Češka vyzkoušela bydlení na největším umělém ostrově světa! Tohle Vás dostane!

Skoro všechny vily projektu Palm Jumeriah byly prodané během jednoho týdne po jeho uvedení v roce 2003.
12. července 2018
 
Hlavní stránka Nové články

Když přijíždíte z pevniny na „kmen“ Palm Jumeirah po čtyřproudovém mostě, ani nepoznáte, že jste právě vjeli na ostrov.  Jak je slyšet z oficiálního názvu „Palm Jumeirah“, ostrov byl postaven ve tvaru palmy a je složen ze tří částí: z kmene, na kterém se nachází důležitá infrastruktura spolu s množstvím bytových domů, věží a hotelů, z palmových listů (fronds) – tato část je nejlukrativnějším místem ostrova (možná i celé Dubaje) pro rezidenční bydlení a konečně třetí část tvoří půlkruhový ostrov, tzv. crescent, lemovaný gigantickými hotelovými řetězci. Najdete tu například Atlantis hotel, Kempinski hotel nebo Rixos. 

Jak se žije na jednom z nejimpresivnějším místě na světě, prozradila Luxury Prague Life Češka, která bydlení „na Palmě“ vyzkoušela na vlastní kůži.

„Na Palm Jumeirah jsme se nastěhovali v roce 2009, do vilové části „palmového listu’, frondu M. V té době se ostrov stále velmi aktivně zastavoval. Vyjma vilové části, která byla vystavěna a dokončena jako první z celého projektu a plnila funkci hlavní upoutávky pro investory. Do roku 2015 byly vilové části palmy, bytové věže i hotely, nabízející long-term ubytování a ležící na „kmeni“ absolutně nejatraktivnější adresou, která v Emirátech v té době neměla žádnou konkurenci. To se také přirozeně promítlo do cen za koupi nebo nájem domů a bytů na palmě. Mezi lety 2009–2015 zde ceny nemovitostí, nájmů a služeb velmi agresivně narůstaly – a to i přes neustálé oddalování dostavby nákupního centra a hypermarketu. (Palma má přibližně 30 tisíc rezidentů). To bylo jediným nepříjemným faktorem té doby,” vzpomíná Veronika.  

Kolik stojí sen? 

Ptáte se, co luxusní bydlení na Palm Jumeirah obnáší? Jedná se o hodně exkluzivní záležitost, i když vzhledem k extrémnímu klimatu projekt již po deseti letech ztratil svůj původní lesk. Čas se viditelně podepsal jak na fasádách, tak i na interiérech domů. 

 “V začátcích aktivního osidlování palmy (asi od 2008, kdy byl projekt relativně nový) byla po bydlení na Palm Jumeirah obrovská poptávka. Ceny pronájmů domů se tehdy pohybovaly mezi 10 a 16 tisíci dolary měsíčně za menší domy, a pokud jste chtěli dům větší, ceny se pohybovaly mezi 15 a 25 tisíci dolary za měsíc. Asi od roku 2015 začalo palmě konkurovat hned několik projektů. Například nově vystavěné a funkční městské části jako DIFC, City Walk a především Downtown Dubai s nejvyšší věží na světě Burj Khalifa. Díky existující konkurenci tak ceny pronájmů na palmě v roce 2015 klesly (a dosud stagnují) zpět na cirka 10 tisíc dolarů měsíčně za menší vilu, což odpovídá přibližně i dnešní úrovni,“ říká Veronika.

Byt k prodeji Praha 7 - 333m
Byt k prodeji Praha 7 - 333m, Praha 7

Kromě nájmu se hradí i povinné výdaje – tedy platby za vodu a elektřinu. V případě rezidenčního páru se platby pohybují kolem 2 tisíc dolarů na měsíc. Částka je vysoká hlavně díky klimatizaci, bez které je v Emirátech život opravdu nemyslitelný. Pro představu: její používání není nutností pouze od listopadu do února, jinak to bez ní kvůli vedru prostě nejde. Zálohy na služby, tak jak je známe třeba v Čechách, se v Dubaji neplatí. Vše se hradí až podle skutečné spotřeby, a to přímo státu. A pokud nezaplatíte včas, odpojí vás od vody nebo elektřiny už první den po splatnosti faktury!

Náklady na bydlení na Palm Jumeirah nejsou jen nájem a povinné výdaje, ale i úhrada tzv. volitelných služeb, které ale na ‚Palmě‘ využívají téměř všichni. 

„Většina vil například nemá automatické zalévání, zahrady se ale musí zavlažovat denně. Lidská síla tu ‚naštěstí‘ není ve srovnání třeba s nájmem až tak drahá. Zahradník vás přijde na 100 dolarů měsíčně a stejně tak údržbář bazénu, tzv. pool guy, který se o čistění a údržbu vašeho bazénu postará za tuto částku 2krát týdně, na služebnou do domu (live-in maid) si připravte přibližně 800 dolarů za měsíc a na osobního řidiče – toho má na ‚Palmě‘ také téměř každý – kolem 600 dolarů za měsíc,“ říká Veronika.

Pokud se toužíte stát majitelem vily na Palm Jumeirah, nejlevnější vila v aktuální nabídce (o rozloze 465 m2) se cenově pohybuje od 2,3 milionu dolarů.

Cenový vývoj 2003–2018

Signature Villas

Předprodej 2003: 1,250 mil. $

Před krizí 2008: 6,8 až 8 mil. $

Krize 2009–2010: 3 až 3,2 mil. $

Garden Homes 

Předprodej 2003: 630 000 $

Před krizí 2008–6: až 7 mil. $

Krize 2009: 3,8 až 4,9 mil. $

Po stabilizaci ekonomiky se ceny postupně vrátily na úroveň roku 2008.

Jak nepochybit při výběru své vily?

Celkově má tento projekt 1354 vil a 220 tzv. Town Houses. Každá větev „Palmy“ je označená písmenem a jménem (A–P) a je střežena bránou, přes kterou se dostanou jen rezidenti, ohlášení hosté, a zaměstnanci. Například na větvi „N-Al Naghal“ je umístěno 85 takzvaných Signature Villas. Obecně zde existuje celkem 5 typů vil, z nich Garden Homes jsou menší (500 metrů čtverečních), Signature Villas  (700 metrů čtverečních). Přímo na „kmeni“ jsou pak takzvané Canal Cover Town Homes. Každý typ dokončené vily má svůj designový styl: arabský, indický, švýcarský (tak je zde označován evropský styl) a jiné.

Každá vila má před sebou soukromý bazén a také pláž, kterou sdílejí rezidenti Palm Jumeirah. Pláže u vil umístěných blíž ke kmeni palmy jsou užší (v podstatě jde jen o pruh písku), vily dále od kmene disponují plážemi rozlehlejšími. Nejlepší a největší jsou pak ty na konci větve – tam se na prodej nabízely pozemky, na kterých si majitelé mohli postavit dům podle vlastního gusta. Například na větvi A vznikl palác ve stylu Versailles (takové klasické arabské rokoko), na větvi D naopak stojí ultramoderní stavba, kterou si nechal postavit korunní princ Dubaje Shejkh Hamdan. 

„Když si vybíráte vilu, důležité je vyhodnotit, co je pro vás prioritou – rychlejší dopravní dostupnost (volba pravděpodobně padne na dům poblíž kmene), nebo soukromí (pak asi zvolíte bydlení dále na větvi). My jsme s partnerem zvolili kompromis a pronajali si vilu na středu větve,“ popisuje Veronika výběr jejich bydlení na „Palmě“.

Byt se zahradou Praha 8 - 85m2
Byt se zahradou Praha 8 - 85m2, Praha 8

Dobří sousedé nad zlato šejků

Domy na Palm Jumeirah dnes většinově obývají lidé z Rady Perského zálivu (GCC) a východní Asie a jen občas expati ze západu zeměkoule. Říká se, že ostrov Palm je rájem pro rodinné bydlení: „Máte dům v uzavřené komunitě na nejbezpečnějším místě světa. Nikdo nezamyká dveře domu ve dne ani v noci.“

Na tomto místě je nicméně důležité, ostatně jako všude na světě, mít štěstí na sousedy – hlavně pokud bydlíte poblíž kmene palmy, kde jsou domy hodně blízko od sebe. Hladina vody navíc vytváří skvělou akustiku, díky čemuž sousedé uslyší každé vaše slovo (a vy jejich).

Jednou za čas vás v privátních vodách poloostrova překvapí šejk na vodním skútru (kteří si se zákony moc hlavu nelámou :-). V případě, že by na pláži byla žena a došlo by z její strany k nevítané konverzaci, mohlo by se takové chování považovat za neetické a být nahlášeno odpovědným orgánům. 

Obrňte se trpělivostí: nakonec se do nákupního centra dostanete

„Frondy“  (palmové listy ostrova) mohou být dlouhé až 3 kilometry a každých 60 metrů jsou na cestě zpomalovací prahy. Takže čím jste dál od kmenu palmy, tím více vám to zpomaluje život. Je třeba se také zmínit, že momentální dopravní situaci na Palm Jumeirah komplikuje neustálé zahušťování kmene a crescentu novou výstavbou. Což nebylo v originálních plánech projektu – s takhle velkou kapacitou původně nikdo nepočítal. Dobrou zprávou je, že nákupní centrum je konečně ve výstavbě a má být otevřeno koncem tohoto roku, Inshallah :-),“ říká Veronika.

Bydlení u vody

I když se hodně mluvilo o tom, že výstavba projektu ovlivnila místní faunu, žádné „mrtvé moře“ tu nespatříte. Naopak: krásný mořský svět máte přímo na dosah ruky. Ve vodě je písečné dno. Až sestoupíte, nebo raději vyplujete na nafukovací matraci z vlastní pláže do vody, můžete spatřit houfy barevných rybek, ale i méně vítané modré či fialové medúzy. „Žije tu také hodně rejnoků, kteří se nebojí připlout přímo ke břehu vaší pláže. Je to opravdový zážitek – pozorovat z vlastní zahrady, jak se baví ve vodě,“ nostalgicky vzpomíná Veronika. „Divím se, že jsi ještě nebyla v Dubaji! Jednou tam pojedeš a navždy si to zamiluješ – to ti slibuji!“ uzavírá rozhovor optimisticky Veronika. 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (21)

View photo gallery

O autorovi

I když jedním z oborů, který jsem vystudovala, je filologie, psaní je spíš mým koníčkem. V každodenním životě se věnuji marketingu a nemovitostem (jsem zakladatelkou Y&T Luxury Property). Mám ráda cestování, umění, golf a bytový design. Ráda vás pozvu na své cesty nejen za kulturou a povím vám, jak to chodí na českém realitním trhu.
Elena Jakubovic

Developer Palm Jumeirah

P.O.Box 17777 Dubai
United Arab Emirates
info@nakheel.com
+971 4 390 3333
Luxusní bydlení Praha
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 339m

4 + KK 139 m², ter. 27 m²
17 304 348 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Pařížská 205m
Praha 1

Luxusní byt Pařížská 205m

5 + KK 205 m², ter. 40 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Unikátní byt na Praze 1 - 174m
Praha 1

Unikátní byt na Praze 1 - 174m

4 + KK 174 m², ter. 14 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha - 981m
Praha 5

Luxusní vila na prodej Praha - 981m

8 + KK 981 m², ter. 41 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej Praha

7 + KK 634 m², ter. 190 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Petrské náměstí - 214
Praha 1

Luxusní byt Petrské náměstí - 214

4 + KK 214 m², ter. 62 m²
25 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka
Praha 6

Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka

7 + KK 527 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

4 + KK 229 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej 267m
Praha 6

Luxusní byt na prodej 267m

7 + 1 267 m²
32 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Nové Město

3 + KK 132 m²
14 600 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ 1341m

7 + KK 1341 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Rašínovo nábřeží - 318m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Rašínovo nábřeží - 318m

5 + KK 318 m², ter. 80 m²
46 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na pronájem na Praze 5 - 996m

5 + KK 707 m², bal. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

2 + KK 73 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

3 + KK 156 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na pronájem na Vinohradech
Praha 2

Luxusní penthouse na pronájem na Vinohradech

5 + KK 343 m², ter. 34 m²
175 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 86m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 86m

2 + KK 86 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo
Praha 1

Luxusní byt s výhledem na hrad Smetanovo

2 + KK 106 m²
100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na Vinohradech - 343m
Praha 2

Luxusní penthouse na Vinohradech - 343m

5 + KK 343 m², ter. 34 m²
56 300 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m

5 + KK 251 m², bal. 26 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Karlín - 50m
Praha 8

Byt na prodej Karlín - 50m

2 + KK 46 m², bal. 5 m²
7 499 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům na prodej Malá Strana Praha
Praha 1

Dům na prodej Malá Strana Praha

3 + 1 92 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 426m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 426m

5 + KK 387 m², bal. 26 m², ter. 118 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář Petrské náměstí 214m
Praha 1

Luxusní kancelář Petrské náměstí 214m

4 + KK 214 m², ter. 62 m²
25 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse na prodej Rašínovo nábřeží - 318m
Praha 1

Penthouse na prodej Rašínovo nábřeží - 318m

5 + KK 318 m², ter. 80 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m
Praha 1

Luxusní byt terasou na Praze 1 - 232m

4 + 1 232 m², ter. 60 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Malá Strana
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Malá Strana

3 + KK 239 m²
36 329 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou Praha 1 - 208m
Praha 1

Luxusní byt s terasou Praha 1 - 208m

6 + KK 208 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257
Praha 1

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - 257

5 + KK 257 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Josefov Praha
Praha 1

Luxusní byt na prodej Josefov Praha

3 + KK 115 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na prodej Hradčany - 196m
Praha 1

Byt s terasou na prodej Hradčany - 196m

4 + KK 196 m², ter. 12 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m
Praha 5

Luxusní vila na prodej na Praze 5 - 996m

5 + KK 707 m², bal. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 6 - 89m
Praha 6

Luxusní byt Praha 6 - 89m

2 + KK 89 m², ter. 8 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej s terasou 246m
Praha 8

Byt na prodej s terasou 246m

4 + KK 246 m², ter. 96 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem s terasou Praha 1 - 202m
Praha 1

Byt na pronájem s terasou Praha 1 - 202m

5 + 1 202 m², ter. 13 m²
90 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 415m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 415m

Atypický 415 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 396m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 396m

6 + KK 396 m², ter. 71 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 Staré Město

2 + KK 133 m², bal. 3 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - Malá Strana 66m

2 + KK 66 m², bal. 5 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m
Praha 1

Obchodní prostor na prodej Malá Strana 31m

Atypický 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha 5 - 260m

4 + KK 234 m², bal. 16 m², ter. 40 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt v Troji
Praha 7

Luxusní byt v Troji

1 + KK 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m
Praha 1

Byt se zimní zahradou Smetanovo nábřeží 256m

4 + KK 256 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na Praze 6 - 105m
Praha 6

Byt na Praze 6 - 105m

4 + KK 105 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Staré Město 159m
Praha 1

Luxusní byt na prodej Staré Město 159m

4 + 1 159 m², bal. 2 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha

3 + KK 146 m², bal. 5 m², ter. 17 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na pronájem Praha 1 - 277m
Praha 1

Obchodní prostor na pronájem Praha 1 - 277m

Atypický 277 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byty Janáčkovo nábřeží 211m
Praha 5

Byty Janáčkovo nábřeží 211m

4 + 1 211 m², bal. 4 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Janáčkovo nábřeží 211m
Praha 5

Pronájem bytu Janáčkovo nábřeží 211m

4 + 1 211 m², bal. 4 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasami u řeky 239m
Praha 8

Byt s terasami u řeky 239m

5 + KK 239 m², ter. 66 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na Praze 3 - 128m
Praha 3

Luxusní byt na Praze 3 - 128m

3 + KK 128 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt Praha 1 - 96m
Praha 1

Luxusní byt Praha 1 - 96m

3 + KK 96 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks