelných služeb, které ale na ‚Palmě‘ využívají téměř všichni. 

„Většina vil například nemá automatické zalévání, zahrady se ale musí zavlažovat denně. Lidská síla tu ‚naštěstí‘ není ve srovnání třeba s nájmem až tak drahá. Zahradník vás přijde na 100 dolarů měsíčně a stejně tak údržbář bazénu, tzv. pool guy, který se o čistění a údržbu vašeho bazénu postará za tuto částku 2krát týdně, na služebnou do domu (live-in maid) si připravte přibližně 800 dolarů za měsíc a na osobního řidiče – toho má na ‚Palmě‘ také téměř každý – kolem 600 dolarů za měsíc,“ říká Veronika.

Pokud se toužíte stát majitelem vily na Palm Jumeirah, nejlevnější vila v aktuální nabídce (o rozloze 465 m2) se cenově pohybuje od 2,3 milionu dolarů.

Cenový vývoj 2003–2018

Signature Villas

Předprodej 2003: 1,250 mil. $

Před krizí 2008: 6,8 až 8 mil. $

Krize 2009–2010: 3 až 3,2 mil. $

Garden Homes 

Předprodej 2003: 630 000 $

Před krizí 2008–6: až 7 mil. $

Krize 2009: 3,8 až 4,9 mil. $

Po stabilizaci ekonomiky se ceny postupně vrátily na úroveň roku 2008.

Jak nepochybit při výběru své vily?

Celkově má tento projekt 1354 vil a 220 tzv. Town Houses. Každá větev „Palmy“ je označená písmenem a jménem (A–P) a je střežena bránou, přes kterou se dostanou jen rezidenti, ohlášení hosté, a zaměstnanci. Například na větvi „N-Al Naghal“ je umístěno 85 takzvaných Signature Villas. Obecně zde existuje celkem 5 typů vil, z nich Garden Homes jsou menší (500 metrů čtverečních), Signature Villas  (700 metrů čtverečních). Přímo na „kmeni“ jsou pak takzvané Canal Cover Town Homes. Každý typ dokončené vily má svůj designový styl: arabský, indický, švýcarský (tak je zde označován evropský styl) a jiné.

Každá vila má před sebou soukromý bazén a také pláž, kterou sdílejí rezidenti Palm Jumeirah. Pláže u vil umístěných blíž ke kmeni palmy jsou užší (v podstatě jde jen o pruh písku), vily dále od kmene disponují plážemi rozlehlejšími. Nejlepší a největší jsou pak ty na konci větve – tam se na prodej nabízely pozemky, na kterých si majitelé mohli postavit dům podle vlastního gusta. Například na větvi A vznikl palác ve stylu Versailles (takové klasické arabské rokoko), na větvi D naopak stojí ultramoderní stavba, kterou si nechal postavit korunní princ Dubaje Shejkh Hamdan. 

„Když si vybíráte vilu, důležité je vyhodnotit, co je pro vás prioritou – rychlejší dopravní dostupnost (volba pravděpodobně padne na dům poblíž kmene), nebo soukromí (pak asi zvolíte bydlení dále na větvi). My jsme s partnerem zvolili kompromis a pronajali si vilu na středu větve,“ popisuje Veronika výběr jejich bydlení na „Palmě“.

Byt se zahradou Praha 8 - 85m2
Byt se zahradou Praha 8 - 85m2, Praha 8

Dobří sousedé nad zlato šejků

Domy na Palm Jumeirah dnes většinově obývají lidé z Rady Perského zálivu (GCC) a východní Asie a jen občas expati ze západu zeměkoule. Říká se, že ostrov Palm je rájem pro rodinné bydlení: „Máte dům v uzavřené komunitě na nejbezpečnějším místě světa. Nikdo nezamyká dveře domu ve dne ani v noci.“

Na tomto místě je nicméně důležité, ostatně jako všude na světě, mít štěstí na sousedy – hlavně pokud bydlíte poblíž kmene palmy, kde jsou domy hodně blízko od sebe. Hladina vody navíc vytváří skvělou akustiku, díky čemuž sousedé uslyší každé vaše slovo (a vy jejich).

Jednou za čas vás v privátních vodách poloostrova překvapí šejk na vodním skútru (kteří si se zákony moc hlavu nelámou :-). V případě, že by na pláži byla žena a došlo by z její strany k nevítané konverzaci, mohlo by se takové chování považovat za neetické a být nahlášeno odpovědným orgánům. 

Obrňte se trpělivostí: nakonec se do nákupního centra dostanete

„Frondy“  (palmové listy ostrova) mohou být dlouhé až 3 kilometry a každých 60 metrů jsou na cestě zpomalovací prahy. Takže čím jste dál od kmenu palmy, tím více vám to zpomaluje život. Je třeba se také zmínit, že momentální dopravní situaci na Palm Jumeirah komplikuje neustálé zahušťování kmene a crescentu novou výstavbou. Což nebylo v originálních plánech projektu – s takhle velkou kapacitou původně nikdo nepočítal. Dobrou zprávou je, že nákupní centrum je konečně ve výstavbě a má být otevřeno koncem tohoto roku, Inshallah :-),“ říká Veronika.

Bydlení u vody

I když se hodně mluvilo o tom, že výstavba projektu ovlivnila místní faunu, žádné „mrtvé moře“ tu nespatříte. Naopak: krásný mořský svět máte přímo na dosah ruky. Ve vodě je písečné dno. Až sestoupíte, nebo raději vyplujete na nafukovací matraci z vlastní pláže do vody, můžete spatřit houfy barevných rybek, ale i méně vítané modré či fialové medúzy. „Žije tu také hodně rejnoků, kteří se nebojí připlout přímo ke břehu vaší pláže. Je to opravdový zážitek – pozorovat z vlastní zahrady, jak se baví ve vodě,“ nostalgicky vzpomíná Veronika. „Divím se, že jsi ještě nebyla v Dubaji! Jednou tam pojedeš a navždy si to zamiluješ – to ti slibuji!“ uzavírá rozhovor optimisticky Veronika. 

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (21)

View photo gallery

O autorovi

I když jedním z oborů, který jsem vystudovala, je filologie, psaní je spíš mým koníčkem. V každodenním životě se věnuji marketingu a nemovitostem (jsem zakladatelkou Y&T Luxury Property). Mám ráda cestování, umění, golf a bytový design. Ráda vás pozvu na své cesty nejen za kulturou a povím vám, jak to chodí na českém realitním trhu.
Elena Jakubovic

Developer Palm Jumeirah

P.O.Box 17777 Dubai
United Arab Emirates
info@nakheel.com
+971 4 390 3333
Luxusní bydlení Praha
Luxusní kanceláře na prodej Praha
Praha 5

Luxusní kanceláře na prodej Praha

, 775 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej Praha 5 - 156m

, 156 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 5
Praha 5

Luxusní vila na prodej Praha 5

, 778 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Praha
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Praha

Atypický, 216 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k prodeji Břevnov
Praha 6

Obchodní prostor k prodeji Břevnov

Atypický, 261 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 27m

Atypický, 27 m²
7 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář na prodej Praha 1 - 550m
Praha 1

Kancelář na prodej Praha 1 - 550m

Atypický, 550 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 88m

Atypický, 88 m²
5 598 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m
Praha 10

Obchodní prostor na prodej Praha 10 - 37m

Atypický, 37 m²
2 613 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m
Praha 5

Luxusní restaurace na prodej Praha 5 - 366m

Atypický, 366 m², ter. 81 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Bytový dům k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na Praze 5 - 185m
Praha 5

Obchodní prostor na Praze 5 - 185m

Atypický, 185 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej restaurace na Praze 2 - 285m
Praha 2

Prodej restaurace na Praze 2 - 285m

Atypický, 285 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila k prodeji Praha Vinohrady
Praha 2

Vila k prodeji Praha Vinohrady

Atypický, 810 m², ter. 23 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 215m

Atypický, 215 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchod na Praze 5 - 369m
Praha 5

Obchod na Praze 5 - 369m

Atypický, 369 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchod na prodej na Praze 5 - 273m
Praha 5

Obchod na prodej na Praze 5 - 273m

Atypický, 273 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej
Praha 5

Luxusní penthouse na prodej

Atypický, 234 m², ter. 117 m²
21 950 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 186m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 186m

Atypický, 186 m²
8 400 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej nebytového prostoru Praha 1 -
Praha 1

Prodej nebytového prostoru Praha 1 -

Atypický, 7 m²
612 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory na prodej 129m
Praha 5

Obchodní prostory na prodej 129m

Atypický, 129 m²
6 100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Praha 1 - 73m
Praha 1

Obchodní prostor Praha 1 - 73m

Atypický, 73 m²
7 510 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor Karlín 215m
Praha 8

Obchodní prostor Karlín 215m

Atypický, 215 m²
12 992 980 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m
Praha 3

Obchodní prostor na prodej Praha 3 - 108m

Atypický, 108 m²
7 170 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na Hanspaulce 940m
Praha 6

Luxusní vila na Hanspaulce 940m

Atypický, 940 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt s předzahradou na Praze 8 - 102m
Praha 8

Byt s předzahradou na Praze 8 - 102m

1 + KK, 48 m²
6 645 400 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Praha 1 - 23m
Praha 1

Prodej bytu Praha 1 - 23m

1 + KK, 23 m²
4 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 58m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 58m

1 + KK, 58 m²
5 655 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 55m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 55m

1 + KK, 55 m²
5 309 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu Praha 1 - 46m
Praha 1

Prodej bytu Praha 1 - 46m

1 + KK, 46 m²
7 937 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 10 - 29m
Praha 10

Luxusní byt na prodej Praha 10 - 29m

1 + KK, 27 m²
3 395 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky.cz - realitní komiks