Top hledané
Výsledky (0)
Oslní chuťové buňky, zatíží peněženku

7 nejdražších jídel na světě: Některá překonají i cenu zlata

08. července 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Šafrán

Musíte mít přebytečné desítky tisíc korun i štěstí na lokání dodavatele, abyste si mohli vychutnat nejdražší jídla na světě. Část z nich se produkuje ve velmi omezeném množství a někdy se proto mezi zájemci draží. Podívejte se na sedm těch, které momentálně stojí nejvíce.

Šafrán

Toto koření je nejdražší ingrediencí, v přepočtu na gramy je dokonce dražší než zlato. Důvodem je hlavně náročný proces pěstování a sklizně. Každý šafrán zplodí jen tři tyčinky, které musí být ručně sbírány sušeny na vzduchu. Produkce 400 gramů šafránů si vyžádá 40 hodin práce. Kvalitní šafrán stojí přes 350 korun za gram.

Voda Kona Deep

Nejdražší voda světa pochází z hloubky 600 metrů v oceánu pod Havajskými ostrovy. Díky tomu neobsahuje žádné znečištění a říká se o ní, že pomáhá hubnout a zlepšuje kvalitu kůže. Jde o silně mineralizovanou vodu, která se míchá s běžnou vodou, populární je hlavně v Japonsku a stojí přes 9000 korun za 750 mililitrů.

Pronájem luxusní vily 7+1, Černošice – 373
Pronájem luxusní vily 7+1, Černošice – 373,

Bílý lanýž

Bílé lanýže jsou drahé, protože jsou vzácné. Sbírají se pouze pár měsíců v roce, ty jedinečné dokonce jen v jedné části Itálie (oblast Piemont), a jsou vyhledávány speciálně vycvičenými prasaty nebo psy. Podle úrody může cena dosáhnout až 45 tisíc korun za 500 gramů.

Meloun Yubari

Až za 25 tisíc korun se prodávají speciální melouny pěstované ve sklenících v oblasti Yubari v Japonsku. Svou chutí jsou vyhlášené a jsou považovány za nejsladší a nejšťavnatější melouny na světě.

Hovězí Wagyu

Prémiové hovězí maso pochází z proslavených japonských krav, které mají doslova péči jako v pětihvězdičkovém hotelu. Prodává se za cenu kolem 4000 korun za kilogram. Nejluxusnější je maso z Kóbe, kde se ročně se porazí jen 3000 certifikovaný krav, z toho na export je jde část. Cena je pak i dvojnásobná.

Aceto Balsamico Tradizionale

Tento pravý a tradiční balsamikový ocet se vyrábí ze speciálních hroznů z oblasti Emilia Romagna v Itálii a jeho produkce trvá minimálně 12 let. Po lisování a vaření se obvykle skladuje v dřevěných sudech až 25 let. 100 mililitrů si můžete koupit za 4000 korun.

Mladé chmelové výhonky

Poměrně novým módním výstřelkem labužníků jsou chmelové výhonky, které chutnají trochu jako chřest. Jde o špičky rostlin, které se nevyužijí při výrobě piva, a sbírají se ručně. Třeba v Belgii a Nizozemsku se prodávají za cenu až 25 tisíc korun za kilogram. Výhonky jsou drahé, protože se z nich konzumuje jen malá část.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze